Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Kolonii Lisowice udali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Stefanówka”. Wysłuchali tam historii powstania i działalności zagrody edukacyjnej. Obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Świecowa przygoda”. (Historia świec – od starożytności do współczesności, omówienie procesu tradycyjnego wyrobu świec). Omówili rodzaje świec i składniki potrzebne do ich wyrobu, obejrzeli ekspozycję ręcznie robionych świec, a także samodzielnie zrobili własne świece z użyciem naturalnych składników. Udali się z wizytą do "Świecowego zakątku”, gdzie zwiedzili zagrodę, poznali jej mieszkańców i przejechali się na kucyku.
Aktualności
Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego
- 11
Spotkanie z policjantem w Kolonii Lisowice
Najmłodsi uczniowie Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Raciszynie ze Szkolą Filialną w Kolonii Lisowice gościli u siebie aspiranta z Komisariatu Policji w Działoszynie. Mundurowy rozmawiał z dziećmi o zasadach, jakie powinny zachować, aby poprawić swoje bezpieczeństwo. Nasz gość podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, przypomniał również uczniom o podróżowaniu w specjalnie przystosowanych do tego fotelikach i zapinaniu pasów bezpieczeństwa . Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, powiedzieli wiersz dotyczący prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad związanych z bezpieczeństwem na drodze Wiedzieli jak zachować się i jaką postawę przyjąć w razie spotkania z niebezpiecznym zwierzęciem.
"Książka za uśmiech"
Dzięki uprzejmości p. Marty Kucharskiej i Janka Kucharskiego z kl. 7a do naszej szkolnej biblioteki trafiły kolejne książki. Tym razem są to lektury dla klas IV-VIII. Darczyńcom DZIĘKUJEMY!
Wszystkich uczniów zapraszamy w progi naszej książnicy. Czekamy na Was z uśmiechem i coraz ciekawszymi książkami!
Rytmiczna muzyka, ciekawy układ i masa pozytywnej energii.
Dziś w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu uczniowie wzięli udział w popularnym na całym świecie „Jerusalema Challenge”! W ten sposób wyrazili swoją radość z powrotu do szkoły po wakacjach i wielomiesięcznym okresie nauki zdalnej .
„Edukacja w ruchu” - w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla klas I- III
Wywołanie stanu radości z ruchu jest kluczowe dla powodzenia wysiłków, prowadzących do zwiększenia aktywności fizycznej przedszkolaków i najmłodszych uczniów - myśleliście kiedyś o tym w ten sposób?
Ponadto jak wskazują badania, wykorzystywanie filmików do stymulowania aktywności prowadzi do poprawienia efektywności uczenia się u dzieci.
Dlatego też uczniowie klas I- III w ramach Erpejskiego Tygodnia Sportu uczestniczyli właśnie w takich innowacyjnych zajęciach według planu.
„Edukacja w ruchu” wg pomysłu Akademii Krokieta i Lamy jest właśnie takim połączeniem przyjemnego z pożytecznym… do kwadratu. Pożyteczną (dla rozwoju) edukację czyni przyjemną. Dodatkowo łączy edukację z ruchem, który jest niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju naszych pociech.
1
"Z ekologią za Pan Brat"
- 9
Prace uczniów ze Szkoły FIlialnej w Kolonii Lisowice z realizacji prowadzonej innowacji "Z ekologią za Pan Brat" oraz realizowanymi projektami ekologicznymi.
- "Las w słoiku"
- "Kodeks małego ekologa"
- "Sprzątanie świata"
- "Sadzenie drzewa"
Wycieczka do Pałacu Męcińskich
Uczniowie ze Szkoły Filialnej odwiedzili RCKiT w Działoszynie. Obejrzeli bajkę. bawili się na dmuchańcach, malowali twarze oraz piekli kiełbaski. Dzieci spędziły bardzo pouczające i radosne chwile.
MAMY MOC ! - jesteśmy aktywni i angażujemy społeczność lokalną
Ćwiczymy z mieszkańcami i liczymy kroki w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu
Inicjatywa #BeActive została powołana z myślą o wszystkich – bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej. Liczy się zapał i dobra zabawa! Europejski Tydzień Sportu ma zachęcać Europejczyków do regularnej aktywności każdego dnia. Aby promować ideę #BeActive w swojej gminie uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami zachęcali mieszkańców Raciszyna i Działoszyna do aktywności dokumentując to na zdjęciach.
W ciągu dwóch godzin klasa VII a pobiła rekord, pokonali odległość wykonując prawie 16000 kroków , zrobili też imponującą ilość zdjęć, bo aż 48 co dało im I miejsce. II miejsce zajęła klasa VIII b a III miejsce V a.
Uczniowi z rąk pani dyrektor Michaliny Strykowskiej otrzymali nagrody w postaci Immunitetu i ocen celujących z wychowania fizycznego.
Wszystkim uczniom gratulujemy kreatywności, pomysłowości i ogromnego zaangażowania w wykonywanie zadań. A mieszkańcom dziękujemy za pomoc w realizacji zadania.
23
Europejski Dzień Języków- konkurs "Przypominajka Instaling"
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. W tym dniu odbyły się liczne inicjatywy związane z poznawaniem języków obcych. W klasach uczniowie rywalizowali ze sobą poprzez rozwiązywanie zagadek typu „Escape Room”. Uczniowie brali udział w quizie „Jaka to melodia- Jaki to język?”, odczytywali hasła zakodowane alfabetem Morse'a, kodem masońskim, czy kodem GA-GE-RY-PO-LU-KI. Gazetki szkolne zapełniły się licznymi plakatami przedstawiającymi podstawowe zwroty w językach europejskich. Odbył się również konkurs „Przypominajka Instaling”, który polegał na promowaniu nauki słówek w języku angielskim na platformie Instaling oraz przygotowaniu plakatu. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, wymyślili ciekawe logo, memy i rymowanki.
5
Europejski Dzień Języków.
Uczniowie klasy 2a podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków nauczyli się mówić „Dziękuję” , „Cześć” oraz „Jak się masz?” w 6 językach, w tym języku migowym. W późniejszym etapie każdy z nich losował obrazek. Po pomalowaniu swojej części ich zadaniem było ułożenie elementów w całość. Powstał plakat prezentujący symbole Wielkiej Brytanii. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą Grecji. To właśnie ten kraj będą poznawać realizując przez cały rok szkolny projekt „Europa i ja”. W każdym miesiącu zajmować się będą poszczególnymi zagadnieniami dotyczącymi tego właśnie kraju. Pierwszym zadaniem było wykonanie jednego z symboli Grecji. Uczniowie wykonali flagi.
Europejski Tydzień Sportu
Europejski Dzień Sportu Szkolnego to wielkie świętu ruchu!
Będziemy świętować ten dzień razem z innymi szkołami w Polsce i całej Europie!
Drogi Uczniu/ Droga Uczennico!
Co masz zrobić jutro zrób dziś! Także w zakresie aktywności fizycznej. Nie musisz wcale podejmować wyzwań ponad Twoje siły. Najpierw podejmij decyzję, że zaczynasz, a potem konsekwentnie realizuj swoje kolejne cele. Twoim Mount Everestem może być wejście po schodach na 10 piętro, albo 5 kilometrowy spacer. Najważniejsze, aby wstać z kanapy! To Twoje życie. To Twoje wyzwanie! To Twój Europejski Tydzień Sportu
- Proszę zapoznać się z planem ETS.
- klasy I- III
„Aktywna rodzina” – wykonywanie plakatów przez uczniów klas I- III
Matematyka w Ruchu
Język polski w Ruchu
- klasy IV - VIII
„Liczymy kroki poznając naszą okolicę” – trening marszowy po Raciszynie
Ćwiczymy z mieszkańcami – uczniowie będą informować ludzi o trwającym tygodniu aktywność i zachęcać przechodniów do podjęcia z nimi aktywności ruchowej np. wykonanie wspólnie 5 pajacyków, skoków na skakance, przysiadów ( aktywność dokumentowana na zdjęciu).
Turnieje klasowe w unihokeja
Jeruzalema – taniec integracyjny na boisku
Centrum Powiadamiania Ratunkowego - spotkanie
21 września przedstawicielka Centrum Powiadamiania Ratunkowego prowadziła spotkania edukacyjne dla klasy VIII, podczas którego uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób funkcjonuje numer alarmowy 112, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy osobie znajdującej się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz jak wygląda specyfika pracy operatora numerów alarmowych.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu pt: W kolejce po życie
Tematyka ww. filmu ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie funkcjonowania numeru alarmowego 112, numeru który powinien być wybierany tylko z określonym przeznaczeniem, gdy zagrożone jest życie, zdrowie ludzkie lub mienie. Projekcja filmu ma przede wszystkim na celu ograniczenie liczby zgłoszeń fałszywych i bezzasadnych, które skutecznie blokują ten numer i uniemożliwiają szybkie dodzwonienie się do operatora numeru alarmowego osobie realnie potrzebującej pomocy. Zgłoszenia złośliwe, fałszywe i anulowane to około 85% wszystkich połączeń odbieranych przez operatorów numeru alarmowego 112 w całym kraju.
Szkolny Klub Wolontariatu włączył się w akcję kasztanobrania.
Dzięki uprzejmości mieszkańców Raciszyna wolontariusze mogli przyłączyć się do szlachetnej akcji zbierania kasztanów na leczenie Krzysia.
Kasztanobranie dla Krzysia
Nasza szkoła bierze udział w zbiórce kasztanów dla Krzysia. Zbiórka trwa do 06.10.2021. Kasztany możemy przynosić do sali numer 14. Zachęcamy do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. To nic Was nie kosztuje, a może uratować zdrowie Krzysia.
Dzień Kropki w Kolonii Lisowice
15. września uczniowie naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Poznali historię małej Vashti, wykonali prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka oraz uczestniczyli we wspólnych zabawach.
Konsultacje specjalisty - pedagoga, logopedy.
Wszystkich chętnych uczniów i rodziców potrzebujących wsparcia i pomocy zapraszamy na
KONSULTACJE SPECJALISTÓW
Urszula Smolarek - pedagog szkolny - poniedziałek 9.50- 13.40 , piątek 8.00 - 9.40
Agata Chybińska - logopeda - wtorek 13.00 - 14.35
Książka za Uśmiech – pierwsza akcja Szkolnego Klubu Wolontariatu w nowym roku szkolnym
- 7
SKW rok szkolny rozpoczął bardzo aktywnie. Uczniowie klasy Va pod opieką p. Urszuli Smolarek i p . M. Piotrowskiej odwiedzili inicjatorkę akcji panią Martę Kucharską. Przynieśli ze sobą książki, które zostały przeczytane i zalegały na półce, zamieniając je na nowe pozycje zgodne z ich zainteresowaniami. Książki można zabrać do domu za darmo płacili tylko uśmiechem. Trzeba przyznać, że biblioteczka pani Marty była imponująca.
Młodzież mogła również posłuchać ciekawego wykładu na temat książek, obejrzeli najstarsze egzemplarze oraz zobaczyli jakie niespodzianki skrywają książki. Dziękujemy Pani Marcie i gratulujemy Jasiowi pomysłu.
NARODOWE CZYTANIE akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej
W tym roku po raz kolejny przedstawiciele naszej szkoły wraz z dyrekcją p . Michaliną Strykowską i panią Sylwią Nowicką zostali zaproszeni do udziału w Narodowym Czytaniu – organizowanym przez Bibliotekę Publiczną MiG Działoszyn.
Tegoroczna lektura to dramat Moralność pani Dulskiej, autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
Wspólnie odczytane zostały w całości II i III akt, a I akt został streszczony. Moralność pani Dulskiej to popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. Przedsięwzięcie popularyzuje czytelnictwo i udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc. Każda czytająca osoba otrzymała podziękowanie wraz z pamiątkowym stemplem akcji otrzymanym od kancelarii prezydenckiej.
Składamy serdeczne podziękowanie panu Adamowi Piotrowskiemu Dyrektorowi Biblioteki Publicznej MiG Działoszyn za zaproszenie.
Święto Pieczonego Ziemniaka w Kolonii Lisowice
Dzieci ze szkoły i przedszkola w Kolonii Lisowice obchodziły Dzień Pieczonego Ziemniaka. Zapoznały się z wartościami odżywczymi, potrawami z ziemniaków, rozwiązywały zagadki. Degustowały upieczone w popiele ziemniaki, rozgrywały konkurencje sportowe. Przygotowana impreza była bardzo udana.
Kredkobranie
Zbieramy przybory szkolne i artykuły plastyczne dla dzieci mieszkających na Kresach. Mogą to być m.in. kredki, farby, zeszyty, piórniki, bloki, długopisy, mazaki. Przybory przynosimy do sali numer 14. Zbiórka trwa do 30.09.2021.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie