Uczniowie klasy VI wykonali matematyczny kalendarz adwentowy. Wszyscy z wielkim zapałem przystąpili do realizacji tego projektu. Podczas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia codziennie zamiast słodkiej czekoladki będą odkrywali okienko, w którym ukryte zostało matematyczne zadanie. Mamy nadzieję, że czas oczekiwania będzie mijał miło i przyjemnie, a uczniowie wytrwale będą rozwiązywali kolejne zadania.
Zadania na czas oczekiwania
Andrzejki w Kolonii Lisowice
- 11
Próbna ewakuacja w Kolonii Lisowice
25 listopada w szkole w Kolonii Lisowice odbyła się próbna ewakuacja. .Każdy uczeń przebywający w klasie na zajęciach lekcyjnych, po usłyszeniu alarmu ewakuacyjnego bezwzględnie dostosował się do poleceń nauczyciela, w tym:
- ustawił się w sposób uporządkowany (dwuszereg) w kierunku wyjścia z klasy,
- na polecenie nauczyciela, bez paniki, żwawym krokiem (nie biegiem) w sposób uporządkowany udał się do wyjścia ewakuacyjnego,
- po wyjściu z obiektu szkoły ustawili się w uporządkowanym szyku w miejscu ewakuacji.
Odpowiedzialni nauczyciele przekazali pani dyrektor dane o stanie uczniów. Próbna ewakuacja odbyła się pod nadzorem Powiatowej Straży Pożarnej.
Pasowanie na czytelników w Kolonii Lisowice
- 5
25 listopada w Szkole w Kolonii Lisowice odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika oraz egzamin z udzielania pierwszej pomocy. W poczet braci czytelniczej przyjęci zostali uczniowie klasy I. Podczas uroczystości uczniowie klasy ósmej b wystawili utwór Juliana Tuwima pt. "Rzepka”. Po wykonaniu zadań dotyczących zaprezentowanych zagadnień zostali uroczyście pasowani na czytelników przez dyrektor szkoły panią M. Strykowską. Następnie przystąpili do egzaminu z udzielania pierwszej pomocy. Pracując w grupach wykazali, że potrafią ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, znają numery alarmowe i wiedzą, jak z nich skorzystać oraz z powodzeniem przeprowadzają resuscytację krążeniowo-oddechową. Cała impreza została przygotowana przez p. Magdalenę Piotrowską i Urszulę Smolarek. Paniom serdecznie dziękujemy, a uczniom klasy I b gratulujemy.
Prawa Dziecka - podsumowanie
- 24
W tym tygodniu obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA z UNICEF –em. Była to doskonała okazja do realizacji ciekawych i rozwijających zajęć uzupełniających wiedzę uczniów na temat praw najmłodszych obywateli. Z tej okazji w poszczególnych klasach odbyły się rozmowy na temat praw dzieci, dyskusje o ich potrzebach oraz roli rodziców i opiekunów np. o prawie do miłości, zabawy, nauki, opieki, integracji. Pedagog szkolny przygotował projekcję multimedialną oraz film związany z prawami i obowiązkami dzieci. Dzieci podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat praw dziecka (powodami do radości, uśmiechu oraz tym, co może powodować, że są smutne, co sprawia im przykrość). Rozpoznawały sytuacje, kiedy dochodzi do łamania praw. Podsumowaniem zajęć była nauka piosenki o prawach dziecka oraz zabawy muzyczno – taneczne. Wykorzystanie koloru niebieskiego w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, połączyło wszystkie dzieci i dorosłych celebrujących ten dzień na świecie. 19 listopada uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyszli ubrani na niebiesko – przyłączyliśmy się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalną akcję UNICEF #GoBlue.
Uczniowie klas 1-3 na Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Pałacu Męcińskich
Nasi uczniowie wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych, który odbył się 17 listopada w RCKiT w Działoszynie pod patronatem Starosty pajęczańskiego Zbigniewa Gajęckiego.
Przegląd Pieśni Patriotycznych
Dzieci ze szkoły i przedszkola wzięły udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Organizatorem było Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie. Patronat nad przeglądem objął Starosta Pajęczański Zbigniew Gajęcki.
ABC Empatii - projekt w naszej szkole
Projekt ABC – Empatii skupia się na likwidacji barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi. Ma też kształtować empatyczne i świadome postawy wśród najmłodszych, tak by wyczulić ich na potrzeby kolegów i koleżanek, którzy mierzą się z niepełnosprawnościami.
15 listopada 2021 roku odbyło się spotkanie online pani Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta i Gminy Działoszyn, dyrekcji naszej szkoły oraz pedagoga szkolnego z przedstawicielem Czepczyński Family Foundation (CFF).
Celem przedstawionej przez Fundację prezentacji było zapoznanie z projektem „ABC Empatii”. Jest to 12 opowiadań o relacjach między dziećmi zdrowymi, a tymi z różnymi niepełnosprawnościami. Książkę napisali Wiktor Czepczyński, Żaneta Kupczyk i Katarzyna Muzyka-Jacheć, a na jej podstawie powstał Poradnik Nauczyciela, czyli cykl 12. warsztatów edukacji włączającej do zrealizowania podczas zajęć z dziećmi. Poradnik był opracowywany z wieloma wybitnymi specjalistami oraz partnerami merytorycznymi, m.in. fundacją „FONIS”, Instytutem Tyflologicznym Polskiego Związku Niewidomych, fundacją dla Dzieci z Cukrzycą, stowarzyszeniem „Potrafię Więcej”, fundacją „Krwinka”, „Autyzm Up”, czy Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko” itd.
Głównymi założeniami Projektu jest:
- pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia
- wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu
- uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia
- kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców
- wsparcie metodyczne nauczycieli, wychowawców, opiekunów i wyposażenie ich w wartościowe materiały edukacyjne
- wsparcie rodziców i opiekunów zaopatrując ich w narzędzie do rozmowy z dziećmi
- nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności
Naczelnik Wydziału Oświaty pani Monika Jabłońska i pani dyrektor Michalina Strykowska wykazały otwartość wobec wyżej wymienionych założeń.
Bardzo dziękujemy Fundacji CFF za możliwość przystąpienia do projektu. W dniu 17 listopada 2021 roku otrzymaliśmy materiały edukacyjne na ręce pedagoga szkolnego, który w naszej placówce będzie odpowiedzialny za realizację projektu. Fundacja CFF przekazała pakiet 30 egzemplarzy książek „ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”; pakiet dla nauczyciela zawierający 3 książki oraz poradnik dla nauczyciela. Dzięki niemu nasza szkoła uzyskała wsparcie metodyczne i wartościowe materiały edukacyjne. Zapewniamy, że zostaną one należycie wykorzystane w naszej placówce.
Podziękowanie za udział w akcji
Nagrody książkowe dla biblioteki
Miło nam poinformować, że Zespół Szkolno - Przedszkolny w Raciszynie znalazł się się w gronie szkół, które otrzymają nagrody książkowe o wartości 5000 zł w ramach udziału w konkursie "Książka mówi" - o sukcesach naszych uczennic w tych potyczkach informowaliśmy już w październiku. Cel Konkursu to rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida.
Organizatorem Konkursu jest Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim przy współpracy z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach i Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu.
Święto Odzyskania Niepodległości w Kolonii Lisowice
- 7
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11. listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Udało się tego dokonać w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali akademię oraz wzięli udział w wieczernicy przygotowanej przez MGDK w Działoszynie.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
#dlakazdegodziecka
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane.
To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci będą podejmować wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.
Przygotowaliśmy dla Was propozycję, jak włączyć naszą szkołę w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF. W tym roku 20 listopada wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować ten dzień wcześniej - w dniu 19. listopada.
Zrobimy wszystko, aby w naszej najbliższej okolicy wszyscy usłyszeli o prawach dziecka!
Planujemy zorganizować niebieski marsz a pedagog szkolny przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka pt. „Dla każdego dziecka, dzieciństwo!”.
Nie zapomnijcie o kolorze niebieskim !!!!
Każdy uczeń, który przyniesie w piątek (19 listopada) niebieski balon oraz będzie ubrany na niebiesko jest zwolniony z odpowiedzi ustnej i pisemnej.
Szkoła pamięta - akcja
Uczniowie klasy VIIa tradycyjnie już z okazji Święta Niepodległości uczcili pamięć poległych za ojczyznę. Odwiedzili cmentarz w Działoszynie i zapalili znicze na grobach żołnierzy.
Szkolny konkurs historyczny
Aby uczcić 103 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w wiedzowym konkursie "Drogi do niepodległości". Musieli wykazać się znajomością faktów z okresu I wojny światowej. Zwycięzcą został Mateusz Napieraj, który test rozwiązał bezbłędnie. Miejsce II zajął Dawid Cieśla a III Hanna Świtała. Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
11 listopada - akademia
Dla każdego Polaka walka o niepodległość powinna być kartą historii, o której nie można zapomnieć, bowiem jak mówił Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
10 listopada, podczas uroczystej akademii, uczniowie naszej szkoły próbowali udzielić odpowiedzi na trudne pytanie: Czym jest niepodległość? Czym jest dla dzieci, dla nas wszystkich walka o wolną Polskę, która przecież jest wolna …
Pasowanie na czytelnika i egzamin z udzielania pierwszej pomocy
- 2
28 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Nim to nastąpiło, obejrzeli przygotowaną przez uczniów klasy 8b inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima oraz poznali kilka ciekawostek z życia poety. Pierwszoklasiści śpiewająco udzielali odpowiedzi na pytania związane z przedstawieniem, stąd pani dyrektor Michalina Strykowska dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakupione przez Radę Rodziców książki, które będą im przypominała o tym uroczystym wydarzeniu.
Kolejną część spotkania stanowił egzamin z udzielania pierwszej pomocy, który przeprowadził pedagog szkolny. Uczniowie musieli wykazać się znajomością zasad dotyczących kolejnych ogniw łańcucha przeżycia, telefonów ratunkowych oraz ułożenia osoby nieprzytomnej w pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami, co nagrodzono wręczeniem certyfikatów.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Raciszynie w bieżącym roku szkolnym zakwalifikowała się do wsparcia finansowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - edycja 2021-2025. Program ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Wsparcie plus wkład własny wynosi 12000 złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup nowych pozycji książkowych do biblioteki, wyposażenie biblioteki oraz promocję czytelnictwa.
Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje - kampania społeczna
"Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.
Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom.
Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka link.
Baśnie i bajki jako źródło bogatych przeżyć, wrażeń i sposób na wzbogacanie wyobraźni.
- 12
W dniach 02.11- 05.11.2021 r. klasa 2a uczestniczyła w projekcie pt. "Tydzień Bajek Polskich. Baśnie i legendy Polskie". Przygodę z projektem rozpoczeliśmy od poznania legendy " O Lechu, Czechu i Rusie". Kolejnego dnia uczniowie mieli zaprogramować bajową drogę dla ozobota. Dzieciom bardzo podboało się to zadanie, ponieważ to oni mieli władzę nad robotem, a on posłusznie wykonywał ich polecenia. Na koniec uczniowie odkodowali ukryte postaci z bajek. Trzeci dzień upłynąl nam pod hasłem "W starym kinie". Dzięki gościnności Pani Magdaleny Piotrowskiej mogliśmy poznać legendę "O warszawskiej Syrence", która została wyświetlona na diaskopie. Uczniowie mogli też obejrzeć fragment pierwszego nakręconego filmu. Poprosili również o "Pinokia". W klasie odwiedził nas Reksio, ten rezolutny psiak przygotowywał się do zimy, nie zapomniał o swoich przyjaciołach i im też pobiegł z pomocą. Po skasowaniu biletów wszyscy zasiedli wygodnie na swoich krzesełkach i zajadali się popcornem podczas seansu. Na zakończenie każdy uczeń stworzył stopklatkę z bajki. Powstała nam piękna taśma filmowa.Uważamy, że takie projekty są bardzo wartościowe i pokazują nam wiele ciekawych i istotnych rzeczy.
W ostatnim dniu, każdy uczeń z klas 1-3 mógł przebrać się za swojego ulubionego bohatera z bajki. W swoich klasach wysłuchali bajek przezentowanych przez nauczycieli przy pomocy teatrzyku kamishibai, odpowiadali na pytania zawarte z zagadkach, dopasowywali cytaty do bahaterów.
Być dobrym jak chleb...
- 1
Okrągły i podłużny, biały i razowy, z foremki, na zakwasie i z chrupiącą skórką. 22 października swoje święto w klasie 2a miał król polskiego stołu - chleb. Podczas zajęć rozmawialiśmy o początkach rolinictwa i pierwszych chlebach. Omówiliśmy etapy powstawania chleba oraz pracę ludzi róźnych zawodów zaangażowanych w wypiek chleba. Najciekawszym momentem i najbardziej wyczekiwanym była degustacja chleba według starodawnej receptury na zakwasie wypiekanego w sabacie. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczą - malowaliśmy tajemnicze obrazki klejem, które ukazały nam się dopiero po posypaniu ich mąką. Lekcje zostały zorganizowane w ramach projektu "Piękna nasza Polska cała".
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie