Aktualności
WIECZÓR CHARYTATYWNY
Jaką szkołę wybrać? - kilka podpowiedzi dla ósmoklasistów
INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW KLAS 8!
Ósmoklasisto, czas wyborów nadchodzi.
W związku z tym proponujemy zapoznać się z ofertą edukacyjną niektórych szkół.
Sukces Madzi Maciołek w The Voice Kids
GRATULUJEMY!!!
Komiksy na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczennice klas VII i VIII naszej szkoły uczciły go, biorąc udział w wojewódzkim konkursie "Niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej". Konkurs organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przy współudziale CER w Sieradzu. Poniżej prezentujemy prace zgłoszone przez Julię Kogut, Hannę Świtałę, Aleksandrę Cieślę, Małgorzatę Mazur oraz Magdalenę Maciołek,
Apel UNICEF- Solidarni z Ukrainą!!!
Szanowni Państwo,
UNICEF jest na miejscu i stale pomaga dzieciom na Ukrainie. Eskalacja działań wojennych sprawia jednak, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie.. Zwracamy się do Państwa z pilną prośbą o wsparcie działań pomocowych prowadzonych przez UNICEF na Ukrainie.
Życie 7,5 miliona dzieci jest zagrożone. Wobec nasilania się konfliktu zwiększamy skalę naszej pomocy. I prosimy o wsparcie.
Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom między innymi bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, dzięki czemu możemy dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc.
Za pośrednictwem strony https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy można dokonać wpłaty darowizny.
Podajemy także numer konta akcji „Pomoc dla Ukrainy”:28 1020 1026 0000 1902 0203 5434Zachęcamy także do śledzenia naszych mediów społecznościowych, w których zamieszczamy bieżące informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie. Na profilu Facebook UNICEF Polska uruchomiliśmy także zbiórkę internetową: https://www.facebook.com/donate/462703465452564/10158711221256545/,
Z góry dziękujemy za okazaną pomoc.
Zespół UNICEF Polska
Solidarni z Ukrainą
W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie , nasza społeczność szkolna również solidaryzuje się z naszym wschodnim sąsiadem. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączają się do zbiórki potrzebnych rzeczy.
Bal Karnawałowy klas I-III
- 7
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 1 marca 2022 roku. Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów,,Żółwie Ninja, Batmany, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na auli podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom integrację, wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Potrzebna pomoc !
Dzień Nauki Polskiej
19 lutego w uznaniu dokonań naszych naukowców obchodzimy Dzień Nauki Polskiej! Święto państwowe ustanowione ustawą z dnia 9 stycznia 2020 roku jest okazją do upamiętnienia dokonań polskich naukowców. Jako datę tego święta wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej uczczono również w naszej szkole. Czwartoklasiści uczestniczyli w ciekawych zajęciach z chemii i fizyki. W związku z tym w pracowni fizyczno-chemicznej przygotowano zestaw doświadczeń i pokazów. Uczniowie klas VII i VIII przygotowali prezentacje multimedialne na temat dokonań wybitnych polskich naukowców oraz wzięli udział w konkursie on-line, którego celem było poszerzanie wiedzy z chemii i fizyki oraz rozwijanie naukowych pasji i zainteresowań.
Kolejne spotkanie za nami, znów coś nowego, coś ciekawego... Narodziły się nowe pomysły ?
Wybór dalszej ścieżki kształcenia – to naprawdę trudna sprawa.
Im większą posiadamy wiedzę w tym zakresie, tym będzie łatwiej podjąć ostateczną decyzję.
Chcąc ułatwić naszym uczniom wybór szkoły w piątek gościliśmy dwie urocze, bardzo ambitne, pełne energii dziewczyny.
Od najmłodszych lat interesowały się przedmiotami ścisłymi – bardzo lubiły poszerzać wiedzę z chemii i biologii. Przełożyło się to na wybór liceum o profilu biologiczno-chemicznym i studiów związanych z tymi przedmiotami.
Pierwszą prelegentką była Klaudia Wnuczek - studentka ostatniego roku psychologii i dietetyki.
Specjalizuje się w psychologii klinicznej, która zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń psychicznych, a także prowadzeniem działań w obszarze profilaktyki zdrowia psychicznego.
Psychologia to kierunek cieszący się niegasnącym zainteresowaniem absolwentów szkół średnich. Rokrocznie naukę psychologii na kilkudziesięciu polskich uczelniach rozpoczynają tysiące osób mających różne pomysły na swoją karierę zawodową.
Klaudia w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiadała o swojej ścieżce kształcenia.
Na pewno byliśmy zaskoczeni tym, jak wiele można robić po psychologii. Mało mówi się na ten temat, ponieważ większość ludzi kojarzy psychologa jako osobę do której idzie się na terapię. Prawda jest jednak taka, że bardzo dużo absolwentów psychologii nie pracuje z pacjentami. Zajmują się np. coachingiem, pracą w zasobach ludzkich w różnych korporacjach, czy chociażby pracą w szkołach i przedszkolach, projektują strony internetowe. Są też psychologowie, którzy zajmują się tylko pracą naukową na uczelniach czy w innych instytucjach. Będziemy pamiętać że psycholog powinien charakteryzować się otwartością, empatią, umiejętnością nawiązywania kontaktów i słuchania, cierpliwością, zdolnością koncentracji uwagi, a także podzielnością uwagi i dobrą pamięcią.
Drugim zaproszonym gościem była Aleksandra Kotyla - Analityk ds. Rozwoju Technicznego Adamed Pharma S.A. opowiedziała o swoich pasjach, poszukiwaniu ich i decyzjach edukacyjno-zawodowych. Po ukończeniu studiów farmaceutycznych perspektywy są różne – od pracy w aptece, przez zatrudnienie w firmach oraz hurtowniach farmaceutycznych, po sektor badań klinicznych. Co ważne, skończenie farmacji może wiązać się z dalszą nauką i podjęciem studiów doktoranckich, a tym samym – dalszej ścieżki naukowej. Na pewno każdy po tym kierunku znajdzie coś dla siebie na rynku pracy. Ola realizuje ścieżkę swojej kariery w laboratorium. Praca jej polega na prowadzeniu i nadzorowaniu procedury związanej z metalami ciężkimi – zapewnienie braku obecności w produktach leczniczych wytwarzanych w firmie oraz kontaktach i współpracy międzynarodowej z zespołami analitycznymi na całym świecie.
Zawód farmaceuty wymaga dużej sprawności umysłowej i psychicznej oraz odpowiedzialności.
Jakie ważne prawdy przekazały dziewczyny podczas spotkania?
Może to, aby nie bać się zmian, być otwartym, mieć marzenia i …realizować je.
Nawet wtedy, kiedy jest trochę pod górkę.
Tematy poruszane przez naszych gości wzbudziły spore zainteresowanie wśród młodzieży.
DZIĘKUJEMY ZA NIEZWYKŁE SPOTKANIE.
Podziękowanie - Szkolny Klub Wolontariatu
Bezpieczeństwo w Sieci
W klasach I – III w Kolonii Lisowice zostały przeprowadzone zajęcia poświęcona tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. oraz materiałów przygotowanych przez koordynatorów akcji.
KOCHAĆ, LUBIĆ, SZANOWAĆ… Walentynki w Szkole w Kolonii Lisowice
Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie obdarowują się kartkami wyznając sobie uczucia, wierszami, słodkościami. Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Św. Walenty słynął między innymi z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców). Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką. W XIX w. takie liściki uważano za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości. Tyle historii. Ten radosny i magiczny dzień postanowili uczcić uczniowie naszej szkoły. W tym roku nieco wcześniej, wszyscy nasi uczniowie i nauczyciele poczuli się wyjątkowo. Każdy otrzymał życzenia szczęścia, radości i miłości na cały długi rok. Wybrańcy otrzymali za pomocą poczty walentynkowej kartki z wyrazami sympatii od swoich adoratorów. W tym dniu wszyscy uczniowie stali się „walentynkami” okazywali sobie wzajemną życzliwość, przyjaźń oraz bezinteresowną pomoc.
Dobre relacje - Walentynki
- 4
Okres Walentynek to dobry czas na poprawienie relacji. Uczniowie klasy II a rozpoczęli ten dzień od walentynkowej tabliczki mnożenia, gdzie każde serduszko musiało znaleźć swoją drugą połowę. Wiedza dzieci na temat walentynek została sprawdzone podczas quizu. Kolejnym zadaniem było odkodowanie miłosnych obrazków z użyciem współrzędnych oraz praca z aplikacją 3D. Dzisiejszego dnia każdy uczeń wyszedł ze szkoły z poczuciem, że jest ważny i potrzebny w swojej klasie, bo tego dotyczyło zadanie, które dzieci realizowały podczas przerw. Nasze walentynkowe działania pozwoliły na jeszcze lepsze relacje pomiędzy rówieśnikami.
Podziękowanie - Kredkobranie
Zbliża się Dzień Świętego Patryka...
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach z okazji Dnia Świętego Patryka. Szczegóły poniżej.
Zapraszamy wszystkich do udziału w walentynkowej akcji "Serce dla serca".
Mamy tę moc… zajęcia w ramach Dni Bezpiecznego Internetu w klasach I i III.
- 20
Uczniowski świat to świat przede wszystkim on line.
Dzisiejszy uczeń nie rozstaje się wręcz ze swoim urządzeniem mobilnym.
Nie jesteśmy w stanie powstrzymać wszechogarniającej naszych uczniów cyfryzacji.
Dlatego też w ramach Dni Bezpiecznego Internetu postanowiliśmy na lekcji wykorzystać wirtualną rzeczywistość . Technologia ta pozwala na fascynujące łączenie świata realnego z wirtualnym.
Technologia AR umożliwia nam nakładanie informacji, ilustracji i innych treści na obraz świata rzeczywistego, czyli wspomniane biurko. Dzięki temu dzieciom nasuwają się skojarzenia, pomagające w procesie uczenia się. Od zajrzenia do wnętrza żaby bez udziału prawdziwego okazu, przez poruszanie się w przestrzeni kosmicznej, po realistyczne modele starożytnych artefaktów, wirtualnie przeniesionych z muzeum do klasy – to wszystko jest możliwe dzięki zatarciu się granicy między fantazją a światem realnym.
- Pierwszą godną polecenia aplikacją, dzięki której rozszerzymy rzeczywistość jest Quiver 3D Coloring App. To aplikacja, która wprowadza zabawę do sali lekcyjnej, angażując zmysły uczniów, powoduje, że choć nauka jest wyzwaniem, to jednak sprawia przyjemność. Zwykły telefon lub tablet dzięki aplikacji Quiver staje się narzędziem edukacyjnym.
- Kolejną bezpłatną aplikacją z rozszerzoną rzeczywistością pomocną w edukacji jest AR Flashcards, Gdy skanujemy kartę, widzimy zwierzę 3D, dotykając je na ekranie urządzenia mobilnego, słyszymy jego nazwę w języku angielskim i wymowę tej litery alfabetu, od której rozpoczyna się nazwa zwie-
rzęcia. Bardzo motywujące dla ucznia jest to, że istnieje możliwość zrobienia fotografii ze zwierzątkiem 3D, które niejako „wyłania się” z karty. Wielu uczniów może mieć zdjęcie z żółwiem, kangurem, żyrafą, lwem, nie odwiedzając zoo i – co więcej – trzymając zwierzątka na dłoni. - W pracy ze starszymi uczniami na pewno warto wykorzystać aplikację Anatomy 4D DAQRI, która zabiera nauczycieli i uczniów w niezwykłą podróż wewnątrz ciała człowieka. Dzięki aplikacji możemy poznać lub utrwalić nazwy układów wewnętrznych ciała człowieka i budowę serca.
- Po założeniu na głowę gogli VR uczniowie nie tylko otrzymują możliwość znalezienia się w miejscach niedostępnych, ale przede wszystkim znacznie skuteczniej zapamiętują przekazywane im treści.
Książki z miłością w tle...
W związku ze zbliżającym się świętem zakochanych polecamy najpiękniejsze książki o miłości. Dostępne w naszej bibliotece. Polecamy!
Zostać lekarzem ... spootkanie w ramach doradztwa zawodowego
Są zawody, które wydają się szczególnie prestiżowe, takie o których często marzą młodzi ludzie.
Z pewnością do tej grupy można zaliczyć zawód lekarza.
Aby wyjść naprzeciw potrzebom młodzieży zaprosiliśmy do szkoły lekarza p. Wojtka Środę - naszego absolwenta .
Wojtek podzielił się z nami wspomnieniami z czasów szkoły podstawowej i średniej, opowiedział o swoich ówczesnych wyobrażeniach o przyszłej pracy. Był też czas na rozmowę na temat budowania ścieżki kariery lekarza. Studia medyczne trwają 6 lat, później należy odbyć roczny staż podyplomowy, następnie 5 lub 6 letnią specjalizację. A wcześniej na maturze wybrać rozszerzoną biologię, chemię lub fizykę radził nasz gość. Przekonaliśmy się, że to naprawdę długa i wymagająca droga. Zdobywanie wiedzy nigdy się nie kończy, a obciążenie emocjonalne jest naprawdę spore. W drugiej, mniej formalnej części, nasi uczniowie zadawali pytania, dotyczyły one odbywanych zajęć, specjalizacji oraz godzenia nauki z przyjemnościami.
Bardzo dziękujemy panu Wojtkowi za to, że z tak wielką pasją i zaangażowaniem opowiedział nam o swoim zawodzie. To spotkanie będzie dla nas prawdziwą inspiracją.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie