• Aktualności

            • Dzień Pustej Klasy w Kolonii Lisowice

            • W dniu 10. czerwca 2022r. uczniowie klas I- III brali udział w 7. edycji międzynarodowego święta edukacji w naturze "DZIEŃ PUSTEJ KLASY" zorganizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła".

            • „Historia zamknięta w mieszkaniu. Opowieść o PRL”

            • Uczniowie klasy VIII a zaprezentowali efekty pracy nad projektem edukacyjnym „Historia zamknięta w mieszkaniu. Opowieść o PRL”. Praca nad inicjatywą była próbą przybliżenia młodym ludziom w niekonwencjonalny sposób historii PRL. Działanie stało też formą popularyzowania wiedzy o patriotycznych postawach osób związanych z opozycją. Głównym celem przedsięwzięcia było zamanifestowanie pamięci dotyczącej życia w czasach PRL Za pomocą wspomnień związanych z przedmiotami ósmoklasiści opowiedzieli o różnych aspektach codzienności minionej epoki.

            • Wycieczka do Ranczo w Grabarzach

            • 10 czerwca  2022r. dzieci ze Szkoły Filialnej w Kolonii Lisowice odwiedziły Ranczo Zagata w Grabarzach.
              Na miejscu czekało  na dzieci atrakcji: 
              - pokaz dawnych maszyn rolniczych,
              - MiniZoo,  
              - karmienie zwierząt, 
              - dmuchańce, zabawy na placu zabaw, 
              - przejazd kolejką,  
              - strzelanie z łuku, 
              - łowienie ryb, 
              - pyszne kiełbaski upieczone na dużym grillu przez samego właściciela, 
              - wspaniała muzyka i sklepik z pamiątkami. 
              To był czas pełen wrażeń spędzony w otoczeniu przyrody i w towarzystwie przemiłych pracowników Rancza Zagata.  Bardzo dziękujemy  sympatycznemu  właścicielowi, Marcinowi Maciołek  oraz pracownikom  za ten dzień, który dał naszym dzieciom mnóstwo radości i wiele uśmiechu. Na pewno powtórzymy nasz pobyt na Ranczo.

            • Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie

            • "Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny."

               

               

              We wtorek klasy 1-3 były na wycieczce w Muzeum Chleba w Radzionkowie które gromadzi eksponaty związane z produkcją i wypiekiem chleba: maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, a także dokumenty archiwalne. Odbyła się ważna prelekcja o szacunku do chleba oraz projekcja filmu “Chleb”, opowiadającego historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane. Następnie były warsztaty z ciastem: formowanie plecionek i degustacja własnych wypieków. Dodatkową atrakcję dla dzieci stanowiła rekonstrukcja dawnej klasy szkolnej, gdzie prowadzone są zajęcia, nawiązujące do historii nauczania i zwyczajów panujących przed laty. ​​​​​​​

            • "Bezpieczne wakacje" - pogadanka edukacyjna z policjantem

            • Zbliżają się wakacje, dlatego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pogadance z panem dzielnicowym Tomaszem Batorem. Podczas prelekcji policjant mówił o zagrożeniach i możliwościach ich uniknięcia w czasie letniego wypoczynku. Funkcjonariusz przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą i górach.. Zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z internetu, poruszył też temat hejtu i jego konsekwencji. Uczulał na zagrożenia związane z kontaktami z osobami nieznajomymi czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

              Spotkania tego typu mają charakter prewencyjny i z pewnością przyczyniają się do poprawy wiedzy młodych ludzi na tematy zagrożeń, na które mogą czasem nieświadomie napotkać w czasie trwających wakacji.

            • Przemocy mówimy NIE!

            • Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie działający przy Miejsko -Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Działoszynie wspólnie z Komisariatem Policji w Działoszynie podjęli kolejne działania na rzecz zmniejszenia skali zjawiska przemocy na terenie gminy Działoszyn.

              W związku z tym przedstawiciele tych instytucji p. Martyna Orłowska i p. Dominika Białek oraz dzielnicowy p. Tomasz Bator poprowadzili w klasach ósmych bardzo ciekawą prelekcje mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy. Upowszechnianie wiedzy w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej , obowiązek reagowania na każdą informację o krzywdzie czynionej osobie słabszej, a w szczególności dziecku. Poinformowali uczniów również o procedurze „Niebieskiej Karty”, która uruchamiana jest w sytuacji podejrzenia, że w rodzinie dochodzi do przemocy i służy podjęciu działań interwencyjnych mających na celu zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy w rodzinie.

              Uzmysłowiło to uczestnikom spotkania, że każdy przypadek jest inny, każdy jest równie ważny i wymaga indywidualnego podejścia do rozwiązania problemu. Wspólne rozmowy wzbudziły refleksję wśród uczniów, a także pozwoliły spojrzeć na ten aktualny problem w nieco szerszej perspektywie.

              Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali materiały edukacyjno – informacyjne.

            • Sukces w międzyszkolnym konkursie czytelniczym

            • Uczennica naszej szkoły Kornelia Korkus zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie czytelniczym „Nowele” Marii Konopnickiej z cyklu „Czytam! - wiem, znam!”. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Sieradzu Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Pajęcznie. Adresowany był do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu pajęczańskiego.W rywalizacji wzięło udział 35 uczniów z 12 szkół podstawowych. Kornelce gratulujemy sukcesu!

            • To takie proste ! - akcja rower pomaga.

            • Ostatnia akcja Szkolnego Klubu Wolontariatu tuż przed wakacjami!

              Zachęcamy wszystkich uczniów do akcji „Rower Pomaga”. Fundacja ekologiczna ARKA łączy tematykę ekologiczną ze społeczną. Za kilometry wspólnie przejechane na rowerze Arka przekazuje rower dziecku z Domu Dziecka lub organizacji społecznej.

              Jak to działa?

              Jeździsz na rowerze, dbasz o zdrowie, chronisz środowisko. Wpisz przejechane kilometry na rowerpomaga.pl. Twój wynik zostanie dodany do specjalnego licznika kilometrów wraz z wynikami innych rowerzystów.

            • Wycieczka do Korbielowa

            • W dniach 30.05 – 01.06  odbyła się wycieczka do Korbielowa.

              W tym malowniczym regionie Polski aktywnie spędzali czas uczniowie klas piątej, siódmej i ósmej.
               

              Beskid Żywiecki to drugie co do wysokości polskie pasmo górskie z najwyższym szczytem Babią Górą 1725 m n.p.m. Beskid Śląski, graniczący z Żywieckim, stanowi z kolei jeden z najatrakcyjniejszych obszarów do pieszych wędrówek. Jodłowo-bukowe lasy, słoneczne polany, doliny z krystalicznie czystymi potokami zachęcają do górskich spacerów. Atrakcje czekały także w słynnych miejscowościach beskidzkich: Żywcu, Wiśle, Korbielowie, Koniakowie czy Istebnej.

              W programie wycieczki był:
              Koniaków ( Muzeum Koronkarstwa) Koronka koniakowska to rękodzieło o ponad 200 letniej tradycji, dzięki niej Koniaków jest znany na całym świecie. Z koronki koniakowskiej tradycyjnie wykonywano serwety i obrusy okrągłe, owalne i prostokątne, które zdobiły ołtarze, stoły oraz elementy ubioru.

              Istebna (Muzeum Regionalne „ Chata Kawuloka”) to zabytkowa izba regionalna powstała w 1863 roku. Należała kiedyś do Jana Kawuloka, wybitnego propagatora kultury regionalnej, twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza z Istebnej. Po jego śmierci, opiekę nad domem przejęła córka – gawędziarka Zuzanna Kawulok, a pomaga jej w tym kustosz chaty, folklorysta z zamiłowania – Janusz Macoszek

               Pilsko znajduje się na 1557 m n.p.m. Początek nie był łatwy, a wspinaczka na Halę Miziową (1330 m n.p.m.) dała się we znaki. Swoją drogą to najwyżej położone schronisko w Beskidach, więc wyzwanie było spore. Kilka efektownych wywrotek  czy chlupanie w butach to tylko kilka atrakcji wspinaczki na szczyt. Po dotarciu do schroniska każdy marzył tylko o przebraniu, jedzeniu i odpoczynku. Popołudniu obiad, basen, spotkanie integracyjne i czas wolny na regenerację.

              Wisła  -Śladami Adama Małysza Ciekawostką wiślańskiego rynku jest Aleja Gwiazd Sportu. Początek dały jej dwie odlane z brązu tablice – jedna upamiętnia otwarcie skoczni w Wiśle Malince w 2008 r., druga – Adama Małysza. Kolejne wmurowano z nazwiskami m.in. Apoloniusza Tajnera, Piotra Żyły czy Przemysława Salety. Duże wrażenie na wszystkich zrobiło zwiedzanie skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

              Góra Żar to szczyt w Beskidzie Małym niedaleko Żywca i Bielska-Białej, słynący z licznych atrakcji, anomalii i elektrowni szczytowo-pompowej (drugiej w Polsce). Z Międzybrodzia Żywieckiego wjechaliśmy na szczyt kolejką Polskich Kolei Linowych.

              Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń i doskonałego humoru.

               

            • Międzynarodowy Festiwal Twórczości Maryjnej

            • Uczeń lasy Ib, Kacper Cieśla, zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Maryjnej SANCTA MARIA Kategoria I- IV Konkurs Plastyczny. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu małego artysty