Aktualności
Konkursy plastyczne Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie
26.05.2021 -Dzień Matki
Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze, a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska. (J. I Kraszewski)
Jak oswoić stres przed egzaminem ósmoklasisty?
-
DRODZY ÓSMOKLASIŚCI!
Jak efektywnie przygotować się do egzaminu, „oswoić się” z tym wydarzeniem i poradzić sobie ze stresem? Zachęcam do obejrzenia filmu i wysłuchania kilku cennych rad, których udzieli p. Anna Tulczyńska – psycholog i psychoteraputa.
Egzamin ósmoklasisty – ostatnia prosta, cz.1
PONADTO, PONIŻEJ 10 RAD/SPOSOBÓW/SZTUCZEK, KTÓRE POMOGĄ WAM ZMIERZYĆ SIĘ ZE STRESEM EGZAMINACYJNYM:
Pozytywne nastawienie
Zaufajcie sobie, uwierzcie w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Czarne myśli powodują obniżenie samooceny, a tym samym wzmagają odczucie stresu i napięcia. Zajmijcie swoje myśli czymś innym, np. pomyślcie o czekających Was wakacjach, wyjściu na spacer… Jeżeli trudno jest wam okiełznać rozchwiane emocje, możecie wziąć do ręki jakiś przedmiot i przez pewien czas intensywnie wpatrywać się w niego – badać jego strukturę, kształt, zapach itp. Niektórym pomaga powtarzanie sobie w myślach „Dam radę. Pokonam strach. Odniosę sukces”. Nabranie dystansu, to klucz do sukcesu i zaliczenia egzaminu na najwyższą notę.
Przygotowanie garderoby i innych niezbędnych rzeczy
Na dzień przed „egzaminacyjną gotowością” przyszykujcie sobie strój, notatki, długopisy i inne niezbędniki. Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, bo możecie czegoś zapomnieć, a nawet spóźnić się przez to na zaliczenie. W dniu egzaminu wyjdźcie wcześniej z domu – lepiej chwilę zaczekać pod salą, niż biec i dodatkowo się stresować. Nie warto jednak przychodzić na zaliczenie bladym świtem – bądźcie po prostu punktualni
Relaks
Przed samym sprawdzianem Waszych wiadomości, postarajcie się wygospodarować wolny czas na rekreację. Umysł musi się zregenerować po ogromnym wysiłku intelektualnym, żebyście potem olśnili egzaminatorów. Możecie np. wybrać się na spacer, rower…
Sen
Zarwane noce, ciągłe „wkuwanie” sprawiają, że czas przeznaczony na sen ogranicza się do minimum. Wymęczony organizm jest podatny na doznawanie negatywnych emocji, a tym samym trudniej jest się wam skoncentrować. Postarajcie się wyciszyć kłębiące w głowach myśli, które niejednokrotnie powodują bezsenność i spróbujcie zrelaksować się przez cudowną, dłuższą drzemkę
Uprawianie sportu
Zacznijcie wykonywać ćwiczenia fizyczne, co spowoduje wydzielanie się endorfin. Efektem tego będzie fakt, że poczujecie się szczęśliwsi, zdrowsi, a zarazem łatwiej przyjdzie wam kontrolowanie stresu. Wieczorny jogging po parku, poranny aerobik, a może szybki spacer z psem?
Słuchanie muzyki
Zaopatrzcie się w słuchawki i odpłyńcie wraz z ulubionymi hitami czy relaksacyjną muzyką. Wytwarza się wtedy hormon szczęścia, poprawiający wasze samopoczucie i ukierunkowujący wasze spojrzenie na pozytywne tory.
Wizualizowanie
Uporządkujcie sobie w myślach plan tego, co was czeka. Wyobraźcie sobie salę egzaminacyjną, swoje miejsce, losowanie zagadnień itp. Przejrzyjcie arkusze z pytaniami z poprzednich lat, przemyślcie odpowiedzi na ewentualne pytania. Dzięki temu nie odczujecie dużego stresu, bo będzie to sytuacja wam znana, a zazwyczaj nowe rzeczy i wydarzenia wywołują niebotyczną nerwówkę.
Ćwiczenia oddechowe
Kontrolowane oddychanie zmniejsza napięcie i rozładowuje negatywne emocje. Możecie zastosować oddychanie przeponowe. Na początku zamknijcie oczy, prawą dłoń połóżcie na brzuchu, a lewą pośrodku klatki piersiowej. Wprowadźcie powietrze do płuc poprzez głęboki wdech nosem i chwilę je potrzymajcie z wypiętym brzuchem. Wykonajcie wydech przez usta i pozwólcie, by brzuch wrócił do pozycji wyjściowej. Jeżeli porusza się brzuch, oznacza to, że oddychacie przeponą i prawidłowo wykonaliście ćwiczenie.
Możecie też zastosować np. oddychanie uwalniające napięcie. Usiądźcie albo połóżcie się w wygodnej pozycji (kręgosłup wyprostowany, ręce i nogi nie skrzyżowane). Wykonajcie głęboki wdech z wykorzystaniem przepony. Zatrzymajcie na moment powietrze. Zróbcie wydech i policzcie go w myślach „raz”. Rachujcie każde wypchnięcie powietrze z płuc w grupach po 4-5 przez 5-10 minut.
Budujące otoczenie
Unikajcie miejsc zbiorowej paniki, bo nasłuchacie się tam tylu nieprawdopodobnych opowieści, że jeszcze bardziej rozchwiejecie swoje emocje. Posiedźcie lepiej w odosobnieniu albo porozmawiajcie z rozluźnionymi i opanowanymi kolegami.
Zaprzestanie powtórek
Na chwilę przed egzaminem zrezygnujcie z nerwowego powtarzania materiału, bo i tak niczego nowego nie przyswoicie, a spowodujecie tylko jeszcze większy mętlik w głowie.
Dzięki zastosowaniu powyższych rad zwiększycie swoją kontrolę nad sposobem w jaki postrzegacie przeciwności losu. Warto podkreślić, że oprócz negatywnego stresu, jest też pozytywny, który pobudza do działania, dodaje energii i dziarskości. Postarajcie się wyeliminować destrukcyjne wrzenie, które nie ułatwia wam zdania egzaminu i ukierunkujcie swoje emocje w takim kierunku, by zmienić je w chęć do działania.
Trzy głębokie wdechy, uśmiech na twarzy, wyprostowana postawa i jutro… marsz na egzamin POWODZENIA
Pedagog szkolny
-
Dzień Patrona Szkoły
Maria Konopnicka
(1842-1910)Nie mogę mówić do was, jakbym chciała,
Ani do głębi serca wam otworzyć...
Ale wy wiecie, jak drży i jak pała
Słowo to, które pragnę tu położyć
I stanąć przed niem z pochyloną głową —
Wielkie, zaklęcia pełne, ciche słowo.(...)Więc z dala tylko stoję i milcząca
Mówię dziś do was zamkniętych ust ciszą
I czołem w brzaski zwróconem do słońca...
I wiem to, że mnie te serca usłyszą,
Które nawykły samotnem swem biciem
Gadać z tęsknotą, z nadzieją i z życiem.Maria Konopnicka patronuje naszej szkoły od 2005 roku.
Rok wcześniej została powołana komisja nadzorującą działania związane z wyborem patrona szkoły. Wśród nauczycieli, rodziców i uczniów przeprowadzono głosowanie. Spośród ośmiu kandydatów największą liczbę głosów uzyskała Maria Konopnicka. Następnie rada pedagogiczna opracowała harmonogram działań dotyczących nadania imienia szkole.
3 czerwca 2005 r. odbyły się uroczystości związane z nadaniem szkole imienia Marii Konopnickiej.
Z okazji święta szkoły, w tym roku, chcemy zaproponować wszystkim... „powtórkę z patrona”.
Odsyłamy do strony:
https://culture.pl/pl/tworca/maria-konopnicka
W związku z Dniem Patrona nasi uczniowie prezentują wybrane wiersze Marii Konopnickiej:
Sukcesy czytelnicze naszych uczniów!
Miło nam poinformować o wynikach konkursu czytelniczego zorganizowanego w związku z obchodami roku Stanisława Lema. Konkurs przeprowadzała Biblioteka Pedagogiczna w Pajęcznie we współpracy z WODN w Sieradzu . Do konkursu zostało zgłoszonych 38 osób ze szkół podstawowych z terenu powiatu pajęczańskiego. Uczestnicy musieli udzielić odpowiedzi na 63 bardzo trudne i szczegółowe pytania, w ograniczonym czasie 30 minut. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów - wszyscy znaleźli się w gronie laureatów:
Mateusz Napieraj zajął II miejsca, Magdalena Maciołek, Hanna Świtała, Julia Kogut oraz Wiktoria Kiedos otrzymały wyróżnienia. GRATULUJEMY!
Wymienieni uczniowie odbiorą nagrody w Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie przy ul. Wiśniowej 7.
Polecamy czytanie utworów Lema!
INSTALING - TYDZIEŃ1
Za nami pierwszy tydzień rywalizacji. Wyniki przedstawiają się następująco:
Tydzień ulgi!!!
Szanowni Rodzice! Drodzy uczniowie!
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystępuje do akcji „Tydzień ulgi” zorganizowanej od 17 maja 21 maja do przez Instytut Psychologii Uniwerystetu Jagielońskiego.
Zależy nam, aby długo oczekiwany powrót do szkoły był czasem radości pozbawionym niepewności i stresu naszych uczniów, dlatego nauczyciele zrezygnują ze sprawdzianów, kartkówek, odpytywania i zadawania prac domowych. Po tym niezwykle uciążliwym czasie izolacji liczymy na uśmiech i zadowolenie z naszego wspólnego spotkania.
Powrót do nauki stacjonarnej!
Pedagog szkolny
Harmonogram pracy hybrydowej w dniach 17-28 maja
Od dnia 17 maja 2021 r. do dnia 30 maja 2021 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisowice Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie w klasach IV – VIII wprowadza się hybrydowy (naprzemienny) tryb nauczania, zgodnie z poniższym harmonogramem:
X - nauka na terenie szkoły
Zarówno zajęcia stacjonarne, jak i zdalne są realizowane zgodnie z zasadami obowiązującymi odpowiednio dla każdej z form nauki.
Zajęcia odbywają się zgodnie z planem lekcji.
„ Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej” Janusz Korczak- WRACAMY DO SZKOŁY
Czekamy na Was!
„Z lekturą za pan brat”
W ramach innowacji pedagogicznej „Z lekturą za pan brat” realizowanej w klasie 1a, w dniu 13.05.2021 r. zaprezentowano za pomocą teatru Kamishibai piękną baśń H.Ch .Andersena pt. "Brzydkie kaczątko". Prezentacja odbyła się w otoczeniu przyrody, co ożywiało akcję lektury . Uczniowie w skupieniu wysłuchali czytanego tekstu przy jednoczesnym oglądaniu pobudzających wyobraźnię ilustracji, stworzonych właśnie do tej baśni.
Wyniki konkursu "Pomaluj mój świat na ...niebiesko"
- 6
W dniu 12.05 2021 został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pod hasłem "Pomaluj mój świat na ...niebiesko" Uczniowie z klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego wykonali prace przy użyciu właśnie tego koloru. A dlaczego kolor niebieski? Bo jest on symbolem autyzmu. “Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.” Tak jak nierealny i trudny jest świat osób z autyzmem.
W tym roku z powodu panującej epidemii nie było u nas typowej akcji na temat autyzmu, ale poprzez udział w konkursie plastycznym i kampanię internetową, która promowaliśmy na początku kwietnia chcemy się solidaryzować z osobami cierpiącymi na autyzm oraz ich rodzinami.
Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców konkursu. A oto wyniki:
W kategorii Przedszkole : I miejsce zajęła Blanka Sikora.
W kategorii Klasy 1-3 :
wyróżnienie - Franciszek Drej,
miejsce III Nadia Kubarycz oraz Kacper Kubarycz,
miejsce II Natalia Cybulska,
miejsce I Jan Sikora.
Wszyscy zostali nagrodzeni. Otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.Małym artystom dziękujemy za udział!
Reakcja naszych uczniów w związku z powrotem do szkoły!!!
- 11
Uczniowie na zajęciach z pedagogiem zapoznani zostali z aplikacją do generowania NEWS-ów.
W ten sposób mogliśmy się dowiedzieć jakie są odczucia naszych uczniów związane z powrotem do szkoły.
Cieszymy się , że reakcje są pozytywne ale szanujemy również waszą niechęć do powrotu.
Milsze jest człowiekowi jedno drzewo, które sam zasadził, niż cały ogród przez innych zasadzony. (Wojciech Bogusławski)
W tym tygodniu na terenie naszej szkoły przybyło zieleni i to wcale nie jest zasługa wiosny. Stało się tak za sprawą naszego sąsiada - Fundacji WKG "Inicjatywa" w Raciszynie, która podarowała naszej placówce ok. 60 sadzonek żywotnika oraz 10 świerków. Drzewka już są wsadzone i cieszą nasze oczy. Mamy nadzieję, że będą rosły zdrowo i staną się świadectwem naszej wieloletniej współpracy z WKG.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół w Raciszynie serdecznie dziękują sponsorom za ten wspaniały, zielony dar.
Wyniki konkursu plastyczno-historycznego „Żywe obrazy”
W zeszłym miesiącu w naszej szkole odbył się wyjątkowy konkurs plastyczno- historyczny pt. „Żywe obrazy”. Konkurs ten stanowił swobodną i aktywną formę nauki poprzez zabawę, edukację w dziedzinie sztuki, a ściślej wiedzy na temat dzieł polskiego malarstwa. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii, nawiązującej do znanego dzieła sztuki. Chodziło o to, by jak najlepiej oddać podobieństwo poprzez charakteryzację i dbałość o szczegóły pierwszego i drugiego planu pracy. Uczniowie mieli szansę, wykazać się kreatywnością i pomysłowością twórczo reagując na atmosferę i klimat oryginalnych dzieł. Na konkurs wpłynęło przeszło 30 prac!
Powołana komisja konkursowa dokonała oceny fotografii, biorąc pod uwagę następujące kryteria: rekwizyty, charakteryzację, kostiumy, ekspozycję i wierność z oryginałem.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce : Wiktoria Kałwak i Mateusz Napieraj
II miejsce : Zuzanna Wojtczak , Małgorzata Mazur i Bartosz Cieśla
III miejsce : Kornelia Korkus, Julia Kogut, Aleksandra Cieśla, Kamila Szymczyk i Jakub MazurWyróżnienia: Natalia Maciołek, Ania Kiedos oraz Natalia Smolarek
Konkurs na "najpiękniejszą ozdobę Wielkanocną"
Mimo że szkolny konkurs na "najpiękniejsza ozdobę Wielkanocną" został rozstrzygnięty w terminie, to z wręczeniem dyplomów i symbolicznych nagród postanowiono poczekać. Dzieci powróciły do szkoły i pani dyrektor Żdzisława Różańska wraz z panią wicedyrektor Sylwią Nowicką obdarowały wszystkich uczestników w/w nagrodami. Prace były bardzo ciekawe i wszyscy uczestnicy otrzymali I miejsca. Gratulujemy!
Wiosenne Wyzwanie Instaling
Flaga Polski w wykonaniu uczniów klasy 3b
Uczniowie klasy 3b uczcili święta majowe, wykonując flagi. Do tej pracy zastosowali różne techniki.
“W świecie ekonomii” - zajęcia z pedagogiem
W ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" uczniowie klas IV wyruszyli do świata finansów, by dowiedzieć się czym jest "pieniądz", jaka jest jego historia oraz jakie jest jego znaczenie w życiu człowieka. W trakcie zajęć dzieci dowiedzieli się jaka jest różnica między potrzebą a zachcianką.
Głównym celem zajęć było kształtowanie świadomości dzieci o otaczającej nas rzeczywistości, której finanse są integralną częścią.
"Powróćmy jak za dawnych lat..." - projekt edukacyjny z historii
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Wszystkie