Pedagog szkolny oraz Zespół ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w
Pajęcznie zachęca rodziców do zapoznania się ze spotem profilaktycznym o tematyce
związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży.
Pedagog szkolny oraz Zespół ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w
Pajęcznie zachęca rodziców do zapoznania się ze spotem profilaktycznym o tematyce
związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży.
Plakat kampanii społecznej "Za drzwiami", apelującej o reagowanie w sytuacji krzywdzenia dzieci.
Zajęcia zdalnie nie przeszkodziły uczniom klasy 3b w przeprowadzeniu tradycyjnych Andrzejek. Były wróżby, przewidywanie przyszłości, a przede wszystkim dużo dobrej zabawy.
W ostatnich minionych dwóch tygodniach w grupach przedszkolnych w Raciszynie i w Kolonii Lisowice odbyły się zajęcia biblioteczne, w które dzieci włączały się z wyjątkowo dużym zapałem.
Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę, a także jednym z ważnych celów naszej szkolnej biblioteki. U wychowanków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Mamy świadomość, że wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.
Zajęcia biblioteczne rozbudzają zainteresowania czytelnicze naszych przedszkolaków, przybliżają literaturę dziecięcą i są inspiracją do prac plastycznych.
Uczniowie klasy 3b własnoręcznie wykonali pacynki do inscenizacji "Głuchy telefon".
Breloczki do kluczy wykonane przez uczniów klasy 3b po omówieniu lektury "Karolcia".
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które większości z nas kojarzą się z błogim czasem spędzanym w rodzinnym gronie.
Nie przez przypadek właśnie w tym czasie na kartach kalendarza widnieje Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez ONZ.
5 grudnia, to dzień, który przypomina światu, że każdy może być wolontariuszem, bez względu na to, ile ma czasu i ile zarabia. To także nasz moralny strażnik, który uświadamia nam, że nie każdy ma szczęście spędzać Święta z najbliższymi i w dostatku, ciesząc się domowym ciepłem.
Nasz Szkolny Klub Wolontariatu mimo trudnej sytuacji zawsze jest w gotowości i pomaga innym.
W tym roku chcemy pomóc mieszkańcom DPS w Bobrownikach- osobom starszym, samotnym, schorowanym, potrzebującym czułości i zrozumienia.
W tym ciężkim czasie pandemii, wszyscy mieszkańcy domu, pozostają "W izolacji " nie mogą liczyć na odwiedziny bliskich, na jakąkolwiek rozrywkę. Dyscyplina sanitarna zmusza personel do chodzenia w strojach barierowych, co wywołuje u staruszkòw strach i wycofanie
Akcja ma na celu wzbudzenie u mieszkańców świadomości, że ktoś jednak o nich myśli, przesyła ciepłe słowo, obdarowuje prezentem, drobnostką, która dla nich jest nieopisaną radością
Przedstawiamy Wam kilka listów, które napisali :
Wszystkich naszych wolontariuszy oraz osoby dobrego serca zachęcamy do włączenia się w akcję . Jeśli chcecie przekazać prezenty prosimy o kontakt z opiekunami wolontariatu na mesengerze. Zbiórka trwa do 15 grudnia.
#pomocdlaJemenu
Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji: pomoc dla Jemenu (#PomocdlaJemenu), którą organizuje UNICEF Polska.
2. Wspólna podróż po Jemenie
Chcąc poznać życie dzieci potrzebujących pomocy wybraliśmy się wirtualną podróż po Jemenie. Sytuacja w Jemenie jest bardzo trudna- najbardziej cierpią dzieci. Kraj dotknięty jest kryzysem humanitarnym. Wojna to jedyna rzeczywistość jaką znają. Codzienność, w której funkcjonują, nie daje im szansy na szczęśliwe dzieciństwo.
Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu w wybranej przez siebie formie przedstawili swoje wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać świat dzieci w Jemenie.
3. Na znak solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, 20 listopada uczniowie ozdobili swoje okna kolorem niebieskim, kolorem Unicef -u
Dbanie o zdrowie i sprawność fizyczną jest niezwykle ważne, w szczególności teraz- kiedy spędzamy tak dużo czasu przed komputerami. Wiedzą o tym również uczniowie klasy 4b, którzy chętnie dołączyli do projektu promującego zdrowy tryb życia. Swoimi pomysłami oraz wizją na zdrowie dzielimy się z uczniami z Rudy Śląskiej, Litwy oraz Turcji. Łączy nas współny projekt "Keep healthy- keep fit" na platformie eTwinning. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji szkół biorących udział w projekcie.
Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżby pobudzają wyobraźnię, są źródłem szacunku dla tradycji. Jeden, jedyny taki dzień, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb.
Nauczyciele naszej szkoły, mimo trudnej sytuacji nie zapomnieli o tradycji i zdalnie wróżyli.
Stare polskie przysłowie mówi ,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.
Akcja„Słowa ranią na całe życie” to kampania społeczna, realizowana w naszej szkole, której celem jest wzrost świadomości społeczeństwa – w szczególności rodziców – że przemoc werbalna (krzyk, wyzwiska, obraźliwe etykiety), niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje, wpływające zarówno na obecne, jak i przyszłe funkcjonowanie dziecka.
Rodzicu !!!
Pochwały mają moc– Aby odnosić sukcesy wychowawcze warto zatem nauczyć się dostrzegania pozytywnych zachowań u swojego dziecka. Wymaga to większego skupienia uwagi na jego zachowaniu i włożenia nieco wysiłku w zmianę dotychczasowego sposobu reagowania.
Wbrew powszechnym opiniom, dziecko często nagradzane i chwalone stara się być jeszcze lepsze! Z drugiej strony – dziecko stale krytykowane dochodzi do wniosku, że jego wysiłki i tak nie mają sensu, skoro rodzice okazują jedynie niezadowolenie.
Jak skutecznie chwalić dziecko?
Aby chwalenie było skuteczne:
Chwaląc, pamiętaj:
Pułapki i szanse dobrej pochwały:
Sposoby pomagające dziecku budować pozytywny obraz siebie samego i pozwalające mu uwolnić się od grania ról:
Sposoby te mogą pomóc dziecku odkryć swój potencjał. Nie oczekujmy jednak, że raz zastosowane przyniosą spektakularne efekty. Na zmianę potrzeba czasu i naszej konsekwencji w postępowaniu. Na początek zmieńmy swoje nastawienie – spróbujmy pomyśleć, że nie ma samolubnego dziecka – jest takie, które jeszcze nie poznało radości z dzielenia się, że nie ma dziecka – niezdary, jest takie, któremu trzeba pokazać, jak może rozwijać swoją sprawność i ile może mieć z tego przyjemności, a leniuch, to dziecko, któremu po prostu brak motywacji, bardzo potrzebujące osoby, która uwierzy, że potrafi ono ciężko pracować, gdy mu na tym zależy. Zmiana naszego myślenia pomoże dziecku zmienić myślenie na swój temat. Ono potrzebuje czasu, by na nowo uwierzyć w swoje możliwości. Najbardziej pomoże mu w tym rodzic, który wierzy w niego, w jego dobroć i potencjał. Stwarzaj zatem okazje, aby Twoje dziecko rozwijało swój potencjał i budowało poczucie własnej wartości.
Akcja„Słowa ranią na całe życie” to kampania społeczna, realizowana w naszej szkole, której celem jest wzrost świadomości społeczeństwa – w szczególności rodziców – że przemoc werbalna (krzyk, wyzwiska, obraźliwe etykiety), niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje, wpływające zarówno na obecne, jak i przyszłe funkcjonowanie dziecka.
„Przystań w sieci” to ogólnopolski program edukacyjny, dedykowany rozwojowi kompetencji nauczycieli i uczniów w zakresie świadomego oraz bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych i internetu.
Uczniowie klasy IVa i IVb z dużym zaangażowaniem realizują projekt i mamy już perwsze efekty w postaci certyfikatu. Gratuluje i dziękuje.
Pedagog szkolny
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.
Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.
Zachęcam wszystkich uczniów a szczególnie Szkolny Klub Wolontariatu do zapoznania się z naszymi propozycjami aktywności. Angażując się w ich podejmowanie, możecie pomóc dzieciom w Jemenie.
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju i realizacją programu nauczania w trybie zdalnym, przygotowaliśmy dla Was pomysły, które sprawdzą się w tej nowej formule nauczania. Skorzystajcie z naszych inspiracji, realizując zajęcia o prawach dziecka. Zaangażujcie się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.
Opiekunowie SKW
Z uwagi na czasowe ograniczenie funkcjonowania szkół, Dzień Życzliwości w naszej placówce nie będzie mógł być obchodzony tak, jak co roku.
Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu nie zawiedli i wykorzystali okazję, aby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. przesyłając sobie na portalach społecznościowych miłe uśmiechy i sympatyczne emotki.
Część uczniów klas starszych miała także okazję obejrzeć prezentacje na temat zachowań w sieci.
Tę akcję zaczęliśmy od jednego dnia, a będziemy ją przedłużać na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie, miesiące życzliwości nie tylko w realu ale także w sieci.
„Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym.
Zauważa się, że na co dzień mało używa się podstawowych słów grzecznościowych i brakuje życzliwych zachowań. Ludzie stają się coraz bardziej oschli, nie uśmiechają się, nie zauważają tego, co się dzieje wokół. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności klasowej i szkolnej, dzięki temu relacje między uczniami i nauczycielami będą korzystniejsze, uczniowie chętniej będą przychodzić do szkoły i angażować się w życie szkolne. Wzajemny szacunek uczy tolerancji na odmienność innych.
Opiekunowie SKW
Kontynuujemy spotkania online z naszymi rówieśnikami z Ugandy. Tym razem przesłaliśmy filmiki z pozdrowieniami z Polski. Teraz czekamy na wieści od naszych przyjaciół z Afryki.
Mój cień: Prace uczniów klasy 3b wykonane w zdalnym nauczaniu.
Miarki wzrostu: Prace uczniów klasy 3b wykonane podczas zdalnego nauczania do tematu "Etapy życia człowieka".
11. listopada o godzinie 11.11 w ramach akcji "Szkoła do hymnu" uczniowie ze szkoły Filialnej zdalnie odśpiewali nasz hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego".
W ostatnim roku przekonaliśmy się jak trudno jest funkcjonować bez korzystania z nowych technologii i stałego dostępu do internetu. Życie zawodowe, szkolne, a także większość kontaktów społecznych przeniosły się w znacznym stopniu do sieci. Z jednej strony daje to ogromne możliwości, z drugiej musimy zdawać sobie sprawę z licznych zagrożeń, które się z tym wiążą. Jest to idealny moment na podjęcie tej tematyki w pracy dydaktycznej.
Doświadczenia wyniesione z czasu organizowania edukacji zdalnej, a także określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej cele polityki oświatowej na rok szkolny 2020/2021, których jednym z priorytetów jest „wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość i bezpieczne oraz efektywne korzystanie z narządzi cyfrowych”, pokazują, że jest to jak najbardziej słuszny kierunek.
W odpowiedzi na coraz szersze upowszechnienie dostępu do sieci wśród młodzieży oraz związane z tym zagrożenia, Facebook, NASK i UNICEF Polska zapraszają do udziału w projekcie edukacyjnym „Przystań w sieci”. W tym roku szkolnym do projektu przystąpią klasy IV pod kierunkiem pedagoga szkolnego.
Jego celem jest uświadomienie młodym ludziom zagrożeń, z jakimi mogą się zetknąć w internecie oraz nauczenie ich krytycznego podejścia do treści, jakie znajdują w sieci.
Niech czas spędzony w domu wypełni interesująca lektura! Dziś z okazji Święta Niepodległości wyjątkowe propozycje 3 książek dla młodzieży z klas starszych. Polecamy Wam tytuły, w które warto zatopić się w długie listopadowe wieczory... Poniżej możecie zapoznać się z zachęcającymi do czytania recenzjami.
„Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku” to piąta książka z serii "Zdarzyło się w Polsce". Ostatni tom z tego cyklu ukazał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem, a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.
Książki z tej serii polecamy tym, którzy cenią i lubią historię, oraz tym, którzy… za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń.
„Chłopiec w pasiastej piżamie” to historia, która ma miejsce w trakcie wojny i opowiada o przyjaźni dwóch chłopców - syna głównego komendanta Wojska Niemieckiego oraz jednego z więźniów Obozu Koncentracyjnego. Chłopcy zaprzyjaźnili się, chociaż nie powinni. Bo przecież pochodzą z dwóch zupełnie różnych światów.
Do tej niesamowitej przyjaźni dochodzi w dość nietypowy sposób. Bruno- syn komendanta z nudów i braku przyjaciół postanawia rozejrzeć się po okolicy nowego miejsca zamieszkania, które totalnie mu się nie podoba. Bardzo ciekawy jest, co dzieje się za tajemniczym ogrodzeniem, które widzi z okna swojego pokoju, więc jego podróż zmierza właśnie w tamtym kierunku. I wtedy zupełnie przypadkiem zauważa Szmula - Żyda z Obozu.
Ten zaś jak się okazuje, często przebywa blisko ogrodzenia od czasu, gdy udało mu się zmylić żołnierzy, bo ma już dość życia w obozie i chce pobyć sam.
Chłopcy poznają się, a ich zażyłość wkrótce staje się coraz mocniejsza. Bruno pomaga swojemu przyjacielowi przetrwać ten trudny czas i chociaż nie rozumie, co tak naprawdę dzieje się po drugiej stronie, to widząc, jak jego rówieśnik jest wycieńczony, postanawia wykradać z domu codziennie trochę jedzenia, aby móc go nakarmić.
I tak spotykają się za każdym razem, siedzą i rozmawiają..
Aż pewnego razu Bruno postanawia przekroczyć tajemniczą bramę i odwiedzić miejsce zamieszkania podanego kolegi. Niestety wizyta ta okazuje się być ich ostatnim spotkaniem. Dlaczego? Tego dowiecie się, czytając książkę..
"Chłopiec na szczycie góry" to opowieść bardzo emocjonalna, skupiająca się na przemianach psychologicznych głównego bohatera. Okazuje się też niedosłowna, alegoryczna, podobnie jak inne dzieła, które wyszły spod pióra Johna Boyne'a. Pierrot Fisher to chłopiec, który nigdy nie miał łatwego życia. Jego ojciec, gdy tylko powrócił z wojny, nie był już tym samym człowiekiem. Stał się oschły i agresywny, bił swoją pochodzącą z Francji żonę i straszył syna. Pewnego dnia przepadł bez słowa, a później okazało się, że zginął w wypadku. Trzy lata później Pierrot stracił matkę i stał się sierotą.
Chłopiec, choć nie chce się rozstawać z przyjacielem, głuchoniemym Anszelem, w końcu trafia do sierocińca (niestety, matka Anszela nie byłaby w stanie utrzymać dwójki dzieci). Tam jednak nie wiedzie mu się najlepiej. Nie potrafi odnaleźć się wśród rówieśników, którzy dokuczają mu, wyczuwając, że jest od nich słabszy. Ostatecznie los uśmiecha się do Pierrota i zsyła mu ciotkę Beatrix, która zabiera go do siebie. Na miejscu okazuje się, że kobieta pracuje jako służąca w posiadłości Adolfa Hitlera.
Z początku Pierrot, teraz nazywany Pieterem, niczego nie rozumie. Podoba mu się jednak to, w jaki sposób inni traktują Hitlera i jego najbliższych współpracowników. Zaczyna marzyć o tym, by samemu zyskać szacunek innych, którego jednak nie potrafi odróżnić od paraliżującego strachu, jaki odczuwają zwykle rozmówcy niemieckich oficerów. Jak bardzo zmieni się pod wpływem nowego otoczenia? Czy jego przekonania wystarczą, by zemścić się na wszystkich, którzy do tej pory go skrzywdzili?
Powered by aSc EduPage