Klasa III b w ramach realizacji podstawy programowej oraz lekcji z doradztwa zawodowego gościła na lekcji jedną z mam - księgową dużego zakładu. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o przedsiębiorczości, aktywnie zadawali pytania, na które dostali wyczerpujące i ciekawe odpowiedzi. Bardzo dziękujemy mamie Tosi, że znalazła czas i ciekawie przeprowadziła lekcję z zachowaniem bezpieczeństwa.
Zajęcia z doradztwa zawodowego w klasie III b
Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Filialnej w Kolonii Lisowice
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Kolonii Lisowice odbył się uroczysty apel Uczniowie podziękowali wszystkim pracownikom Szkoły za włożony trud, cierpliwość, serce i poświęcenie.
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej w tym roku odbył się w bardzo nietypowy sposób. Uczniowie klas 4-8 zaangażowali się w nagranie filimu z życzeniami dla Pani Dyrektór, wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Nie zabrakło również personalizowanych życzeń dla każdego nauczyciela, napisanych przez uczniów klasy VIIB oraz zakładek do książek z cytatami i ciekawymi rysunkami.
Przeprowadzony został również quiz, sprawdzający wiedzę o naszych nauczycielach. Uczniowie poradzili sobie wyśmienicie, przy okazji dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy.
"Z lekturą za pan brat " Innowacje pedagogiczne z Brzechwą.
1 października 2020 r uczniowie klasy I mieli okazję uczestniczyć w pierwszych zajęciach z innowacji pedagogicznych "Z lekturą za pan brat". Celem innowacji jest motywacja do aktywnego czytelnictwa oraz zapoznanie najmłodszych czytelników z tematyką lektur szkolnych. Lektury szkolne przedstawiane są z wykorzystaniem różnorodnych form artystycznych. Tym razem uczniowie klasy VI a wcielili się osobiście w postacie bohaterów utworów Jana Brzechwy oraz użyczyli głosów postaciom w pacynkowym przedstawieniu wiersza "Na straganie". Największym powodzeniem cieszyła się jednak recytacja wiersza "Samochwała" oraz krótkie przedstawienie "Kaczka dziwaczka".
Koordynatorzy akcji : Ilona Cybulska i Anna Bęben.
Konkurs recytatorski w 100- lecie Bitwy Warszawskiej
Rok 1920 był dla odradzającej się Polski wyjątkowy. Sto lat później w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, mający na celu przypomnienie tych ważnych wydarzeń.
Uczniowie klas starszych wygłosili piękne wiersze o tematyce patriotycznej. Największe wrażenie na jurorach zrobiła Magdalena Maciołek z kl. 6a, która zajęła I miejsce. Wśród laureatów zalazły się również :Tatiana Zjawiony z 8b – II miejsce i Joanna Świtała z 8b – III miejsce. Wyróżnienia otrzymały Lena Chyra z kl. 6a oraz Oliwia Drab z kl. 8 b
Przypomnijmy, że choć z początkiem lutego 1920r. II Rzeczpospolita zyskała dostęp do morza, to jednak na Śląsku czy Mazurach granice wciąż pozostawały niepewne. Najbardziej dynamiczna sytuacja panowała na wschodzie kraju. W latach 1918-1919 toczyła się wojna polsko-ukraińska o województwa południowo-wschodnie, z kolei lata 1919-1921 to czas zmagań z bolszewicką Rosją o przyszłość całej Polski. Decydujący okres wojny polsko-bolszewickiej przypadł na wspomniany rok 1920 – wydawało się wówczas, że szybko postępujące wojska bolszewickie może zatrzymać tylko cud. W obronę przed najeźdźcami zaangażowali się Polacy ze wszystkich regionów kraju, od świeżo włączonego do Polski Pomorza po Śląsk, od Wielkopolski po Kresy Wschodnie. 13 sierpnia rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy, określana mianem Cudu nad Wisłą. Starcie zakończyło się spektakularnym zwycięstwem Polski, a jego przypieczętowaniem było podpisanie traktatu ryskiego, które nastąpiło już pół roku później, 18 marca 1921 r.
