Rok 1920 był dla odradzającej się Polski wyjątkowy. Sto lat później w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, mający na celu przypomnienie tych ważnych wydarzeń.
Uczniowie klas starszych wygłosili piękne wiersze o tematyce patriotycznej. Największe wrażenie na jurorach zrobiła Magdalena Maciołek z kl. 6a, która zajęła I miejsce. Wśród laureatów zalazły się również :Tatiana Zjawiony z 8b – II miejsce i Joanna Świtała z 8b – III miejsce. Wyróżnienia otrzymały Lena Chyra z kl. 6a oraz Oliwia Drab z kl. 8 b
Przypomnijmy, że choć z początkiem lutego 1920r. II Rzeczpospolita zyskała dostęp do morza, to jednak na Śląsku czy Mazurach granice wciąż pozostawały niepewne. Najbardziej dynamiczna sytuacja panowała na wschodzie kraju. W latach 1918-1919 toczyła się wojna polsko-ukraińska o województwa południowo-wschodnie, z kolei lata 1919-1921 to czas zmagań z bolszewicką Rosją o przyszłość całej Polski. Decydujący okres wojny polsko-bolszewickiej przypadł na wspomniany rok 1920 – wydawało się wówczas, że szybko postępujące wojska bolszewickie może zatrzymać tylko cud. W obronę przed najeźdźcami zaangażowali się Polacy ze wszystkich regionów kraju, od świeżo włączonego do Polski Pomorza po Śląsk, od Wielkopolski po Kresy Wschodnie. 13 sierpnia rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy, określana mianem Cudu nad Wisłą. Starcie zakończyło się spektakularnym zwycięstwem Polski, a jego przypieczętowaniem było podpisanie traktatu ryskiego, które nastąpiło już pół roku później, 18 marca 1921 r.