• Mikołajki w Kolonii Lisowice

  Mikołajki w Kolonii Lisowice
  Mikołajki w Kolonii Lisowice - Obrazek 1
  W poniedziałek 03.12.2018r. grupa przedszkolaków i uczniów ze Szkoły Filialnej w Kolonii Lisowice wybrała się do sali zabaw w Częstochowie „Fabryka Uśmiechu”. Celem wyjazdu było zapewnienie dzieciom różnorodnych form aktywności ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo w czasie zabaw. W czasie pobytu w Sali dzieci korzystały z wszelkich atrakcji tj. zabawy na różnorodnych urządzeniach zabawowych. Wielkim zaskoczeniem była wizyta Mikołaja, który zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy przy muzyce.Na koniec Mikołaj wręczył prezenty, a dzieci w podziękowaniu zaśpiewały piosenkę. W czasie pobytu w Sali panowała miła i radosna atmosfera. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział we wszystkich zadaniach. Na zakończenie spotkania zrobiono wspólne zdjęcie z Mikołajem. Wyjazd był udany i sprawił dzieciom wiele radości.
 • 5 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu obchodził swoje święto.

  5 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu obchodził swoje święto. - Obrazek 1

  5 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu obchodził swoje święto. - Obrazek 25 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu obchodził swoje święto. - Obrazek 35 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu obchodził swoje święto. - Obrazek 45 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu obchodził swoje święto. - Obrazek 55 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu obchodził swoje święto. - Obrazek 6

  W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy im za ich pracę, którą wykonują bezinteresownie, z potrzeby serca.

  Z tej okazji wyróżnieni  wolontariusze uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w Szkole Podstawowej w Trębaczewie.  Celem spotkania była wymiana dotychczasowych doświadczeń  wynikających z działań  wolontariuszy szkół Miasta i Gminy Działoszyn.

  Uczennice Julia Kołtek i Weronika Kiedos przedstawiły jakie inicjatywy podjął Szkolny Klub Wolontariatu podczas swojej działalności. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem.

  Zaproszonym gościem była pani Daria Zimoch koordynatorka akcji "Szlachetna  Paczka",  która opowiedziała, jak zrodziła się u niej pasja pomagania innym, co znaczy dla niej wolontariat i jak wolontariat wpłynął na jej życie, czym się zajmuje i w jaki sposób pomaga innym. Zwróciła również uwagę, że w wolontariacie jest ważne nie tylko to, co mamy w głowie, ale również to, co mamy w swoich sercach.

  Na zakończenie wszyscy wolontariusze  w ramach integracji robili  zdjęcia w „fotobudce” .

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza jest ważnym wydarzeniem, a spotkanie dało możliwość integracji wszystkich wolontariuszy, wspólnej zabawy, docenienia i podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc drugiemu człowiekowi. Mamy nadzieję, że ciepła atmosfera towarzysząca tej uroczystości przełoży się na kolejne akcje i chęć wspólnego działania.

  Drodzy Wolontariusze! Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza życzymy Wam spełnienia marzeń, radości w sercu, dużo entuzjazmu, wytrwałości i niesłabnącej wiary w to, że to, co robicie, ma sens.

 • Finał Szlachetnej Paczki

  Finał Szlachetnej Paczki - Obrazek 1

  Finał Szlachetnej Paczki - Obrazek 2Finał Szlachetnej Paczki - Obrazek 3Finał Szlachetnej Paczki - Obrazek 4Finał Szlachetnej Paczki - Obrazek 5Finał Szlachetnej Paczki - Obrazek 6Finał Szlachetnej Paczki - Obrazek 7

  W sobotę rozpoczął się finał Szlachetnej Paczki nie bez powodu zwany weekendem paczkowych cudów.

  Szlachetna Paczka dotarła do rodziny. Było mnóstwo uścisków , wzruszeń i radości. Dzięki szlachetności i pomocy darczyńców udało się nam przygotować paczkę o jakiej marzyła rodzina. Bardzo dziękujemy za oddanie i czynny udział tym, którzy wspomagali akcję: rodzicom, nauczycielom i uczniom, osobom prywatnym. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka. Strażacy z OSP Raciszyn jak zwykle spisali się medal transportując nasze prezenty do rodziny.
   

 • #RazemNaŚwięta

   

  #RazemNaŚwięta - Obrazek 1

  Świąteczny czas Bożego Narodzenia to czas magiczny - pełen refleksji, rodzinnych spotkań, życzliwości. Ludzie stają się sobie bliżsi, otwarci na drugiego człowieka, jego potrzeby .

  Nasza szkoła bierze udział w akcji #RazemNaŚwięta, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  Koordynatorem akcji w naszej szkole jest klub wolontariatu .

  W jej ramach uczniowie:

  - zbierają pluszami dla dzieci z chorobami nowotworowymi – Fundacja Dziewczynka z zapałkami

  #RazemNaŚwięta - Obrazek 2

  - piszą listy do chorych dzieci – Marzycielska Poczta

  - przygotowują Szlachetną Paczkę

   

 • Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU

  Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU - Obrazek 1

  Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU - Obrazek 2Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU - Obrazek 3Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU - Obrazek 4Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU - Obrazek 5

   

   

  “Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU” to kampania profilaktyczno-edukacyjna prowadzona przez pedagoga szkolnego a kierowana do uczniów klas IV – VIII, ich rodziców i nauczycieli. Jej realizacja zakłada przeprowadzenie działań w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych, szczególnie antyspołecznych i przestępczych, we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce. Działania w 2018 roku, traktujemy jako pierwszy krok do wzmacniania Autorytetu, a będą rozwijane w przyszłości.

  Po co to robimy?

  Organizatorzy przedsięwzięcia stawiają sobie za główny cel poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie skali przestępczości i zachowań ryzykownych: hejt, przemoc, alkohol, narkotyki, itp.Ludzie wychowani w atmosferze szacunku do autorytetów, mają poczucie godności własnej i godności drugiej osoby. Dzięki temu są uczciwi i szczęśliwi oraz budują dobre i trwałe relacje.

  Aby to osiągnąć, chcemy zrobić pierwszy krok – nauczyć młodzież jak szukać autorytetów i nie mylić ich z idolami czy celebrytami oraz zachęcić do szukania prawdziwych AUTORYTETÓW. Zamierzamy również wspomóc rodziców i wychowawców w budowaniu swojego autorytetu i w kształtowaniu postaw młodzieży, prowadzących do odpowiedzialnej, wolnej i szczęśliwej dorosłości.

  W relacji z prawdziwym autorytetem, każdy człowiek realizuje swoje fundamentalne potrzeby bezpieczeństwa, akceptacji i miłości.

  • Potrzebujemy autorytetu w rodzinie, bo wychowanie przez autorytet uskrzydla dziecko do wyznaczania sobie ambitnych celów.
  • Potrzebujemy autorytetu w pracy, bo wzorowanie się na kimś jest najlepszą formą nauki i motywacji.
  • Potrzebujemy autorytetów w społeczeństwie, bo człowiek zagubiony w nadmiarze informacji, z trudnością odróżnia prawdę od fałszu, przez co czuje się zagrożony.

  Młodzi okazują zaufanie tym, którzy mogą stanowić pewien punkt odniesienia – podświadomie szukają mistrzów i wzorów do naśladowania. Są pełni entuzjazmu lecz bez pomocy trudno im odróżnić mistrza od idola. Natomiast rodzice poszukują oparcia, by móc rozwiązać tysiące stojących przed nimi problemów, obalających ich autorytet w oczach dzieci.

   

 • „Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym – III edycja

   

  „Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym – III edycja - Obrazek 1

  „Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym – III edycja - Obrazek 2„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym – III edycja - Obrazek 3„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym – III edycja - Obrazek 4„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym – III edycja - Obrazek 5

  To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i jest na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

  Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

  Główne cele programu:

  • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
  • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

  Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są przez pedagoga szkolnego za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.

  Podczas cyklu zajęć dzieci:

  • dyskutują,
  • wymieniają doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
  • przeprowadzą wywiady z osobami niepalącymi,
  • liczyą koszty palenia papierosów,
  • pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
  • tworzyą komiks z bohaterami programu.
 • ŚNIADANIE DAJE MOC

  ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 1ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 2ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 3ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 4ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 5ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 6ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 7ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 8ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 9ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 10ŚNIADANIE DAJE MOC - Obrazek 11

       W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania w klasie IV a, w ramach innowacji pedagogogicznej pt. "W przyjaznym otoczeniu",  przeprowadzone zostały zajęcia pod hasłem: „Śniadanie daje moc”.

       7 grudnia 2018 r. uczniowie w oparciu o wcześniej zdobytą wiedzę z różnych dostępnych źródeł przygotowali, a następnie prezentowali swoje zdrowe  śniadania. Każdy uczeń potrafił udowodnić, że przygotowany przez niego posiłek zawiera niezbędne dla zdrowej diety produkty. W przygotowaniach dzieci ochoczo wsparane były przez rodziców. Na naszych szkolnych "stolikach śniadaniowych" znalazły się kolorowe kanapki i pyszne sałatki warzywne oraz owocowe. Najprzyjemniejszy etap lekcji polegał na degustacji.  

        Zajęcia uświadomiły wszystkim ogromną rolę śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

     Niezwykle ważna okazała się obecność rodziców na zajęciach. Uczniowie czuli się pewnie, bezpiecznie, a przede wszystkim dowartościowani.

              Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

 • MARZYCIELSKA POCZTA Dzieci pomagają dzieciom

  MARZYCIELSKA POCZTA Dzieci pomagają dzieciom - Obrazek 1MARZYCIELSKA POCZTA Dzieci pomagają dzieciom - Obrazek 2MARZYCIELSKA POCZTA Dzieci pomagają dzieciom - Obrazek 3MARZYCIELSKA POCZTA Dzieci pomagają dzieciom - Obrazek 4MARZYCIELSKA POCZTA Dzieci pomagają dzieciom - Obrazek 5

  Wolontariusze oraz uczniowie klasy IVa kolejny już raz przystąpili do ogólnopolskiej akcji charytatywnej pod nazwą Marzycielska Poczta w ramach Klubu Wolontariatu działającego w naszej szkole. To także kolejna akcja, która wpisana jest  w innowację pedagogiczną realizowaną przez Bogusławę Kotylę pt.  "W przyjaznym otoczeniu".

        Marzycielska Poczta to forma pomocy chorym dzieciom z całej Polski, które ze względu na stan zdrowia mają bardzo ograniczone kontakty z rówieśnikami, większość czasu spędzają w szpitalach lub zmuszane są do ciągłej rehabilitacji. Listy napisane do nich stanowią ogromne wsparcie, gdyż dostarczają im dużo radości. Często stanowią jedyny kontakt ze światem zewnętrznym.

        Marzycielska Poczta pozwala chorym dzieciom rozproszyć poczucie samotności i choć na moment zapomnieć o cierpieniu. W swoich listach uczniowie klasy VI starali się pocieszyć chore dzieci, ciekawymi historiami ze swojego życia oderwać ich myśli od smutnej rzeczywistości. Była to również okazja do złożenia życzeń z okzazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

        Udział w tej akcji przyczynił się do uwrażliwienia uczniów na trudną sytuację innych ludzi, uczył pomagania potrzebującym.

 • PLANUJEMY PRZYSZŁOŚĆ

  W środę 5 grudnia ósmoklasiści wybrali się z wizytą do Zespołu Szkół im. Marii Curie-Skłodowskiej w Działoszynie.

  PLANUJEMY PRZYSZŁOŚĆ - Obrazek 1

  Zostaliśmy zproszeni przez Dyrektora Marcina Słupińskiego na pokazową lekcję w Technikum Budowlanym.

  PLANUJEMY PRZYSZŁOŚĆ - Obrazek 2

  Mieliśmy również okazję poznać innych nauczycieli tej placówki.

  PLANUJEMY PRZYSZŁOŚĆ - Obrazek 3

  Lekcję w "budowlance" przeprowadziły Panie mgr inż. arch. Krzypkowska Grażyna  i mgr inż. Ryś Agnieszka. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak ciekawych zagadnień i róznorodnych tematów będą mogli uczyć się w przypadku, gdy któryś z nich zdecyduje się na naukę w technikum budowlanym.

  PLANUJEMY PRZYSZŁOŚĆ - Obrazek 4

  PLANUJEMY PRZYSZŁOŚĆ - Obrazek 5

   

 • Mikołaj w naszej szkole

  Mikołaj w naszej szkole
  06.12.2018

   Dziś odwiedził naszą szkołę Mikołaj, wszyscy bardzo ucieszyliśmy się z wizyty tak znamienitego gościa. Uczniowie otrzymali od Mikołaja prezenty, które sprawiły im wiele radości. Dzisiejszy dzień był bardzo radosny i pełen niespodzianek.

 • Sukcesy uczniów w powiatowym konkursie "250- lecie Konfederacji Barskiej"

  Organizatorem konkursu było Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie. Patronat honorowy objął Starosta Pajęczański. Konkurs dotyczył wiedzy historycznej na temat Konfederacji Barskiej. Naszą szkołę w rozgywkach powiatowych reprezentowały uczennice:Weronika Kiedos, Julia Kołtek i Klaudia Siedlaczek. 30. listopada zmierzyły sie z testem, do którego przystąpili także reprezentanci gimnazjów i szkół średnich z terenu powiatu. Miło nam poinformować, że Julia Kołtek zajęła I miejsce, a Klaudia Siedlaczek II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 • X edycja "W słowach utopieni"

  X edycja "W słowach utopieni"

  X edycja "W słowach utopieni" - Obrazek 1Konkurs poetycki „W słowach utopieni”  już po raz dziesiąty zorganizowany został przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Działoszyn oraz Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Raciszynie. W jubileuszowym roku, patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn, p. Rafał Drab. W tym roku najbardziej liczyły się utwory bliskie słowom pochodzącym z jednej z ksiąg judaizmu – Talmudu: „Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat”.

  Słowa te często kojarzone są z osobą Ireny Sendlerowej – i słusznie, bowiem często je powtarzała, czyniąc niejako swym życiowym mottem. Nadmieńmy, iż Rok 2018 to rok Ireny Sendlerowej.

  Podczas wieczoru poetyckiego nagrodzono laureatów konkursuw poszczególnych kategoriach wiekowych:

  I kategoria wiekowa – do 12 lat

   

  1.

  Joanna Świtała

  Kolonia Lisowice/ Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła

  Podstawowa im. M. Konopnickiej w Raciszynie

   

  I

  miejsce

   

  2.

  Oskar Janecki

  Radoszewice/ Publiczna Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

   

  II

  miejsce

   

  3.

  Zuzanna Węglewska

  Draby/ Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła

  Podstawowa im. M. Konopnickiej w Raciszynie

   

  III

  miejsce

   

  II kategoria wiekowa – 13-18 lat

   

  4.

  Karolina Cieśla

  Wola Wiewiecka

   

  I

   miejsce

   

  5.

  Klaudia Wiśniewska

  Pajęczno/ Zespół Szkół w Pajęcznie

   

  II

  miejsce

   

  6.

  Maja Witkowska

  Działoszyn/ Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie

   

  III

  miejsce

   

  7.

  Klaudia Białek

  Działoszyn/ Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie

  wyróżnienie

   

   

 • Czy wszystkie dzieci kochają Misie ?

  Czy wszystkie dzieci kochają Misie ?

  Czy wszystkie dzieci kochają Misie ? - Obrazek 1

   

   

   

  Czy wszystkie dzieci kochają Misie ? - Obrazek 2

   

   

  Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu w Kolonii Lisowice 

  Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

  W naszym przedszkolu tego dnia zostały zorganizowane zabawy z chustą Klanzy, prezentacja multimedialna przedstawiająca wszystkie bajkowe misie od tych najstarczych po współczesne oraz misiowe wystawy - dzieci przyniosły własne maskotki, a na zakończenie tego dnia dzieci wykonły prace plastyczne przedstawiające misie. Maluchy bawiły się doskonale. Zajęcia przygotowały p. Michalina Skoczylas, p. Karolina Bejm oraz p. Magdalena Kosowska.

  Z okazji Dnia Pluszowego Misia można komuś... podarować pluszowego misia. Niedźwiadek może stać się towarzyszem życia, a gdy po latach zostanie znaleziony w pudle na pewno przypomni wiele miłych chwil...
   

 • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny " Polska, mała ojczyzna "

  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny " Polska, mała ojczyzna "

   Dzieci z Oddziału przedszkolnego w Kolonii Lisowice wzięły udział

  w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Polska, moja ojczyzna”. Dwoje przedszkolaków zdobyło II i III miejsce w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4latki (III miejsce – Martyna Jaros) oraz 5-6latki (II miejsce – Krzysztof Szewczyk). Za swoje prace dzieci otrzymały nagrody i dyplomy.

  Organizatorem konkursu był Oddział Zamiejscowy w Turzu Przedszkola nr 1 w Kuźni Raciborskiej. Jest to duży sukces przedszkolaków i duma dla placówki, którą reprezentują.

 • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w szkole w Kolonii Lisowice
  20.11.2018

   

  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w szkole w Kolonii Lisowice - Obrazek 1

   

  Rownież u nas w szkole i przedszkolu w Kolonii Lisowice przy współpracy pedagoga szkolnego, pani Urszuli Smolarek , dzieci obchodziły Światowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu wszystkie dzieci ze szkoły jak i z przedszkola wzięły udział w ciekawych zajęciach. Pani Ula przybliżyła uczniom poprzez prezentację multimedialną, że  WSZYSTKIE DZIECI NA CAŁYM ŚWIECIE, mają takie same prawa. Na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne, dzieci wycinały serca z masy solnej, a następnie malowały je na kolor niebieski. 

  „PRAWA DZIECKA”

  Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
  Że dziecko to także człowiek - tyle, że jeszcze mały.
  Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
  Chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla Was mądre prawa.
  Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać:

  Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
  A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

  Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
  I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

  Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
  I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

  Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
  Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

  Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
  Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

  Mogę żądać, aby każdy uznał moje prawa,
  A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

  Tak się tu w wiersze poukładały prawa dla dzieci na całym świecie,
  Byście w potrzebie z nich korzystały - najlepiej jak umiecie!

 • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - obchody

  20.11.2018

  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - obchody - Obrazek 1Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - obchody - Obrazek 2Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - obchody - Obrazek 3Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - obchody - Obrazek 4

  ,, Młody człowieku! To nie zabawa-masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym wstępie, uwierz z ochotą, że jesteś młodą, ludzką istotą. Nikt nie ma prawa bić Cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub Ci ubliżać, możesz się uczyć i bez wątpienia rozwijać talent i uzdolnienia”

  Zgodnie z zaleceniami Unicef- u  organizacji, z którą aktywnie i ochoczo współpracuje nasza placówka 20.11.b.r. świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

  Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariatu zaprosił przedszkolaków oraz ucznów klas I-III na prezentację multimedialną, filmiki oraz warsztaty mając na celu uświadomienie uczniom, że posiadają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie obowiązków. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF było #GoBlue – akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich naszych działaniach. Niebieski kolor gwarantuje prawa wszystkim dzieciom, dlatego wszyscy byliśmy ubrani na niebiesko. Symbolem praw dziecka przestrzeganych w naszej szkole stało się serduszko z masy solnej. Na znak jedności wolontariusze przekazali młodszym kolegom baloniki.

  Podsumowaniem podejmowanych w szkole inicjatyw była gazetka na korytarzu i wystawa plakatów dotyczących poszczególnych Praw Dziecka przygotowana przez członków SKW.

  Z pewnością była to dla wszystkich bardzo cenna lekcja!

 • Szlachetna Paczka - wydobywamy z ludzi to, co najpiękniejsze

   

  Szlachetna Paczka - wydobywamy z ludzi to, co najpiękniejsze - Obrazek 1

   

   

  Jeśli chcesz razem z nami nieść mądrą pomoc, pomóż nam przygotować paczkę dla potrzebujących!

  Szlachetna Paczka to coś więcej niż pomoc materialna, to dostrzeżenie piękna rodziny potrzebującej pomocy, potwierdzenie ważności jej członków, swoiste przywrócenie im godności.

  Rodzina, której chcemy pomóc – krótki opis

  Pani Barbara (62 l.) jest głową ośmioosobowej rodziny. W małym domu mieszka wraz z niepełnosprawnymi dziećmi: Krzysztofem (41 l.), Beatą (40 l.), Kasią (36 l.) oraz wnuczką Emilką (18 l.), córką Darią (21 l.), zięciem Piotrem (22 l.) i wnuczkiem Tomkiem (5 m-cy.). Życie pani Barbary nigdy nie było łatwe. Zmarły przed dwoma laty mąż był alkoholikiem. W domu były ciągłe awantury- od jego śmierci rodzina czuje większy spokój, lecz życie nadal jest ciężkie. Najstarszy syn pani Barbary, Krzysztof jest niepełnosprawny intelektualnie w stopniu znacznym, córka Beata w stopniu umiarkowanym, natomiast córka Kasia ma zespół Downa i tak jak Krzysztof wymaga całodobowej opieki. Pani Beata ma córkę Emilkę, która niedawno osiągnęła pełnoletniość i zaczyna staż w piekarni. Najmłodszej córce pani Barbary - Darii i jej mężowi Piotrowi 5 miesięcy temu urodził się syn Tomek.

  Wśród najważniejszych potrzeb rodzina wymienia piecyk (angielkę), ponieważ ten, który mają jest dziurawy, a koszt jego zakupu przewyższa możliwości rodziny. Rodzina byłaby również wdzięczna za wyposażenie mieszkania i środki czystości, przede wszystkim pieluchy dla maluszka, co znacznie odciąży jej budżet.

  Potrzeby rodziny

  -Piecyk angielka lewostronna, wersalka

  - Kołdra, pościel, poduszki, koc, ręczniki, prześcieradła

  - Żywność trwała: cukier, kawa, makaron, olej, mąka

  -Produkty dla niemowląt:

  mleko Hipp Combiotic 2, pieluchy 4, szampon do włosów Nivea Baby, Sudocrem

  na odparzenia, płyn do butelek NUK, oliwka
  -Środki czystości: pasta do zębów, płyn do płukania, płyny czyszczące, szampon

  - Odzież :
  kamizelka polarowa damska, Rozmiar: XL Sylwetka: tęga Uwagi: ciemny kolor

  sweterek damski, jeansy, Rozmiar: L Sylwetka: średnia Uwagi: jasny kolor

  dresy męskie na gumce Rozmiar: S, Sylwetka: bardzo szczupła  Uwagi: ciemny kolor

  kurtka damska  Rozmiar: M Sylwetka: szczupła Uwagi: ciemny kolor

  kurtka damska Rozmiar: XL Sylwetka: tęga Uwagi: ciemny kolor

  męska bluza z kapturem Rozmiar: L Sylwetka: normalna Uwagi: wkładana

  -Obuwie:

  kozaczki damskie  Rozmiar: 35 Uwagi: płaskie, ciemne

  - Specjalne upominki:

  Barbara - perfumy, Beata - perfumy, Daria - perfumy, Katarzyna - kremy (Nivea, Bambino), Emilia - coś z kosmetyków kolorowych (np. paleta cieni do powiek), Piotr - odkurzacz samochodowy, Tomasz – zabawka świecąca

   

  Razem zmienimy losy rodziny w potrzebie! Pamiętajmy, że nic tak pozytywnie nie nastraja jak pomoc innym! Przygotowane przez nas upominki mogą sprawić, że rodzina poczuje się naprawdę wyjątkowo i dostanie sygnał   “Jesteście dla nas ważni”.

   Gotowi? No to POMAGAMY!!!

   

  Szkolny Klub Wolontariatu

   

   

 • Baśniowy świat Akademii pana Kleksa

  Baśniowy świat Akademii pana Kleksa - Obrazek 1Baśniowy świat Akademii pana Kleksa - Obrazek 2Baśniowy świat Akademii pana Kleksa - Obrazek 3Baśniowy świat Akademii pana Kleksa - Obrazek 4Baśniowy świat Akademii pana Kleksa - Obrazek 5Baśniowy świat Akademii pana Kleksa - Obrazek 6Baśniowy świat Akademii pana Kleksa - Obrazek 7

  Metoda projektu jako ciekawy sposób na omówienie lektury

  Uczniowie klasy IV a z dużym zaangażowaniem przystąpili do realizacji projektu i wykonali na podstawie utworu Jana Brzechwy makiety niezwykłej Akademii Ambrożego Kleksa.  Zespołowa praca uczniów pozwoliła odkryć ich talenty literackie, organizacyjne i plastyczne.  By sprostać zadaniu, każdy z uczestników projektu musiał dokładnie zapoznać się z utworem oraz wykazać się dużą inicjatywą, kreatywnością oraz umiejętnością współpracy w grupie. Etap końcowy - prezentacje makiet potwierdziły, że cele zostały zrealizowane: uczniowie doskonale opanowali treść lektury, a wyzwolone emocje pozwolą im zapamiętać na długo ten utwór. Z dumą prezentowali efekty swej pracy także przed koleżankami i kolegami z innych klas.

 • Wystawa "W drodze do niepodległości"

  Wystawa "W drodze do niepodległości" - Obrazek 1

  Kolejnym działaniem w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskanie Niepodległości przez Polską  było stworzenie wystawy „W drodze do niepodległości”. Obecnie można ją oglądać w szkolnej bibliotece.

  Służy ona pozyskaniu informacji dotyczących początków państwowości polskiej w latach 1914 - 1921. Uczniowie mają  okazję dowiedzieć  się, ile dla polskiej państwowości uczynili tak wielcy Polacy, jak:  Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos i inni. 

 • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

   

   

  20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

  Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia .

  Szkolny Klub Wolontariatu włączy się  w globalne działania UNICEF, a podejmowane tego dnia aktywności zwiększą  świadomość  uczniów na temat praw dzieci na całym świecie.

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisowice
  ul. Działoszyńska 65, 98-355 Działoszyn
 • 0-43 84 13 211

Galeria zdjęć