"Szlakiem pamięci" po Wrocławiu...
8 października uczniowie klas 8a i 8b wybrali się na szkolną wycieczkę do Wrocławia.
Program wycieczki był wyjątkowo urozmaicony. Najpierw uczniowie i opiekunowie, w towarzystwie sympatycznego przewodnika, zwiedzili wrocławski Rynek i jego najbliższe okolice. Jednym z ciekawszych punków programu okazał się Ostrów Tumski z Archikatedrą św. Jana Chrzciciela. Następnie udali się w stronę Uniwersytetu Wrocławskiego, aby podziwiać niezwykłą architekturę budynku i poznać jego historię. Przewodnik starał się zachęcić ósmoklasistów, by w przyszłości wzięli Wrocław pod uwagę decydując o wyborze ścieżki edukacyjnej.
Potem wszyscy przeszli na dziedziniec Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, przechowującego m. in. cenny zbiór rękopisów i starodruków. Kolejnym przystankiem było centrum nauki Hydropolis, gdzie w fascynujący sposób pokazano znaczenie wody dla człowieka, Ziemi i kosmosu.
Ostatnią atrakcją wycieczki był koncert „grających fontann”. Wrocławska Multimedialna Fontanna znajduje się we Wrocławiu na pergoli przy Hali Stulecia. Jest największą fontanną w Polsce i jedną z największych w Europie. Słoneczna pogoda, miła atmosfera, ciekawe zabytki i wrocławskie krasnale – wszystko to sprawiło, że uczniowie i opiekunowie wrócili zadowoleni z wycieczki do stolicy Dolnego Śląska.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - FOTORELACJA
- 8
Bezpieczeństwo dzieci - spotkanie z policjantem
08.10 .2020 r. odbyła się prelekcja dla klas I – IV z policjantami panem sierż. szt. Mariuszem Tkaczyńskim oraz panem st. sierż. Tomaszem Batorem z Komisariatu Policji w Działoszynie. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w kontaktach z nieznajomymi i zwierzętami.
Panowie policjanci w formie praktycznej przypomnieli dzieciom podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczyli jak należy zachowywać się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwrócić się w takiej sytuacji. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Na zakończenie wizyty uczniowie wręczyli panom policjantom podziękowanie.
Szkolny Klub Ortograffiti - innowacja pedagogiczna
- 1
W ramach innowacji pedagogicznej w naszej szkole powstał Szkolny Klub Ortograffiti.
Jest to atrakcyjna forma realizacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej według najnowszych standardów. Do Klubu należą uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia korekcyjno- kompensacyjne. Uczniowie otrzymali bezpłatne materiały klubowe. Klub prowadzą p. Urszula Smolarek i p. Edyta Ostrycharz.
Działalność klubu oparta jest na pracy Metodą ORTOGRAFFITI. Jej specyfika polega na tym, że nie tylko wspiera procesy poznawcze uczestniczące w nauce czytania i pisania, ale też przyspiesza rozwój społeczno-emocjonalny dziecka i pobudza jego motywację, co jest warunkiem powodzenia. Chodzi o to, by uczeń chciał pracować i podejmować wyzwania. Dziecko pracujące Metodą Ortograffiti nie tylko będzie lepiej czytało i pisało, ale zauważalny będzie też jego rozwój emocjonalny i społeczny.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenie w Kolonii Lisowice
Uczniowie klasy 3 "b" sprawdzili swoje umiejętności biorąc udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Uczniowie poprzez świetną zabawę utrwalili szybkie liczenie.
Aktywna wycieczka szkolna, czyli to, co dzieci lubią najbardziej
Wizyta w WKG Raciszyn
6Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważną rolę w edukacji odgrywają wycieczki, których celem jest nie tylko poznawanie nowych miejsc i zdobywanie czysto naukowych informacji. Rozwija się przy tym wyobraźnia uczestników, zdolność logicznego i samodzielnego myślenia. Młodzież zwiększa swoje umiejętności organizacyjne. Dzięki wycieczkom uczniowie się integrują, poznają siebie, otwierają na innych ludzi, uczą się tolerancji i szacunku dla ludzkiej pracy.
Klasa IV a zwiedzając zakład WKG Raciszyn, kopalnię specjalizującą się w wydobyciu, przetwarzaniu i sprzedaży surowców mineralnych miała okazję wjechać do kopalni odkrywkowej i zobaczyć z bliska pracę imponujących rozmiarami i wydajnością maszyn. Wcześniej uczniowie zostali przywitani przez Prezesa firmy pana Rafała Pożyczkę który następnie, wraz ze swoimi pracownikami oprowadzał uczniów po przedsiębiorstwie. Klasa została zapoznana z zasadami higieny w zakładzie, założyła kamizelki ochronne i obejrzała krótki film przedstawiający cały proces produkcyjny.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w laboratorium, gdzie uczniowie sami kruszyli kamień dowiedzieli się o laboratoryjnej kontroli jakości wyrobów, pracy nad doskonaleniem produktów. Na zakończenie wycieczki czekała na zwiedzających niespodzianka. Każdy uczeń mógł tutaj wykonać samodzielnie krążek wapienny i zabrać go na pamiątkę. Tak doskonałe połączenie zabawy, ruchu i cennych wiadomości daje najlepsze efekty edukacyjne, wywołuje szerokie uśmiechy na twarzach uczniów i zapewnia niezapomniane wrażenia.
Dodatkowe dni wolne w naszej szkole
12,13 listopada
4, 5 stycznia
25, 26, 27 maja 2021 - egzamin ósmoklasisty
4 czerwca
Dzień Chłopaka w Kolonii Lisowice
W szkole i w przedszkolu w Kolonii Lisowice nie obyło się bez uczczenia ważnego dnia dla wszystkich małych mężczyzn jakim jest „Dzień Chłopaka”. Na chłopców czekały pięknie wykonane przez koleżanki z klas upominki, dyplom „Super chłopaka” oraz piękne medale . Dziewczynki zaśpiewały kolegom sto lat i złożyły życzenia. To był wesoły dzień.
Wizyta Policjanta w Szkole i Przedszkolu w Kolonii Lisowice
W Szkole Podstawowej w Kolonii Lisowice oraz przedszkolu duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas I-III oraz przedszkolaki poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu miejsc z dużym natężeniem ruchu drogowego. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy pana policjanta, który spotkał się z uczniami klas I-III oraz przedszkolakami. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Dziękujemy Panu policjantowi Mariuszowi Tkaczyńskiemu za przeprowadzenia ciekawej pogadanki z uczniami naszej szkoły.
BohaterON w naszej szkole!
BohaterON to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON –włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach czterech minionych edycji akcji uczniowie naszej szkoły wysłali do Powstańców Warszawskich dziesiątki kartek i listów.
W tym roku na kartki i listy z życzeniami wypisane w ramach Akcji czekamy do 29 października 2020r. Wypełnione kartki można przynosić na lekcje historii.
#DzienSzpilek
Pomagamy dzieciom chorym na raka
Szkolny Klub Wolontariatu i Nauczyciele na czele z p. Dyrektor
Akcja jest formą pomocy dla małych wojowników z Kliniki Onkologicznej Przylądek Nadziei. Wystarczy tego dnia zrobić zdjęcie swoim szpilkom oraz opublikować je na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #DzienSzpilek.
Za każde udostępnione zdjęcie, Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, otrzyma 2 zł na rzecz pacjentów ze szpitala.
Fundacja od 30 lat zakupuje drogie, nierefundowane leki oraz nowoczesny sprzęt medyczny, finansuje terapie i rehabilitacje, a także prowadzi unikatową w skali kraju Klinikę Mentalną, w której wsparcie psychologiczne otrzymują nie tylko pacjenci, ale także ich rodzice
POKAZ KOREAŃSKIEJ SZTUKI WALKI TAEKWONDO
W ramach działań związanych z promocją zdrowego stylu życia w Europejskim Tygodniu Sportu uczestniczyliśmy w spotkaniu z grupą LKS Viktoria z Działoszyna . Zapoznaliśmy się z narodowym sportem i sztukami walki Korei. Nasi goście opowiedzieli dzieciom o idei sztuki samoobrony opartej na starokoreańskich odmianach walki wręcz, wyjaśnili znaczenie i reguły tej dyscypliny sportu oraz przypomnieli jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna. Na koniec mieliśmy okazję obejrzeć pokaz sztuk walki, uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem precyzji wykonywanych ćwiczeń oraz umiejętności .
Europejski Dzień Języków
O co w tym chodzi?
Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:
- ponad 200 języków europejskich
- 24 języki urzędowe UE
- około 60 języków regionalnych i języków mniejszości
- wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.
Dlaczego ustanowiono Europejski Dzień Języków?
Jest on okazją do:
- popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie
- promowania różnorodności językowej i kulturowej
- zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.
W naszej szkole obchodzimy ten dzień co roku, od niedawna również łącząc go z Europejskim Tygodniem Sportu. W tym roku, biorąc pod uwagę zalecenia sanitarne, świętowaliśmy z poszczególnymi klasami. Klasy czwarte uczyły się powitań w różnych językach.
Uczniowie klas szóstych próbowali swoich sił w tworzeniu memów o nauce języków obcych.. Jak na pierwszy raz wyszło bardzo dobrze, z poczuciem humoru i inteligencją :)
Europejski Dzień Języków ma miejsce w trakcie Europejskiego Tygodnia Sportu w związku z tym połączyliśmy te dwa elementy i uczyliśmy się języka angielskiego na sportowo.
Uczniowie klas czwartych wzięli udział w wyzwaniu mającym na celu powtórzenie kolorów w języku Luganda. Odbyła się również rozmowa online z zaprzyjaźnionymi dziećmi z sierocińca z Ugandy. Obie strony poradziły sobie świtnie, choć śmiechu było co nie miara.....
Sloganem Europejskiego Dnia Języków jest "POROZMAWIAJ ZE MNĄ". Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zachęcali to rozmowy w różnych językach. W tym dniu pamiętamy również o nietypowym języku, jakim jest język migowy. Klasa V w tym języku przedstawiła cały alfabet!
Spotkanie ze sportowcem
W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu 23.09 .2020 w naszej szkole odbyło się spotkanie z certyfikowanym trenerem osobistym z wieloletnim doświadczeniem panem Szymonem Tyką - Srebrny medalista Debiutów NPC 2020 oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski NPC 2020w kategorii Classic/
Celem spotkania było zarażenie uczniów pasją do aktywności, propagowanie ćwiczeń siłowych jako formy aktywności sportowo-rekreacyjnej do realizacji w czasie wolnym.
Młodzież wysłuchała porad odnośnie zasad racjonalnego odżywiania się przy uprawianiu sportu zostali poinformowani również, jakie szkody dla organizmu wyrządza przyjmowanie środków anabolicznych. Uczniowie byli pod wrażeniem kompetencji trenera oraz jego osobowości.
Relacja z obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu
- 1
W dniach od 23-30 września 2020 w naszej szkole obchodzony jest Europejski Tydzień Sportu ogłoszony przez Ministerstwo Turystyki i Sportu. Po raz trzeci we wspomnianym przedsięwzięciu bierzemy aktywny udział przygotowując dla naszych uczniów szereg ciekawych zajęć.
Od kilku lat można zaobserwować co raz większą ilość osób spacerujących „z kijkami”. Lasy, parki, tereny podmiejskie zapełniają się prekursorami tej formy rekreacji. Większość spacerujących to osoby starsze, więc czy można przenieść Nordic Walking do szkolnego wychowania fizycznego?
W naszej szkole tą dyscypliną z powodzeniem ,,zaraża” się coraz większą grupę uczniów.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie