• Aktualności

            • Projekt- LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ – ECO FASHION

            • W czasie, gdy ósmoklasiści zmagali się z trudami egzaminów, uczniowie klas VII wraz z p. Anną Bęben i p. Magdaleną Piotrowską uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Księżym Młynie w Łodzi w ramach projektu LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ – ECO FASHION. Wzięli udział w zajęciach w pracowni Centrum Designu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w pracowni artystycznej „Jupieter”. Wszystko odbywało się pod kierunkiem i z pomocą pracownika naukowego ASP. Była to owocna praca i jednocześnie wspaniała zabawa. Podczas wykonywania zadań najbardziej liczyła się kreatywność, a tego naszej młodzieży nie brakuje. Może w przyszłości któryś z uczestników „Lokomotywy” dotrze do stacji projektant mody?

            • DZIEŃ PATRONA

            • „Krasnoludki są na świecie…”

              i dzisiaj odwiedziły naszą szkołę z okazji Dnia Patrona.

              Świętowaliśmy wspólnie, dobrze się przy tym bawiąc! Oto fotorelacja z tej uroczystości!

               

              Zamiast lekcji, pomiędzy poszczególnymi klasami, odbyły się ciekawe rozgrywki, do których uczniowie przygotowali  się wspólnie z wychowawcami klas.

               

              Naukowcy, w postacie których wcielili się uczniowie klasy VIIIb, zaprezentowali swoją wiedzę dotyczącą krasnoludków. Nie zabrakło informacji na temat wyglądu, mody, zajęć i upodobań skrzatów.

              Dzień Patrona był też okazją do zaprezentowania talentów przez naszych uczniów.

              Wszyscy zostali nagrodzeni, a fundatorem nagród była Fundacja Inicjatywa z Raciszyna  @WKG.

            • Konkurs Recytatorski poezji Marii Konopnickiej

            • Z okazji ustanowienia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej Powiatowa Biblioteka Publiczna w Działoszynie oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Pajęczno były organizatorem Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Co słonko widziało”- recytujemy poezję Marii Konopnickiej. W czwartek dziesięcioro naszych uczniów z klas I –III wzięło udział w tym konkursie. Każdy uczestnik prezentował jeden wybrany utwór z kanonu poezji Marii Konopnickiej. Na 60 uczniów biorących udział w konkursie wszyscy nasi uczniowie zaprezentowali się wyśmienicie. Jedna z nich – Emilka Dądela wcieliła się w "Stefka Burczymuchę” i wywalczyła I miejsce. Gratulujemy małym aktorom,

            • Drodzy Uczniowie klas ósmych!

            • Przed Wami niezwykle ważne wydarzenie – egzamin ósmoklasisty.

              Życzymy Wam powodzenia, sukcesów, optymizmu i dużo, dużo szczęścia.

              Niech będzie łatwo, spokojnie i oczywiście na maksymalną ilość punktów!!!

                                                                                    Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisowice

            • To była wyjątkowa lekcja muzyki.

            • Uczniowie klasy V a, VI i VII a w ramach doradztwa zawodowego uczestniczyli dziś w wyjątkowej lekcji muzyki.

               A to za sprawą spotkania z panem Arturem Szczęsnym - aranżerem, dyrygentem, autorem muzyki i tekstów oraz profesjonalistą w swojej dziedzinie.

               ,,Muzyka w życiu jest bardzo ważna. Pomaga poszerzać swoje horyzonty, rozwija wyobraźnię i sprawia, że życie staje się bardziej kolorowe. Dlatego też każdy powinien mieć z nią jak najwięcej do czynienia od najmłodszych lat ” – usłyszeliśmy od mistrza.

              Podczas warsztatów znaleźliśmy mnóstwo dowodów na to, że między matematyką a muzyką, z pozoru odległymi dziedzinami sztuki i nauki można postawić znak równości. Podczas zajęć uczniowie wzbogacili zakres wiadomości muzycznych poprzez rozpoznawanie nut i ich wartości rytmicznych, tworzenie prostych rytmów, poznanie brzmienia instrumentów muzycznych.

              Zajęcia były bardzo ciekawe. Serdecznie dziękujemy panu Arturowi za spotkane i niezwykłe doznania artystyczne.

            • Z darami natury świat nie jest ponury !

            • Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość wzięcia udziału w  Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z darami natury świat nie jest ponury”.  Realizując projekt z pewnością poszerzyliśmy swoją świadomość ekologiczną, kształtowaliśmy postawy nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego oraz mogliśmy dostrzec zagrożenia cywilizacyjne. Przy wykonywaniu kolejnych zadań staraliśmy się racjonalnie wykorzystywać zasoby przyrody oraz rozwinęliśmy poczucie odpowiedzialności podczas dokonywania odpowiednich wyborów. Teraz już wiemy, że przyroda ofiaruje nam wspaniałe rzeczy, a my musimy to szanować i umieć się jej odwdzięczyć.

            • Warsztaty sensoryczne.

            • Od 5 maja do 16  maja w  klasach I - III w Raciszynie i Kolonii Lisowice realizowany był projekt ABC Empatii – seria ,, ZÓŁW” , która dotyczy niepełnosprawności intelektualnej.

              Dlaczego właśnie maj?

              Ponieważ 5 maja to  Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W związku z tym pragnąc przybliżyć naszym dzieciom świat osób z różnymi niepełnosprawnościami odbyły się warsztaty  sensoryczne dla dzieci. Podczas zajęć uczniowie doświadczali w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, słuchową czy intelektualną.

              Dzieci z opaskami na oczach rozpoznawały smaki i zapachy produktów demonstrowanych przez pedagoga szkolnego. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących.  Było też zadanie, które polegało na napisaniu dyktanda mając watę w uszach. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności z jakimi borykają się osoby niesłyszące. Ostatnim zadaniem z którym się zmierzyły były zagadki opisane  symbolami PECS ( system komunikacji, który powstał dla dzieci z autyzmem)  i uczniowie odgadywali tytuły bajek i   piosenek.

              Dzięki warsztatom uczniowie zrozumieli, że najważniejszym pragnieniem osób niepełnosprawnych jest potrzeba równego traktowania, która przekłada się na dostęp do komunikacji, informacji i przestrzeni. Obchody Dnia  Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.

            • Ósmoklasisto ! - wybierz szkołę dla siebie.

            •  Wykaz szkół ponadpodstawowych w woj. łódzkim biorących udział w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023

              https://www.kuratorium.lodz.pl/wp-content/uploads/2022/04/informator-kuratorium-oswiaty-w-lodzi-11.04.2022-fin.docx

              Wykaz szkół ponadpodstawowych w woj. śląskim biorących udział w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023

              https://kuratorium.katowice.pl/index.php/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja/wykaz-szkol-ponadpodstawowych-w-woj-slaskim-bioracych-udzial-w-rekrutacji-na-rok-szkolny-2022-2023/

               

               

            • Konkurs "Ekologiczna Marzanna"

            • Emilka Dądela, uczennica klasy I b wzięła udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PT. „EKOLOGICZNA MARZANNA”. Praca była wykonana głównie z odpadów nadających się do recyklingu, tzw. surowców wtórnych. Wykonana praca przestrzenna powędrowała aż do Koszalina i się opłacało. Praca Emilki zdobyła pierwsze miejsce. Gratulujemy małej zwyciężczyni.

            • Europa i ja !


            • Uczniowie klasy 2 dokonali podsumowania Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja”. W każdym miesiącu dzieci wykonywały jedno zadanie związane z Grecją. Uczniowie poznali symbole narodowe tego kraju, bajki, najpiękniejsze miejsca, stworzyli słownik obrazkowy, wykonali grecką sałatkę, zatańczyli taniec narodowy oraz wiele innych. Dzięki tym zadaniom dzieci przybliżyły sobie wiadomości na temat innych krajów europejskich, ponieważ mogły oglądać prace swoich rówieśników z innych placówek zamieszczone na stronie projektu. Na zdjęciach możecie zobaczyć efekty naszej pracy 😊

            • Wycieczka do Krakowa i Zakopanego

            • Za nami udana trzydniowa wycieczka!

              Uczniowie zwiedzili Kraków-miasto królów Polski i tutaj m.in.komnaty królewskie na Wawelu, Rynek Główny czy Kościół Mariacki. Słuchaliśmy ciekawych opowiesci pani przewodnik dotyczących miasta i legend z nim związanych. Mieliśmy również okazję wysłuchać hejnału mariackiego w samo południe. Drugi dzień spędziliśmy na wycieczce do Doliny Chochołowskiej pod okiem doświadczonego przewodnika. Podziwialiśmy przepiękne krokusy oraz dowiedzieliśmy się wielu interesujących ciekawostek na temat Tatr. W ostatnim dniu wycieczki relaksowaliśmy się w termach "Bania" w Białce Tatrzańskiej. Cała wyprawa była niezwykle ciekawą lekcją!

            • Szkolny Turniej Ringo

            • Nauczyciele wychowania fizycznego zaprosili uczniów klas IV-VIII do udziału

              w Szkolnym Turnieju Ringo.

              Dla wyrównania szans turniej został rozegrany w trzech kategoriach : kl. IV , V - VI i VII-VII. - systemem „każdy z każdym”.

              Zaciekła i wyrównana rywalizacja była widowiskowa i wzbudzała wiele emocji wśród grających.

              Wyniki:

              Kategoria: IV - dziewczęta

              I miejsce Emilia Szewczyk i Oliwia Niepoń

              II miejsce Antosia Wiecha i Emilia Leszczyk

              Kategoria: IV - chłopcy

              I miejsce Jakub Bryczek i Jakub Janeczek

              II miejsce Jakub Konieczny i Jakub Bęben

              Kategoria: V- VI – dziewczęta

              I miejsce Lena Kotynia i Julia Nowak

              II miejsce Karolina Bzdak i Julia Rychel

              Kategoria: V- VI – chłopcy

              I miejsce Filip Smolarek i Franek Ostrycharz

              II miejsce Witek Węglewski i Marcel Gmyrek

              III miejsce Szymon Drab i Vladi Honcharov

              Kategoria: VII- VIII – dziewczęta

              I miejsce Amelia Ostrycharz i Emilia Pęciak

              II miejsce Hania Świtała i Liliana Węglewska

              Kategoria: VII- VIII – chłopcy

              I miejsce Bartek Cieśla i Dawid Ślusarek

              II miejsce Jakub Szewczyk i Jakub Matyjaszczyk

              III miejsce Mateusz Napieraj i Piotr Furgalski

              Ogromne brawa dla wszystkich zawodników turnieju za wspaniałą postawę podczas wszystkich meczy.

              Życzymy dalszych sukcesów sportowych!

            • Brawo chłopcy !!!

            • 22 kwietnia 2022 roku uczniowie szkół z terenu powiatu pajęczańskiego rywalizowali w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie przepisów ruchu drogowego. Nasi chłopcy wywalczyli I miejsce i będą reprezentowali nasz powiat w turniej wojewódzkim 13 maja.

              Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia.

            • eMOCje w GŁOWIE- projekt UNICEF

            • Problemy psychiczne należą do jednych z głównych przyczyn chorób wśród nastolatków, a połowa wszystkich zaburzeń psychicznych ma swój początek przed ukończeniem 14- go roku życia. Aby zadbać o profilaktykę zdrowia psychicznego, UNICEF Polska przygotował wyjątkowy projekt edukacyjny, w który włączyli się uczniowie naszej szkoły. Dodatkowym celem projektu jest zwrócenie uwagi na sytuację, z którą mierzą się dzieci i młodzież przybywające do nas z Ukrainy. Dzieci, które doświadczyły traumy związanej z wojną, potrzebują szczególnego wsparcia, kiedy trafiają do szkół i placówek w obcym dla nich kraju.

              Nasza placówka uzyskała dostęp do opracowanych przez ekspertów materiałów edukacyjnych dotyczących zdrowia psychicznego.

            • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

            • 5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

              Aby trochę odczarować niepełnosprawność  warto przełamać pewne stereotypy z nią związane i dlatego zachęcamy  do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez uczniów klasy V a , gościnnie występują uczniowie klasy VII a, za co  im bardzo dziękujemy.

              Święta te obchodzone są w całej Europie i mają na celu uświadamiać społeczeństwo o potrzebach niepełnosprawnych osób i trudnościach, z jakimi muszą się mierzyć we współczesnym świecie. Ich celem jest również wyeliminowanie dyskryminacji wobec osób niepełnosprawnych, zarówno w życiu zawodowym jak            i codziennym.

              Tak samo jak my kochają , bawią się, płaczą, cierpią i nieustannie pokonują swoje słabości.

              Chcą pracować, rozwijać się, czuć się potrzebni i wartościowi.

               Jednakże w życiu codziennym jest im znacznie trudniej to osiągnąć.

              Potrzebują pomocy, wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia.

              Pamiętajmy, że żadna niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji.

              Każdy z nas ma prawo żyć:

              •             godnie,

              •             być akceptowanym,

              •             szanowanym,

              •             być kochanym,

              •             być wolnym,

              •             mieć przyjaciół.

               

            • Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”

            • Dziś odwiedziliśmy Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, który podczas podróży po polskich drogach zatrzymał się w Działoszynie. Obejrzeliśmy multimedialną wystawę eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP. Było naprawdę interesująco, polecamy:)

            • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            • Z okazji narodowego święta w naszej szkole zaprezentowana została tematyczna inscenizacja, którą mogli także obejrzeć uczestnicy gminnych obchodów uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku postanowiliśmy odtworzyć dwa słynne obrazy Jana Matejki - "Upadek Polski", przedstawiający protest Tadeusza Reytana przeciwko I rozbiorowi Polski na Sejmie Rozbiorowym oraz obraz pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” . Uczestnicy „Żywych Obrazów” ubrani byli w przygotowane specjalnie na tę okazję kostiumy z epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

            • Dbamy o naszą planetę!

            • Jak co roku wiosną w ramach obchodów Dnia Ziemi organizowanych jest w naszej szkole szereg akcji, których celem jest promowanie postaw proekologicznych: przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi. Uczniowie mają świadomość, jak kruchy jest ekosystem naszej planety i dlatego chętnie włączają się w różnego rodzaju działania mające na celu walkę z zanieczyszczaniem i zaśmiecaniem Ziemi.

              Dzień Ziemi to także doskonała okazja do budowania świadomości ekologicznej w lokalnym środowisku. Uczniowie klas VI i VII a z dużym zaangażowaniem przystąpili do sprzątania terenów wokół szkoły i pobliskiego lasu, prezentując właściwą postawę w tej ważnej dla ludzi sprawie.