Nasza szkoła bierze udział w zbiórce kasztanów dla Krzysia. Zbiórka trwa do 06.10.2021. Kasztany możemy przynosić do sali numer 14. Zachęcamy do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. To nic Was nie kosztuje, a może uratować zdrowie Krzysia.
Aktualności
Kasztanobranie dla Krzysia
Dzień Kropki w Kolonii Lisowice
15. września uczniowie naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Poznali historię małej Vashti, wykonali prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka oraz uczestniczyli we wspólnych zabawach.
Konsultacje specjalisty - pedagoga, logopedy.
Wszystkich chętnych uczniów i rodziców potrzebujących wsparcia i pomocy zapraszamy na
KONSULTACJE SPECJALISTÓW
Urszula Smolarek - pedagog szkolny - poniedziałek 9.50- 13.40 , piątek 8.00 - 9.40
Agata Chybińska - logopeda - wtorek 13.00 - 14.35
Książka za Uśmiech – pierwsza akcja Szkolnego Klubu Wolontariatu w nowym roku szkolnym
- 7
SKW rok szkolny rozpoczął bardzo aktywnie. Uczniowie klasy Va pod opieką p. Urszuli Smolarek i p . M. Piotrowskiej odwiedzili inicjatorkę akcji panią Martę Kucharską. Przynieśli ze sobą książki, które zostały przeczytane i zalegały na półce, zamieniając je na nowe pozycje zgodne z ich zainteresowaniami. Książki można zabrać do domu za darmo płacili tylko uśmiechem. Trzeba przyznać, że biblioteczka pani Marty była imponująca.
Młodzież mogła również posłuchać ciekawego wykładu na temat książek, obejrzeli najstarsze egzemplarze oraz zobaczyli jakie niespodzianki skrywają książki. Dziękujemy Pani Marcie i gratulujemy Jasiowi pomysłu.
NARODOWE CZYTANIE akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej
W tym roku po raz kolejny przedstawiciele naszej szkoły wraz z dyrekcją p . Michaliną Strykowską i panią Sylwią Nowicką zostali zaproszeni do udziału w Narodowym Czytaniu – organizowanym przez Bibliotekę Publiczną MiG Działoszyn.
Tegoroczna lektura to dramat Moralność pani Dulskiej, autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
Wspólnie odczytane zostały w całości II i III akt, a I akt został streszczony. Moralność pani Dulskiej to popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. Przedsięwzięcie popularyzuje czytelnictwo i udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc. Każda czytająca osoba otrzymała podziękowanie wraz z pamiątkowym stemplem akcji otrzymanym od kancelarii prezydenckiej.
Składamy serdeczne podziękowanie panu Adamowi Piotrowskiemu Dyrektorowi Biblioteki Publicznej MiG Działoszyn za zaproszenie.
Święto Pieczonego Ziemniaka w Kolonii Lisowice
Dzieci ze szkoły i przedszkola w Kolonii Lisowice obchodziły Dzień Pieczonego Ziemniaka. Zapoznały się z wartościami odżywczymi, potrawami z ziemniaków, rozwiązywały zagadki. Degustowały upieczone w popiele ziemniaki, rozgrywały konkurencje sportowe. Przygotowana impreza była bardzo udana.
Kredkobranie
Zbieramy przybory szkolne i artykuły plastyczne dla dzieci mieszkających na Kresach. Mogą to być m.in. kredki, farby, zeszyty, piórniki, bloki, długopisy, mazaki. Przybory przynosimy do sali numer 14. Zbiórka trwa do 30.09.2021.
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po wakacjach szczepienia są realizowane również w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Proszę zgłaszać chęć zaszczepienia dziecka poprzez wydrukowanie i uzupełnienie deklaracji na szczepienie a następnie umieszczenie jej w skrzynce podawczej na terenie szkoły.
„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna.”
W dniu 25 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej w Raciszynie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021, na którym mieliśmy okazję pożegnać odchodzącą na emeryturę panią Dyrektor Zdzisławę Różańską.
Wszystkim nam współpraca z Panią Dyrektor układała się wyśmienicie. Zawsze czuliśmy się potrzebni i doceniani. Mogliśmy obserwować, jak jako dyrektor owocnie współpracowała Pani ze środowiskiem lokalnym oraz z innymi osobami i instytucjami, które pozyskiwała jako sojuszników naszej szkoły. Pani Dyrektor bardzo dobrze współpracowała z Rodzicami ciągle podkreślając, że tylko dzięki wspólnym wysiłkom można właściwie wychować młodego człowieka.
Wystawiamy ocenę celującą Pani jako Nauczycielce, Wychowawczyni, Dyrektorowi, Koleżance i jako Człowiekowi.
Dziękujemy też za troskę o nas, za zaufanie, którym Pani nas obdarzała, za każde dobre słowo, radę, inspirację. Za to, że drzwi do Pani gabinetu zawsze były otwarte.
Życzymy nieustającej satysfakcji z wielu pokoleń dobrze wykształconych i wychowanych absolwentów, dobrego zdrowia, radości, uśmiechu, pogody ducha, realizacji wszystkich planów i zamierzeń, bo ich Pani zapewne mnóstwo! Niech Pani spotyka tylko dobrych ludzi.
Proszę pamiętać tylko dobre dni z ostatnich 40 lat.
Podsumowanie klasy 3b
Zakończenie roku szkolnego 2020/21 w Kolonii Lisowice
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w szkole w Kolonii Lisowice. Pożegnanie uczniów oraz rodziców klasy trzeciej.
Emerytalne pożegnanie Pani Dyrektor
Uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice pożegnali odchodzącą na zasłużoną emeryturę - dyrektor naszej szkoły - Panią Zdzisławę Różańską
Instaling
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli się udziału w Wiosennym Wyzwaniu Instaling.
Tytuł MISTRZA w Wiosennym Wyzwaniu uzyskali:
Sebastian Russ (4b)
Natalia Smolarek (4b)
Maja Cieśla (4b)
Marysia Maciołek (4b)
Łukasz Bęben (5)
Natalia Białek (5)
Maria Radziwołek (5)
Magdalena Maciołek (6a)
Maksymilian Skwarzec (7a)
Natalia Maciołek (7b)
Anna Kiedos (8b)
Joanna Świtała (8b)
Oliwia Kiedos (8b)
Na WYRÓŻNIENIE zasłużyli uczniowie:
Filip Smolarek (4a)
Szymon Dróżdź (7a)
Aleksandra Cieśla (7a)
Aleksandra Morga (7a)
Kinga Białek (8b)
CONGRATULATIONS!
Dbajmy o las
Podsumowanie projektu edukacyjnego z informatyki "Dbajmy o las"
Certyfikat
Cyfrowe Forum Młodzieży
Uczniowie klas 7 i 8 !
10 czerwca (czwartek od 9:00 do 14:00) w ramach lekcji zarezerwujcie czas na udział w wyjątkowym wydarzeniu – Digital Youth Forum DYF (Cyfrowe Forum Młodzieży)
Organizatorem jest: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Saferinternet.pl
Dowiecie się jak kreatywnie i pozytywie wykorzystać Internet. Przekonacie się, że za pośrednictwem Internetu możemy mieć dostęp do informacji, które odpowiednio przetworzone i zinterpretowane, oferują coś zupełnie nowego.
Program DYF zakłada:
- transmisję wystąpień
- przerwy na krótkie dyskusje na forum klasy
- udział w konkursach online (z ciekawymi nagrodami)
- czas na wypoczynek i posiłek
Posłuchacie m. in.
Michała Rogalskiego – 19-latek, stworzył największą publicznie dostępną bazę danych dotyczących pandemii COVID-19 i dzięki temu został laureatem listy “25 under 25” magazynu Forbes.
Youtuberki Hania Sywuli – prowadzi kanał Hania Es, na którym porusza tematy związane ze zdrowiem psychicznym i popularyzuje wiedzę o umyśle.
Janka Gawrońskiego – piętnastolatek w spektrum autyzmu, społecznik, działacz Fundacji Autism Team oraz organizator Klubu Świadomej Młodzieży. W swoim wystąpieniu opowie o potędze różnorodności. DYF Quiz
Konkurs, w którym będziecie mogli wziąć udział za pomocą smartfona. Wystarczy uważnie słuchać wystąpień, a potem spróbować swoich sił w quizie. Trzy osoby, które najszybciej udzielą poprawnych odpowiedzi zostaną nagrodzone głośnikami JBL CHARGE 4 oraz zestawem skarpet dla całej klasy!
DYF Film : Jesteś uczniem i bierzesz udział w DYF 2021, a dodatkowo robisz w sieci coś pozytywnego? Interesuje cię jakiś temat z zakresu nowych technologii lub wystąpienia DYF zainspirują Cię do jakiejś zmiany? Opowiedz o tym swoim rówieśnikom w krótkim (max. 5 minut) filmie.
8 najciekawszych filmów zostanie zaprezentowanych na stronie digitalyouth.pl, a ich autorki i autorzy nagrodzeni głośnikami JBL CHARGE 4. Termin do 26 czerwca 2021.
Więcej o DYF: www.digitalyouth.pl
Certyfikat uczestnictwa w programie
Pomoc koleżeńska
SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU , SAMORZĄD UCZNIOWSKI , oraz pedagog szkolny zapraszają wszystkich uczniów do współpracy w ramach szkolnej akcji „POMOC KOLEŻEŃSKA”.
Jeżeli potrzebujesz pomocy drugiej osoby – przyjdź do nas!
Pomoc koleżankom i kolegom którzy mają trudności z opanowaniem materiału szkolnego to nic strasznego. Rówieśnicy rozumieją lepiej, „odbierają na tej samej fali”, potrafią szybciej, w znacznie bardziej przystępny sposób przekazać trudne dla innych partie materiału.Gorsze oceny mogą pojawić się w różnym czasie i z różnych powodów (długa nieobecność w szkole, czasowa niedyspozycja), jednakże niezmiennie prowadzą do problemów.
POMOC KOLEŻEŃSKA pozwala na:
• Nadrobienie zaległości po dłuższej nieuwadze lub nieobecności,
• Poprawienie ocen,
• Utrwalenie materiału,
• Kształtowanie takich cech charakteru jak: odpowiedzialność, obowiązkowość, koleżeństwo,
• Satysfakcję (pomagam, więc jestem!).Zespół Pomocy Koleżeńskiej, do którego możesz się zwrócić o pomoc to :
- Wiktoria Kiedos
- Sonia Matyja
- Magdalena Maciołek
- Maksymilian Skwarzec
Zasady pomocy koleżeńskiej:
1. Nie odrabiamy prac domowych (ale zawsze możemy pomóc)
2. Termin konsultacji ustalimy wspólnie (pomagający z potrzebującym pomocy)
3. Termin i materiał uzgadniamy dwa dni wcześniej,Jest to wspaniała okazja na zrobienie czegoś dobrego dla koleżanek i kolegów ze szkoły, sprawdzenia się w roli nauczyciela oraz na nietypowy sposób nauki zarówno dla ucznia jak i uczącego
Czy wiecie, że dłużej pamięta się informacje zdobyte w wyniku własnych poszukiwań, niż gotowe, podane przez nauczyciela oraz, że tradycyjne metody przekazywania wiedzy niestety okazują się mało skuteczne. Zatem należy podkreślić, że zapamiętujemy:
10% tego, co czytamy
20% tego, co słyszymy
30% tego, co widzimy
50% tego, co słyszymy i widzimy
70% tego, co sami mówimy
90% tego, co sami robimy (uczymy innych i sami na tym zyskujemy)
Uczniowie zawsze uczą się w tracie własnej aktywności!
Od 31 maja 2021 r. wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej.
Pamiętamy o ogólnych zasadach:
Dystans:
minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra.
Dezynfekcja:
przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
Higiena:
częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Maseczka:
w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami.
Wietrzenie:
przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
2. Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej lub niezamieszkujących z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, m.in. stosowanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych szkoły .
4. Przy wejściu do budynku szkoły umieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły muszą skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: maseczki - rekomendowane maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
6. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
7. Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Zobowiązane są do stosowania środków ochronnych (maseczki, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk), zachowania dystansu od innych osób min. 1,5 m oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły.
8. Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezwzględnie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
9. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi miedzy sobą.
10. Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy są regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących.
11. Sale lekcyjne, korytarze są wietrzone co najmniej raz na godzinę.
12. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
13. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
14. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
15. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
16. Wszyscy uczniowie przestrzegają zasad korzystania z biblioteki szkolnej (umieszczony na drzwiach biblioteki).
Instaling Tydzień 2
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Wszystkie