BohaterON - podziękowanie za udział w akcji
Dołącz do nas i zaświeć się na NIEBIESKO!
W dniu 31.03.2022 r. (czwarek) będziemy obchodzić w naszej szkole DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Będziesz tego dnia NIEBIESKI?
Projekt edukacyjny WIELKANOC PO ANGIELSKU Z DWUJĘZYCZNYM PRZEDSZKOLAKIEM
Nasze przedszkole właśnie dołączyło do projektu "Wielkanoc z dwujęzycznym przedszkolakiem". Szczegóły wkrótce.....
Grać czy nie !
Polecamy rodzicom infografikę o pozytywnych i negatywnych stronach korzystania z gier cyfrowych przygotowaną przez Fundację Dbam o Mój Zasięg w ramach projektu GRANIE NA EKRANIE
Emocjonująca rozgrywka!
- 10
Pierwszego dnia wiosny na naszej hali odbył się niecodzienny mecz siatkówki między drużyną Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Raciszynie, w skład której wchodzili nauczyciele i uczniowie, a reprezentacją Fundacji Inicjatywa z Raciszyna z panią prezes Malwiną Wodzyńską oraz prezesem WKG Rafałem Pożyczką na czele. Spotkanie okazało się wyjątkowo emocjonujące, a kibice entuzjastycznie dopingowali każdej ze stron. Zawodnicy obu zespołów dali z siebie wszystko. Po zaciętej, wyczerpującej i wyrównanej walce zwyciężyła drużyna naszej szkoły. Na boisku panowała zdrowa rywalizacja i gra fair play. Dyrektor pani Michalina Strykowska wręczyła na ręce pani prezes z Fundacji Inicjatywa podziękowanie za cenne wsparcie i wyposażenie w sprzęt, który wzbogacił bazę sportową naszej szkoły. Po sportowej rywalizacji przyszedł czas na pokrzepienie sił przy kawie i cieście, co okazało się doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń na temat gry oraz zaplanowania meczu rewanżowego.
"Romek i Julka w czasach pandemii"
- 7
Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy w dobrych nastrojach! Powodem do uśmiechu stał się spektakl zaprezentowany przez uczniów klasy 8b. Wystąpili przed szkolną publicznością z niezwykle zabawnym widowiskiem, które nawiązywało do znanego dramatu Szekspira, ale osadzone zostało we współczesnych realiach.
Oby rozpoczynająca się wiosna była dla nas wszystkich tak pogodna, jak bohaterowie tej sztuki!Aktorom serdecznie gratulujemy nieprzeciętnych umiejętności. Brawo!
21 marca kolorowe skarpetki na stopach oznaczają "kocham cię takim, jakim jesteś!"
Zrozumienie, szacunek, miłość, przyjaźń, akceptacja ....dla osób z Zespołem Downa.
Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki i oznaczają „kocham Cię takim jakim jesteś”. Kto nosi kolorowe skarpetki wyróżnia się w tłumie, ale jednocześnie wysyła sygnał, że bycie „innym” nie oznacza nic złego. Uczniowie i Nauczyciele solidarni z dziećmi z Zespołem Downa.
4
Certyfikat Jakości Kształcenia
Nasza szkoła kładzie ogromny nacisk na wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania już od najmłodszych klas. Jedną z nich jest Insta.Ling- aplikacja do nauki słówek z języka angielskiego, z której korzystają uczniowie naszej szkoły.
Pierwszy Dzień Wiosny w Kolonii Lisowice
- 3
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca dzieci naszej szkoły zgodnie z tradycją dzieci pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Ubrane w piękne kolorowe stroje ozdobione kwiatami Marzanny wraz z dziećmi wyruszyły na wycieczkę do Bobrownik. Zebrane wokół słomianych panien dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę.
Ze względów ekologicznych nasze Marzanny nie zostały wrzucone do rzeki, lecz rozebrane i posegregowane. Dzieci również piekły kiełbaski, bawiły się, śpiewały piosenki i poszukiwały oznak wiosny. Powróciły do szkoły z uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna. Jeszcze długo będą dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami i rodzicami.
Klasy ósme przed ważnym wyborem...
Zbliża się czas podejmowania ważnych decyzji dotyczących wyboru szkoły ponadpodstawowej przez ósmoklasistów. Jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka.
Dlatego też w ramach doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie z nauczycielami i młodzieżą Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Działoszynie. Zaproszeni goście w ciekawy sposób przedstawili atuty swojej placówki, zapoznali uczniów klas ósmych z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023 oraz podzielili się wrażeniami z wyjazdów zagranicznych w ramach projektów realizowanych w ich szkole. Zachęcali również do zapoznania się z ulotkami prezentującymi w pigułce poszczególne kierunki kształcenia.
Dzień świętego Patryka
W naszej placówce 17 marca obchodziliśmy dzień św. Patryka. Wśród uczniów dominował kolor zielony. Uczniowie naszej szkoły jak i przedszkola zostali zapoznani z historią tego święta. W tym dniu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów: „Kapelusz Skrzata” oraz „Szmaragdowa Wyspa”. Uczniowie klas 1-3 mieli za zadanie wykonać kapelusz, natomiast starsi zrobić prezentację lub projekt na tematy związane z Irlandią. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i piękne prace, a zwycięzcom gratulujemy wygranych.
16
"W cudownym świecie..."
Pierwszymi zadaniami, które uczniowie klasy 2a wykonali w ramach projektu "W cudownym świecie z Wami - niebieskimi motylami" było przygotowanie gazetki klasowej i wykonanie niebieskiego motyla, który zostanie wysłany do organizatorów projektu. Wszyscy uczniowie do zadania podeszli z radością i zaangażowaniem. Realizacja projektu ma na celu poszerzenie świadomości społecznej wśród dzieci i młodzieży na temat autyzmu, wychowanie do takich wartości jak empatia, wyrozumiałość i szacunek, integracja zespołu klasowego oraz współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju.
Potrzebna pomoc
Projekt edukacyjno-społeczny
„21 uczuć zespołu Downa, czyli najpiękniejsza lekcja miłości" kontynuujemy projekt ABC Empatii
- 9
Często, podziwiając otaczający nas świat, stwierdzamy, że nie ma dwóch takich samych płatków śniegu i nie ma dwóch takich samych osób. Różnice towarzyszą nam niemal w każdej chwili i w każdym miejscu. To bogactwo i wielka rozmaitość wynika z praw przyrody. Z jednej strony są one bez wątpienia bardzo atrakcyjne, z drugiej zaś - mogą rodzić trudności i dylematy. Bo tak, jak z przyjemnością patrzymy na różnokolorowe kwiaty, tak nie zawsze potrafimy zaakceptować inność drugiego człowieka.
W szkole filialnej w Kolonii Lisowice oraz w zerówce w Raciszynie odbyły się lekcje w ramach projektu ABC Empatii uwrażliwiające uczniów na potrzeby dzieci z zespołem Downa.
Pedagog szkolny przybliżył dzieciom potrzeby osób niepełnosprawnych. Opowiadał czym się charakteryzuje ta choroba, jakie są jej przyczyny, jak wygląda życie osób chorych.
Uwrażliwiał na inność, prowokował do stawiania pytań, dlaczego tak łatwo jest osądzać innych, mówić niemiłe rzeczy, oceniać człowieka po wyglądzie ?
Przełamywanie barier umożliwiły nam zabawy, prezentacja oraz wykonywanie różnych czynności w skarpetkach na dłoniach. Takie spotkania to najlepsza lekcja tolerancji.
Sukces w XI edycji Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Kleszczowie!!!
Serdeczne gratulacje dla Magdaleny Maciołek, która zdobyła I miejsce śpiewając utwór Lewis'a Capaldi „Someone you loved”. To już kolejny sukces naszej uczennicy. Fenomenalnie zaprezentowała się również Julia Kogut w piosence „All of me” (John Legend).
Jury brało pod uwagę walory głosowe, ale także poprawność językową, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.
Posiadaczkom najpiękniejszych głosów w naszej szkole jeszcze raz gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
1
W krainie dobrych relacji – 21 marca Dzień Kolorowej Skarpetki Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza 21 marca dniem KOLOROWEJ SKARPETKI.
21 marca to wyjątkowa data. Oznacza nie tylko początek kalendarzowej wiosny. W tym dniu świętujemy również Światowy Dzień Zespołu Downa.
Zachęcamy Uczniów i Nauczycieli do udziału w akcji poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Materiały dla Uczniów z Ukrainy
Przetłumaczone na ukraińsku materiały edukacyjne od Wydawnictwo Dwie Siostry:
Zbiór ilustrowanych krótkich bajek po ukraińsku:
Darmowe e-booki od lwowskiego wydawnictwa:
Agencja autorska "Opowieści" czyta bajki po ukraińsku na dobranoc:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=497392048611594&set=a.398430728507727
Kino Helios Polska uruchamia darmowe seanse dla ukraińskich dzieci:
https://www.facebook.com/HeliosDlaDzieci/posts/2123168894514091
Marysia Dek-Lewandowska rysuje „po ukraińsku”;
https://www.facebook.com/maria.dek.9/videos/245660634446709/
Kilkadziesiąt filmów, w których autorzy Starego Lwa czytają dzieciom fragmenty swoich książek:
https://www.youtube.com/watch?v=SDuH29SGPLw&list=PLmHCq7P30VRmX_itO1BQvZ64PZieEN3Hx
Kanał z bajkami, które można pobrać i słuchać offline:
https://t.me/pavlushaiyava?fbclid=IwAR3zOVxZyUy31t20SSOIFznaxVXZy1xYruRxsO0vregUAtB_uJ8hOHxHEB4
Lista filmów od Netflix z dubbingiem/napisami po ukraińsku:
https://www.facebook.com/netflixpolska/photos/a.737748539769125/1957554661121834/
Książki po ukraińsku do pobrania (różne!):
Natuli - dzieci są ważne stworzyło coś niesamowitego: „List do Matki z Ukrainy”. Jeśli gościcie mamę z Ukrainy lub wysyłacie jej dary, warto wydrukować list i dołączyć do paczki. To list-powitanie:
https://www.facebook.com/dziecisawazne/photos/a.332308394162/10158973016694163/
Łukasz Wierzbicki udostępnił pdf swojej książki "Afryka Kazika" po ukraińsku:
Przygotował również kolorowanki z książki:
Natuli - dzieci są ważne przygotowało wiersz dla dzieci – po polsku i po ukraińsku:
Książkosfera HarperKids udostępniła komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” po ukraińsku – do przeczytania online:
Książki w pdf do pobrania – także po ukraińsku:
W grupie pomocowej Agnieszka Safarzyńska-Płatos opublikowała post z książeczką dla dzieci, która przygotowała z myślą o terapeutycznym wpływie na dzieci z Ukrainy, ale też polskich, które pewnie nie rozumieją sytuacji, w jakiej się teraz znaleźliśmy. Książeczka jest do pobrania po polsku, ukraińsku i rosyjsku:
Strona z audiobookami w języku ukraińskim:
LIFE HACK!!! Jak zrobić ukraińskiego „audiobooka” z polskiego tekstu:
https://www.facebook.com/piotr.stapp/posts/1352436695229108
70 książek dla dzieci w języku ukraińskim do pobrania ze strony Lustro Biblioteki:
„Szary i Ruda” po ukraińsku (do słuchania) od Teatr Barnaby - Barnaby's Puppet Theatre:
https://www.facebook.com/watch/?v=1139763616798164
Gra od Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Ba Ba Dum to gra do nauki języków – za darmo i bez reklam. Można poznać 1500 słówek w 21 językach – w tym w języku ukraińskim. Gra wyposażona jest także w ukraiński interfejs:
https://babadum.com/?fbclid=IwAR0R0VosG6JOkx_BBUDwtiT4XGuX4d9SO2Gg9_Z9ubC-mMhA7E7HTcomajc
Baza dwujęzycznych książeczek dla młodszych dzieci (angielski i ukraiński) w mobi i epubie. Trzeba się zarejestrować, żeby je ściągnąć, ale są bezpłatne:
E-booki od wydawnictwa Barabooka (podzielona na kategorie wiekowe):
Baśnie ludowe po ukraińsku (otwierają się bezpośrednio na stronie):
Baśnie ludowe po ukraińsku (otwierają się bezpośrednio na stronie). Trzeb zaznaczyć, że chce się poczytać autorów z Ukrainy:
https://svit-kazok.info/?fbclid=IwAR0Nd6QD83hfboCcVuKILFOokq6oJtV9S5eZhH3T8jVWF-Z222W6SjZ4uts
E-booki w różnych formatach do pobrania (UWAGA! Książki do bezpłatnego pobrania bez rejestracji są oznaczone tekstem: "Cкачати" - pobieranie):
Kolorowanki z legendami polskimi po ukraińsku:
Podręczniki w języku ukraińskim (pdf, wszystkie klasy):
Książki dla dzieci po ukraińsku:
https://www.reddit.com/r/ukraine/comments/t3gibf/dear_children_of_ukraine_until_further_notice_im/
Podręczniki po ukraińsku do nauki języka polskiego (do pobrania w pdf):
Królowa Matma
Światowy Tydzień Mózgu
W 2022 roku obchody Tygodnia Wiedzy o Mózgu przypadają na okres od 14 marca (poniedziałek) do 20 marca (niedziela).
Mózg to centrum zarządzania naszego ciała i siedlisko świadomości. Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze.
Podsumowanie Wieczoru charytatywnego
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie