Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Weronika Wojtczak zajęła I miejsce w konkursie "Zabiorę na bezludną wyspę". Konkurs miał zasięg powiatowy i wymagał nie tylko umiejętności plastycznych, ale i literackich. Każdy uczestnik musiał do swojej pracy dołączyć pisemne uzasadnienie wyboru postaci, którą chciałby mieć przy sobie będąc daleko od cywilizacji. Weronika zilustrowała Aslana z książki C.S. Lewisa "Lew, czarownica i stara szafa". GRATULUJEMY!
Sukces w powiatowym konkursie czytelniczo - plastycznym
Nagroda dla biblioteki
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego przekazało naszej bibliotece w formie darowizny książki wartości 5000 zł. To nagroda dla szkoły za sukcesy w konkursie „Książka mówi”. Przypominamy, że podczas potyczek rejonowych placówkę reprezentowały uczennice : Magdalena Maciołek i Julia Kogut. Magdalena została ich laureatką i brała udział w konkursie na szczeblu wojewódzkim. Książki, które wzbogaciły bibliotekę to aż 269 woluminów – głównie lektury.
„BO NAJWAŻNIEJSZE W ŻYCIU, TO DOSTRZEC DRUGIEGO CZŁOWIEKA” świąteczna wizyta w domu seniora
- 16
14 grudnia uczniowie klasy VIII a , VII a i IV Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Raciszynie odwiedzili Dom Seniora w Załęczu. Przygotowali na tę okazję program artystyczny wprowadzający w magię świąt Bożego Narodzenia. Bez tremy, z uśmiechem i zaangażowaniem wystąpili przed liczną publicznością. Mieszkańcy Domu Seniora głośnymi brawami nagrodzili artystyczny występ młodzieży, nie zabrakło także łez wzruszenia.
Na zakończenie przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu wręczyli seniorom własnoręcznie upieczone pierniczki oraz kartki z życzeniami.
Nic tak nie uszczęśliwia starszego człowieka, jak życzliwe wsparcie, a także obdarowanie go przyjaznym spojrzeniem czy uśmiechem. Bardzo ważna w wychowaniu dzieci jest nauka okazywania szacunku ludziom starszym. Staramy się pokazać uczniom, jak ważne jest sprawianie innym radości. Prezes p. Edward Kiedos i dyrektor p. Danuta Cieśla w imieniu seniorów serdecznie dziękowali za występ i umilenie czasu mieszkańcom, motywując tym samym do dalszego udziału w takich spotkaniach, a także poczęstowali gości słodkim upominkiem.
Podziękowanie
Szkolny Klub Wolontariatu światecznie
- 1
Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki włączyli się w ogólnopolską kampanię "Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj", organizowaną przez Fundację Dbam o Mój Zasięg pod kierunkiem p. Edyty Ostrycharz i p. Urszuli Smolarek
Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu odwiedzali poszczególne klasy promując ideę akcji. Dzieci uczestniczyły także w zajęciach z pedagogiem na temat relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie oraz otrzymały kartki do napisania życzeń świątecznych wspólnie ze swoimi rodzicami.
Kartki zostaną przekazane seniorom z Domu Pomocy Społecznej w Załęczu.
W klimacie świąt Bożego Narodzenia
- 10
W klimacie świąt Bożego Narodzenia uczniowie z klasy VI i Va z wychowawczyniami piekli i ozdabiali pierniczki przy ogromnym wsparciu drogich rodziców i pani dyrektor za co bardzo dziękujemy.
Ciasteczka pięknie zapakowane już niedługo trafią do samotnych seniorów. To wspaniały gest młodych ludzi. W każdym prezencie znajdzie się też kartka ze świątecznymi życzeniami a to już zasługa klas VIII a , Va, Vb i VI (ze Szkolnego Klubu Wolontariatu)
Jest to wspaniała inicjatywa łącząca pokolenia, ucząca empatii, troski i wrażliwości, która pokazuje uczniom, że najpiękniejszą nagrodą za ich wysiłek może być czyjś uśmiech.
Wycieczka i spotkanie z Mikołajem
9 grudnia uczniowie klasy 1, 2 i 3 z Raciszyna uczestniczyli w wycieczce do zagrody edukacyjnej, gdzie poznali tradycje adwentowo-bożonarodzeniowe, odwiedzili krowę Malwinkę oraz inne zwierzęta, praktykowali dojenie krowy i robili stroiki świąteczne, które będą dekoracją w ich domach. Niespodziewanie pojawił się Mikołaj z którym rozmawialiśmy i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
1
Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego....
W miniony wtorek naszą szkołę odwiedził zawodowy żołnierz- Pan Michał Bejm, który na spotkanie z dziećmi przywiózł wiele ciekawych sprzętów, wykorzystywanych codziennie w jego jednostce. Pan Michał to zawodowy żołnierz służący w 15.Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia. Gość opowiadał dzieciom o swojej służbie. Uczniowie dowiedzieli się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami kraju. Dzieci wysłuchały ponadto opowieści o odpowiedzialności i ryzyku, jakie niesie ze sobą taka praca, jakie cechy charakteru, predyspozycje i jaką drogę trzeba przebyć, aby zdobyć ten zawód. Dowiedziały się również, co robić, aby przetrwać w warunkach poligonowych. O bardzo dużym zainteresowaniu świadczyła liczba zadawanych przez dzieci pytań. Po takim doświadczeniu, wielu chłopców, ale i niejedna dziewczynka marzy o służbie wojskowej.
Akcja „Razem na Święta” już po raz trzeci!
„Razem na Święta”
„Razem na Święta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane w szkole zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.
Z uwagi na trwający stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” będą uwzględniały obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy sanitarne.
Przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym będzie podejmować szkolny klub:
- samodzielne przygotowanie słodkich upominków - pierniczków i obdarowanie nimi osób potrzebujących z najbliżej okolicy,
- przygotowanie kartek z życzeniami i udział w akacji ,,IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ",
- zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach,
Szkolny Klub Wolontariatu
Mikołajki w Pałacu Męcińskich
- 7
Uczniowie z Kolonii Lisowice Mikołaja powitali w Pałacu Męcińskich. Śnieżynki z panią dyrektor przygotowały wspaniałą zabawę. a pracownicy pyszny poczęstunek. Bardzo dziękujemy za miłe spędzenie tego ważnego dla dzieci dnia w tak wyjątkowym miejscu.
Podziękowanie!
Dziękuje nauczycielom i uczniom za włączenie się w tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF!
Pedagog szkolny
Mikołajkowa akcja - 6 grudnia
06 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski ogłaszają akcję pod hasłem
„Kto w czapkę Mikołaja ubrany ten niepytany”.
Mamy nadzieję, że znajdzie się wielu zwolenników akcji, która wprowadzi nas w świąteczny nastrój.
Dzień Wolontariusza
Wszystkim wolontariuszom z naszej szkoły serdecznie dziękuję!
Za to, że jesteście, że jest Was tak wielu i że tak potraficie dać siebie innym.
Życzymy Wam nieustającej satysfakcji, radości i poczucia spełnienia w podejmowanych przez Was działaniach.
Opiekunowie
5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to dla nas wszystkich bardzo ważny dzień. Działalność wolontariuszy na całym świecie obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej, medycznej oraz charytatywnej. Dzień ten jest okazją, aby pokazać światu jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych osób. Jest to doskonały moment na zauważenie zrealizowanych inicjatyw oraz zachęcenie do współdziałania innych ludzi.
Od lat działa w naszej szkole Szkolny Klub Wolontariatu. Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, włączamy się w różne akcje o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Jesteśmy dumni z tego, że co roku znajdują się wśród nas uczniowie gotowi poświęcić swój wolny czas i podzielić swoimi talentami (a każdy je ma!). Warto sobie dziś uświadomić, że służą Oni pomocą nie tylko „tym innym – potrzebującym”, ale także każdemu z nas. To przecież dzięki takim osobom umacnia się lub odradza w nas wiara w ludzi i w drzemiące w nas dobro, miłość, empatię.
W tym tygodniu bądźmy szczególnie uważni na najmniejsze dobro i życzliwość które nas spotyka od ludzi wokół i okazujmy im za to wdzięczność. Tylko tyle, a jednocześnie aż tyle!
Hazard? Nie daj się wciągnąć – akcja edukacyjna dla uczniów klas VIII i VII
Aktualna, trzecia edycja akcji, realizowana jest pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” Tegoroczna edycja jest skierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Pedagog szkolny poraz drugi zaprosił przedstawiciela Krajowej Administracji Skarbowej.
Cel kampanii to uświadomienie społeczeństwu, że:
- hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
- osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach.
Przekaz kampanii koncentrował się na pokazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne i że można to zgłosić do KAS.
Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
Rola KAS
Problem nielegalnego hazardu jest znany KAS od wielu lat. Nielegalne punkty gier tworzone są w wielu miejscach - nawet w małych miejscowościach.
Funkcjonariusze KAS zauważają, że wśród graczy są coraz młodsze osoby. O ile zmiana przepisów w tym zakresie wprowadziła w legalnych salonach regulamin odpowiedzialnej gry i zakazała gier osobom nieletnim, o tyle w nielegalnych punktach, nastawionych na maksymalny zysk, jest to nieistotne.
Różne badania pokazują ryzyko zagrożenia uzależnieniem od hazardu przez młodych ludzi, chociaż sam hazard nie jest jeszcze przez polskie społeczeństwo traktowany jako uzależnienie. Szczególnie niebezpieczne są pozornie niewinne gry internetowe. Często mają ukryte elementy hazardowe, które mogą prowadzić do uzależnienia, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Co komunikujemy w akcji
- zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych
- uświadamiamy rodzicom to, że jeśli dzieci grają hazardowo, to w dużej mierze wynika to z braku świadomości zagrożeń u dorosłych. Dzieci uczą się różnych zachowań właśnie od nich. Jeśli rodzic sam wie, czym jest hazard, to dziecko również będzie o tym wiedzieć
- skutki uzależnień od hazardu.
Dzień Osób Niepełnosprawnych
- 3
3 grudnia obchodzimy Dzień Osób Niepełnosprawnych, a tak nie dawno 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Tolerancji. Głównym przesłaniem tych dni jest: być dobrym dla innych, szanować każdego człowieka i przekazywać pozytywne emocje codziennie, a nie tylko od święta. Jest to na pewno dobry czas na refleksję nad własną postawą wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami. W przedszkolu i w niektórych klasach zostały już przeprowadzone zajęcia w ramach projektu w ABC Empatii celem uwrażliwienia dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia
Dzień Pluszowego Misia - Mała Książka Wielki Człowiek
Z okazji Dnia Pluszowego Misia z wizytą do szkolnej biblioteki przybyli uczniowie klasy I. W czasie zajęć przypomnieli sobie historię święta, obejrzeli wystawkę książek, których bohaterami są misie oraz poznali dzieje misia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek”. Dowiedzieli się, że to postać prawdziwa – niedźwiadek adoptowany przez żołnierzy 22 kompanii zaopatrywania artylerii
w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala.Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start- książeczki ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Wieczór poetycki
25 listopada już po raz trzynasty wraz z Biblioteką Publiczną MiG Działoszyn przygotowaliśmy wieczór poetycki, podczas którego wręczono nagrody laureatom Konkursu Poetyckiego "W słowach utopieni..".
W tegorocznej edycji uczestnicy zmagali się z hasłem: "Człowiek musi jeść, pić i ubierać się – reszta jest szaleństwem” – S. Lem. Uczniowie naszej szkoły prowadzili spotkanie, zajęli się jego oprawą muzyczną oraz recytowali nagrodzone wiersze.Jury konkursowe w składzie: Adam Piotrowski (przewodniczący jury), Marta Kucharska, Anna Kubarycz oraz Małgorzata Wolna wyłoniło 8 laureatów w trzech kategoriach wiekowych.
I kategoria - do 11 lat
wyróżnienie – Zofia Kulbat (Bogumiłowice)
II kategoria - 12 -15 lat
Wyróżnienie – Julia Schabowska (Zamoście Kolonia)
Wyróżnienie – Zuzanna Dziadak (Działoszyn)
III miejsce – Olga Mordalska (Trębaczew)
II miejsce – Magdalena Schabowska (Zamoście Kolonia)
III kategoria - powyżej 16 lat
III miejsce – Dariusz Kuśmierek (Sulmierzyce)
II miejsce – Marian Konieczny (Działoszyn)
I miejsce – Magdalena Jura (Makowiska)
Jak co roku patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn Pan Rafał Drab.
Spotkanie z GÓRNIKIEM
2 grudnia gościliśmy w Szkole Podstawowej w Raciszynie górnika Pana Bogdana Szczukę. Dzieci zobaczyły galowe umundurowanie oraz ordery górnicze i szablę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - górnicy otrzymują je za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Pogadanka przebiegła w miłej atmosferze, a uczniowie bardzo chętnie zadawali Panu Bogdanowi pytania. Dziękujemy za przybliżenie dzieciom zawodu górnika.
Spotkanie z górnikiem w Kolonii Lisowice
- 1
Barbórka to obchodzone w dniu 4 grudnia święto górnicze, bliskie szczególnie Ślązakom. Ten dzień to okazja do tego, by dostrzec i docenić ciężką i niebezpieczną pracę górników. Jest to także święto osób pracujących w przemyśle wydobywczym innych paliw kopalnych oraz geologów. Patronką tych grup zawodowych jest św. Barbara, której imienniczki obchodzą w dniu 4. grudnia także swoje święto. Z tej okazji naszą szkołę odwiedził emerytowany górnik, pan Bogdan Szczuka, który przybliżył uczniom trud górniczej pracy. Za pięknie przeprowadzoną lekcję: serdecznie dziękujemy.
Dzień Kredki w klasie I b
Uczniowie klasy I b obchodzili Dzień Kredki. Zapoznali się z treścią wiersza o kredkach, słuchali piosenki “Co można robić kredkami?”. Dzieci wymyślały, do czego można wykorzystać kredki, dowiedzieli się czym różni się rysowanie od malowania, utrwalali liczenie w zakresie liczby 6 oraz bawili się w kodowanie.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie