Uczniowie Szkoły Filialnej z Kolonii Lisowice wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym "100 - LECIE NIEPODLEGŁEJ POLSKI" , zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną z/s w Działoszynie pod patronatem Starosty Pajęczańskiego. Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy I b - Emilia Szewczyk przygotowana przez p. Bożenę Wcisło.
Aktualności
Konkurs plastyczny - " 100- lecie Niepodległej Polski "
Rekord dla Niepodległej
Dnia 9 listopada, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Zespół Szkolno– Przedszkolny w Raciszynie przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11. 11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy – Mazurek Dąbrowskiego. Spotkanie było też okazją do rozstrzygnięcia i rozdania nagród w dwóch szkolnych konkursach. Uczniowie klas I-III zostali nagrodzeni za prace plastyczne w szkolnym konkursie „Sto powodów do radości na 100 lat niepodległości”. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali też swoje umiejętności laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Moja Ojczyzna Niepodległa”: Julia Kołtek (I miejsce), Szymon Ostrycharz (II miejsce), Amelia Ranoszek (II miejsce) oraz Tatiana Zjawiony (III miejsce).
Więcej fotografii: https://www.facebook.com/pg/Szkolne-Ko%C5%82o-Ekologiczno-Przyrodnicze-OTOP-Zimorodek-1247081042010483/photos/?tab=album&album_id=2122600457791866
100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI
"....Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio". - Jan Paweł II
Dnia 9 listopada 2018 r. w szkole w Kolonii Lisowice odbył się uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, po 123 latach zaborów.Uczniowie ze szkoły oraz przedszkolaki uczestniczyły również w Narodowy Odśpiewaniu Hymnu Państwowego. O godz. 11:11 nastąpiło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przez wszystkie dzieci oraz cały personel szkolny.
Program artystyczny będzie przedstawiony, również w kościele parafialnym w Kolonii Lisowice, na mszy świętej za Ojczyznę w dniu 11 listopada. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości
Zaproszenie na uroczystość 100 - lecia Odzyskania Niepodległości
,,Konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie” Kolonia Lisowice
W dniu 26 października 2018 r. dwoje uczniów z klasy II b Laura Pawlik i Witold Węglewski wraz z wychowawczynią Panią Grażyną Szewczyk tworząc drużynę reprezentującą Szkołę Filialną w Kolonii Lisowice, wzięło udział w Eliminacjach Powiatowych XIII Edycji ,,Konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie” w ramach wojewódzkiego programu prewencyjnego „PolicyjnaAkademia Bezpieczeństwa ”. Drużyna zdawała test wiedzy dotyczący Przepisów Ruchu Drogowego oraz test sprawności fizycznej i zajęła II zaszczytne miejsce na podium. Szkoła otrzymała dyplom, uczniowie natomiast liczne nagrody. Uśmiechy na twarzach malowały się zwycięskiej drużynie.
"Moja ojczyzna niepodległa" - konkurs recytatorski
31 października uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkurs "Moja ojczyzna niepodległa" miał na celu kształtowanie uczuć patriotycznych, rozwijanie umiejętności recytatorskich oraz rozwijanie zainteresowań poezją. Przygotowało się do niego 11 uczniów. Ci, którzy zdaniem jury zaprezentowali się najlepiej, uświetnią swoją recytacją akcję „Rekord dla Niepodległej”, która będzie miała miejsce 9 listopada o godz. 11.11. Wtedy poznamy zwycięzców i wręczymy nagrody. Warto nadmienić, że najlepszych recytatorów obok organizatorek konkursu p. M. Piotrowskiej i U. Smolarek wybierała także przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Korneli Korkus.
Szkolny Klub Wolontariatu w akcji ,,Światło dla zmarłych"
Jak co roku Szkolny Klub Wolontariatu uczestniczył w cennej lekcji na temat kruchości naszego życia, refleksji nad przemijaniem włączając się w akcję „Światło dla zmarłych.”
Dnia 30 pażdziernika wolontariusze porządkowali groby oraz zapalali znicze i modlili się za dusze zmarłych.
Pasowanie na czytelnika i egzamin z udzielania pierwszej pomocy
25 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika oraz egzamin z udzielania pierwszej pomocy.
W poczet braci czytelniczej przyjęci zostali uczniowie klasy I. W imprezie udział wzięli, oprócz uczniów, rodzice pierwszoklasistów. Cała uroczystość przygotowana została w oparciu o wartości patriotyczne, by w ten sposób najmłodsi uczniowie mogli włączyć się w obchody 100- lecia Niepodległości Polski. Pierwszoklasiści obejrzeli spektakl przedstawiający legendę o Warsie i Sawie oraz poznali symbole Polski. Po wykonaniu zadań dotyczących zaprezentowanych zagadnień zostali uroczyście pasowani na czytelników przez dyrektor szkoły panią Z. Różańską.
Następnie przystąpili do egzaminu z udzielania pierwszej pomocy. Pracując w grupach wykazali, że potrafią ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, znają numery alarmowe i wiedzą jak z nich skorzystać oraz z powodzeniem przeprowadzają resuscytację krążeniowo oddechową.
Wszystkim pierwszoklasistom gratulujemy!
Etap powiatowy „Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa”
26 października 2018 roku w godzinach 10.00-12.30 funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie przeprowadzili etap powiatowy Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie dla uczniów klas II w ramach „Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa”. Do etapu powiatowego zgłosiło się 11 drużyn składających się z chłopca i dziewczynki, którzy zostali wybrani w etapie szkolnym zawodów. Drużyny rozwiązywały test jednokrotnego wyboru składający się z 15 pytań, a następnie uczestnicy przystąpili do testu sprawności fizycznej - tor przeszkód.
Naszą szkołę godnie reprezentowali Franciszek Ostrycharz i Zuzanna Zjawiona, którzy zajęli IV miejsce. Garatulujemy!
XXIV Wojewódzki konkurs wiedzy biblijnej dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/2019 - etap szkolny
Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą. (Łk 21,33) to cytat przewodni tegorocznego Konkursu Biblijnego, który odbył się 25 października 2018 w naszej szkole ze znajomości Ewangelii Św. Łukasza.
Celem konkursu było:
- Ukazanie wartości Pisma Świętego w życiu chrześcijanina;
- Pogłębienie wiedzy i wiary oraz kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże;
- Zachęcenie do większego zainteresowania i aktywności na lekcjach religii i w życiu szkoły;
- Inspirowanie do czynnego uczestnictwa w życiu Kościoła i społeczności lokalnej;
Test składał się w większości z pytań zamkniętych, w którym maksymalnie można było uzyskać 43 punkty. Najlepszymi ekspertami od Ewangelii wg św. Łukasza w naszej szkole okazały się uczennice: Julia Kołtek, Weronika Kiedos i Wiktoria Kiedos. Uczennice będą reprezentowały szkołę podczas etapu dekanalnego, który odbędzie się w 22 listopada w Wieluniu.
Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów oraz zapału w rozwijaniu swoich talentów.
Pamiętamy o poległych - 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
Uczniowie klasy IV a aktywnie włączyli się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na zajęciach z wychowawcą ozdobili barwami i symbolami narodowymi znicze, które następnie zapalili na grobach poległych żołnierzy na cmentarzu w Działoszynie.Uczcili pamięć tych, którzy oddali życie za ojczyznę, a równocześnie wzbogacili swoją wiedzę z zakresu wżnych dla narodu wydarzeń historycznych.
Ruszyła XII edycja Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie – etap szkolny
Uczniowie klas II znowu stanęli do rywalizacji w Turnieju Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie . Inicjatywa ta jest jednym z wiodących projektów profilaktycznych mającym na celu edukację dzieci poprzez sport i zabawę. Drugoklasiści pod czujnym okiem p. M. Piotrowskiej najpierw zmierzyli się z testem z wiedzy na temat bezpieczeństwa następnie pokonywali tor przeszkód przygotowany przez p. U. Smolarek, wykazując się niezwykłą sprawnością fizyczną. O końcowej klasyfikacji decydowały wyniki z części sprawnościowej i testu wiedzy. I miejsce i awans należy do 3 uczniów : Filipa Smolarka, Franciszka Ostrycharza i Zuzanny Zjawionej. Gratulujemy!!!!
Z wizytą na Olimpie
W ramach zajęć z historii uczniowie klas V uczestniczyli w realizacji projektu, który miał na celu upowszechnienie wiedzy dotyczącej mitologii.
Jego pierwszym etapem było przeprowadzenie cyklu lekcji przybliżających historię i kulturę Grecji. Uczniowie poznawali świat Hellenów, ich wierzenia, przyrodę i zabytki.
Końcowym elementem projektu był dzień, w którym uczniowie przebierali się za bogów i boginie greckie. Ciekawe i pełne emocji autoprezentacje przeniosły ich na chwilę w starożytny świat.
Praca nad realizacją projektu dała uczniom wiele radości i satysfakcji. Mogli wykazać się zdolnościami literackimi, plastycznymi, techniką pięknego czytania. Publiczna prezentacja pokazała, że potrafią rzetelnie i profesjonalnie zaprezentować efekty swojej pracy.
Metoda projektu jest jedną z najatrakcyjniejszych metod nauczania. Przedsięwzięcie to pozwala realizować cele zmierzające do wszechstronnego rozwoju ucznia. Stwarza warunki do rozbudzenia wyobraźni dziecka, jego ekspresji. Umożliwia doskonalenie umiejętności planowania i organizowania pracy, korzystania z różnych źródeł informacji. Bardzo ważnym aspektem tej metody jest to, że uczniowie widzą efekty swojej pracy i mogą konfrontować je z osiągnięciami innych uczniów.
Celem tego projektu było:
- wprowadzenie w tradycje kultury antycznej,
- utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii greckiej,
- doskonalenie umiejętności poszukiwania informacji na dany temat,
- rozbudzenie twórczej ekspresji,
- budzenie postaw kreatywnych,
- wdrażanie do konstruktywnej oceny pracy innych osób.
Międzynarodowy projekt ,,Piękna Nasza Polska Cała"
Oddział Przedszkolny w Kolonii Lisowice uczestniczy w Międzynarodowym Projekcie " Piękna Nasza Polska Cała" z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W projekcie biorą udział przedszkolaki z grupy 3-4 latków oraz grupy 5-6 latków. Dzieci wykonują poszczególne zadania projektu pod kierunkiem Pani Magdaleny Kosowskiej, Pani Michaliny Skoczylas i Pani Karoliny Bejm .
Pasowanie na Pierwszoklasistę w szkole w Kolonii Lisowice
W Szkole Filialnej w Kolonii Lisowice odbyło się ślubowanie uczniów klasy I b . W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście oraz rodzice. Pasowania na uczniów dokonała Dyrektor Szkoły Pani Zdzisława Różańska.
Europejski Dzień Języków Obcych w Kolonii Lisowice
Europejski Dzień Języków Obcych w Szkole Filialnej w Kolonii Lisowice już za nami. Uczniowie uczestniczyli w quizie dotyczącym znajomości języków obcych oraz kultury wybranych krajów. Później wszyscy udali się w podróż po Wielkiej Brytanii. Dzieci dowiedziały się jakie słynne zabytki można zobaczyć w Londynie, gościli u królowej Elżbiety II, a także poznali zwyczaje i tradycje związane z krajami anglojęzycznymi. Na zakończenie zajęć, malowały flagę Wielkiej Brytanii oraz próbowały herbatki z ciastkiem w pałacu królowej. Wielką Brytanię również zwiedziły nasze przedszkolaki. Zabawy i uśmiechów nie brakowało.
Największa na świecie lekcja resuscytacji krążeniowo- oddechowej za nami!
Wczoraj na terenie całej Polski odbywała się akcja bicia rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po raz piąty nasza szkoła brała udział w biciu rekordu w RKO.
Cała akcja miała miejsce na hali gdzie na 8 fantomachwykonywało resuscytację krążeniowo-oddechową łącznie 143 osoby. Jesteśmy dumni, że nasza akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem .
Wśród zaangażowanych w nasze działania instytucji znalazły się:
- Urząd Miasta i Gminy Działoszyn
- Rada Rodziców przy szkole w Raciszynie
- OSP w Raciszynie
- OSP w Działoszynie
- NBS w Działoszynie
- Biblioteka Publiczna w Działoszynie
- Komenda Powiatowa Policji w Pajęcznie
- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. J. Korczaka w Działoszynie
- Komisariat Policji w Działoszynie
- MGOPS w Działoszynie
- Gimnazjum im. Jana Pawła II
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ,,Zdrowie"
- Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Działoszynie
- Zespół Szkół im. M. Skłodowskiej w Działoszynie
- Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego w Trębaczewie
- Ratownik medyczny – Daniel Pawlak
Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i utrwalenia podstawowych czynności ratujących życie. Organizatorami akcji byli: Urszula Smolarek, Magdalena Piotrowska, Piotr Majewski i Bogusława Kotyla.
Cała dokumentacja akcji zostanie przekazana fundacji WOŚP, która dalej prześle ją do Anglii. Będziemy cierpliwie czekać na orzeczenie z Londynu z nadzieją, że tym razem Polsce uda się zapisać w Księdze Rekordów Guinnessa. Obecny rekord należy do Niemiec, gdzie do resuscytacji przystąpiło dokładnie11 840 osób. Sytuacja wygląda optymistycznie, gdyż do tej pory odnotowano ponad 85 tys. internetowych zgłoszeń. Zwycięstwo w tym roku cieszyłoby nas szczególnie, ponieważ jak wszyscy wiemy nasz kraj obchodzi rocznicę 100- lecia Odzyskania Niepodległości. Aby zaakcentować ten fakt, nasi wolontariusze wystąpili podczas akcji w biało- czerwonych barwach.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za włączenie się do bicia rekordu i wielkie zaangażowanie. W szczególności dziękujemy pani dyrektor Zdzisławie Różańskiej , bo to dzięki jej życzliwości możliwie było przeprowadzenie akcji.
Pomoc dla Zosi
Emilka Błach i Amelia Ranoszek z klasy VIb – wolontariuszki w naszym Szkolnym Klubie Wolontariatu, wyszły z inicjatywą zbiórki pieniędzy na rzecz mieszkającej w Krzepicach trzymiesięcznej Zosi Malichy. Zosia jest kuzynką Emilki i potrzebuje wsparcia, ponieważ choruje na rdzeniowy zanik mięśni w najgorszej postaci (SMA1). Jest to choroba bardzo szybko postępująca, powodująca zanik mięśni odpowiedzialny za ruch, przełykanie i oddychanie. Aby spowolnić postęp choroby i doczekać możliwości leczenia potrzebuje już teraz kosztownej rehabilitacji ruchowej i oddechowej, specjalistycznego sprzętu do ratowania życia ( pulsoksymetru, ssaka, respiratora i koflatora kaszlu).
Wolontariuszki zbierały pieniądze na terenie szkoły, także podczas bicia Rekordu w Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej. W akcję włączyli się chętnie pozostali wolontariusze, uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługowi naszej szkoły oraz goście przybyli na bicie rekordu.
Wszystkim bardzo dziękujemy, a małej Zosi życzymy dużo zdrowia.
"BohaterOn" w naszej szkole
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję wysyłania kartek do bohaterów Powstania Warszawskiego: „BohaterON”.
Projekt „BohaterON – włącz historię” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma charakter edukacyjny, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.
Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy odchodzą od nas na wieczna wartę. Ludzie Ci zasłużyli na wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.
Wysłaliśmy ponad 60 kartek, aby uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego i pokazać, że pamiętamy o ich poświęceniu.
WOŚP
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie