5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Szlachetna Paczka
Koordynatorzy akcji: Magdalena Piotrowska, Urszula Smolarek, Piotr Majewski
Dziękujemy za wielkie serce i zapraszamy wszystkich do pomocy!!! To ludzie pomagają, nie rzeczy. Twoje prezenty to promień nadziei i impuls do zmiany dla rodzin w potrzebie. SZLACHETNA PACZKA to system pomnażania dobra.To dobro już działa i pomnaża się w tych, którzy przyłączyli się do projektu i wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu.
W tym roku szkoła po raz drugi włączyła się w Projekt Szlachetna Paczka. W sobotę 19 listopada otwarta została baza rodzin Szlachetnej Paczki i już tego samego dnia została wybrana rodzina, której szkoła chce przygotować paczę. Startujemy pełni zapału. Przygotowane zostało ogłoszenie o akcji i rozklejone w strategicznych miejscach w szkole oraz zamieszczone na stronie internetowej. Zrobiono też listę potrzebnych rzeczy, by darczyńcy mogli zadeklarować swój konkretny wkład w akcję.
Wszyscy Jesteśmy Aniołami
W naszej szkole ruszyła akcja Wszyscy jesteśmy Aniołami, która ma na celu pomoc dzieciom w Afryce. Chcemy pokazać że świat jest bardzo mały a Ci którzy mieszkają obok nas nie są dla nas obojętni. Wszyscy jesteśmy aniołami potrzebujemy tylko skrzydeł aby nauczyć się latać.
Koordynatorzy akcji: Magdalena Piotrowska, Urszula Smolarek
Tydzień Tolerancji i Życzliwości
Od 21 do 25 listopada w naszej szkole obchodzimy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Chcemy, aby ten tydzień uświadomił wszystkim ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, szacunku, życzliwości, koleżeństwa i bezinteresownej pomocy.
W poniedziałek, pani dyrektor oraz szkolni wolontariusze, przedstawili harmonogram działań na cały tydzień. Ogłoszono konkurs na hasło promujące tolerancję oraz zaproszono uczniów na debatę poświęconą wielokulturowości przy udziale Samorządu Szkolnego, Rzecznika Praw Ucznia oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu.. Na czwartek zaplanowano happening ulicami Raciszyna. Społeczność szkolna chce pokazać, że „inny” nie oznacza „gorszy”, że ludzie różniący się od reszty są ludźmi wrażliwymi, mądrymi i wartościowymi, a niezrozumienie i brak akceptacji prowadzą do ich separacji i odrzucenia a także jak ważna w codziennym życiu jest tolerancja. Tolerancja tego co inne, odbiegające od powszechnie przyjętych norm. Zarówno ta wynikająca z odmiennego zachowania danej osoby, jak też będąca wynikiem choroby czy niepełnosprawności fizycznej.
Koordynatorzy akcji: Magdalena Piotrowska, Urszula Smolarek i Anna Bęben
Dobro zawsze powraca
Szczegóły akcji: panie M. Strykowska, A. Bęben, A. Krzak
Śniadanie Daje Moc
Dzień Śniadanie daje moc przypada 8 listopada 2016 roku i jak co roku uczniowie z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji.
Przygotowania zaczęły się kilka dni wcześniej.
Uczniowie klas III jako główni organizatorzy akcji wykonali zaproszenia dla rodziców oraz przedszkolaków pod kierunkiem p. Urszuli Smolarek i p. Magdaleny Piotrowskiej.We wtorek wszyscy zainteresowani zgromadzili się w szkolnej stołówce. Na początku wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Zdzisława Różańska, następnie pedagog szkolny przedstawił prezentację pt. ,,Wiem po co jem’’ uświadamiając dzieciom i rodzicom rolę śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia.Najmłodsi domownicy będąc cały czas w ruchu potrzebują solidnego zastrzyku energii. Jeśli nie zjedzą nic wartościowego rano, sięgną po niezdrowe jedzenie, które odbije się nie tylko na wadze, ale i na wynikach w nauce. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.
Następnie dzieci wspólnie z rodzicami wykonali piękne, kolorowe, bajeczne kanapki, na których były myszki, rybki, gwiazdki, serca, kwiatuszki, misie, ośmiorniczki, grzybki itp. Było przy tym wiele zabawy i śmiechu, a wspólny posiłek smakował wszystkim, zwłaszcza przedszkolakom.
Dzieci pamiętały też o tym, że trzeba umyć ręce, warzywa i owoce przed jedzeniem.
Aby było „smacznie, zdrowo i kolorowo”, uczniowie przebrali się za różne owoce i warzywa. Omawiali, jakie witaminy i minerały się w nich kryją, podawali przepyszne przepisy kulinarne oraz hasła promujące ich spożywanie.
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystych obchodach NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.
Dziękujemy uczniom oraz ich rodzicom za udział w uroczystościach.
Pierwsze inauguracyjne spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariusza
Wiadomość o rozpoczęciu działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu przyciągnęła prawdziwe tłumy zainteresowanych na spotkanie organizacyjne.
Opiekunowie SKW pani Urszula Smolarek i Pani Magdalena Piotrowska przy wsparciu Pani dyrektor Zdzisławy Różańskiej zapoznały uczniów z ideą wolontariatu.
Przedstawiły również cele przyświecające pracy wolontariusza m.in.
- Rozwój postaw empatycznych w relacjach społecznych.
- Kształtowanie umiejętności pracy zespołowej.
- Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.
- Prowadzenie akcji na rzecz osób potrzebujących, instytucji i organizacji społecznych.
- Wypracowanie systemu włączania młodzieży do bezinteresownych działań, wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły oraz środowisk oczekujących pomocy.
- Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
W szkolnym wolontariacie działają głównie uczniowie klas piątych i szóstych, chociaż i młodsi coraz bardziej interesują się bezinteresowną pomocą potrzebującym
Uczniowie dowiedzieli się o harmonogramie pracy na najbliższe miesiące oraz planowanych akcjach.
Opracowano również regulamin na rok 2016/2017
Szkolny Klub Wolontariatu
1 września 2016r. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oficjalnie ogłosiła rok szkolny 2016/2017 Rokiem Wolontariatu.
W związku z tym opiekunowie Klubu, pani Urszula Smolarek oraz pani Magdalena Piotrowska zgłosiły grupę wolontariuszy do udziału w ogólnopolskim konkursie na najlepszy szkolny klub wolontariatu organizowany przez Studium Prawa Europejskiego. Konkurs trwa od 29 września 2016r. do 30 marca 2017r. W trakcie trwania konkursu należy wykonać zadania przewidziane regulaminem, odpowiednio je udokumentować oraz przesłać do komisji konkursowej. Po zakończeniu zmagań uczestnicy, a także szkoła otrzymają certyfikaty „Szkolny Klub Wolontariatu".
LICZYMY NA CIEKAWE POMYSŁY, ZAPAŁ DO KONKURSOWYCH POTYCZEK
ORAZ DUŻĄ WOLĘ WYGRANEJ WŚRÓD WOLONTARIUSZY
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY
W piątek 28 pażdziernika odwiedzili naszą szkołę aktorzy teatru KURTYNA z Krakowa. W ramach realizowanych w szkole zadań z zakresu profilaktyki uczniowie obejrzeli przdstawienie zatytułowane "Twoje nowe jutro".
Uroczystość pasowania pierwszoklasistów
W piątek 21 października 2016r. odbyła się w szkole uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów. 8 uczniów klasy pierwszej zostało pasowanych na ucznia.
Uroczystość rozpoczęła wychowawczyni klasy pierwszej pani Krystyna Sykuła, która przywitała uczniów, rodziców, przedstawicieli grona nauczycielskiego, panią Dyrektor oraz przybyłych na uroczystość gości. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w programie artystycznym. Pochwalili się więdzą o symbolach narodowych, zasadach obowiązujących uczniów w szkole oraz zasadach bezpiecznego przechodzenia przez ulicę.
Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pasowania dokonała Dyrektor Szkoły pani Zdzisława Różańska . W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Oświaty - pani Monika Jabłońska, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Działoszyn - pan Kazimierz Środa, sołtys Raciszyna- pan Walerian Bęben, wychowawczyni uczniów z przedszkola - pani Sylwia Nowicka oraz rodzice.
Wszyscy zaproszeni goście przybyli z prezentami dla dzieci. Na zakończenie klasa ustawiła się do pamiątkowego zdjęcia.
W sali na uczniów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna , która odbywa się rokrocznie w ostatni piatek września . Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
Laureatami w naszej szkole zostali:
I miejsce Bartosz Russ klasa VI
II miejsce Kinga Białek klasa IVB
III miejsce Sonia Matyja klasa IVA
Największa na świecie lekcja w resuscytacji krążeniowo-oddechowej
Uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście przyłączyli się w poniedziałek do próby pobicia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji.
Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować".
Dzień bicia rekordu nie jest przypadkowy, bowiem dzień wcześniej - 16 października - obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że akcja cieszy się ogromnym zaangażowaniem. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych.
Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele takich instytucji jak:
- Urząd Miasta i Gminy Działoszyn
- Rada Rodziców
- OSP w Raciszynie
- OSP w Działoszynie
- NBS w Działoszynie
- Komisariat Policji w Działoszynie
- MGOPS w Działoszynie
- Koło Łowieckie Sarna
- Nadleśnictwo Wieluń
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ,,Zdrowie"
- Biblioteka Publiczna w Działoszynie
- Hala Sportowa w Działoszynie
- RCRKiT w Działoszynie
- MGDK w Działoszynie
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział .
Odblaskowy pierwszak
W dniu 11 października 2016 r. Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn pan Rafał Drab odwiedził naszą szkołę w związku z akcją „odblaskowy pierwszak”, która została przeprowadzona przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Pajęcznie. Funkcjonariusz policji zapoznał pierwszoklasistów z informacjami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każdy z uczniów został wyposażony w odblaskowe elementy, które zostały ufundowane przez Miasto i Gminę Działoszyn.
Konkurs Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie
30 września w naszej szkole odbył się I etap Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie dla uczniów klas drugich.
Konkurs ten przeprowadzany jest w ramach programu prewencyjnego ,,Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”.
Celem tego konkursu było:
- popularyzowanie zasad poszanowania i przestrzegania przepisów prawa,
- utrwalenie wiadomości z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i profilaktyki wiktymologicznej,
- kreowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie.
Do I etapu przystąpili uczniowie klas drugich.
W I etapie konkursu uczniowie napisali test wiadomości z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i profilaktyki wiktymologicznej opracowany przez p. Magdalenę Piotrowską oraz pokonywali sprawnościowy tor przeszkód przygotowany przez p. Urszulę Smolarek.
Zwycięzcami zostali:
- Oskar Kowalski
- Lena Chyra
którzy będą reprezentować szkołę w II etapie- na szczeblu powiatowym.
Jestem widoczny, jestem bezpieczny
Klasa pierwsza brała udział w programie "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". Pogadanka na temat bezpieczeństwa na drodze była bardzo ciekawa. Uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe i breloczki . Teraz na pewno będą jeszcze bardziej widoczni i bezpieczni na drodze.
Spotkania z rodzicami
Zapraszamy na wywiadówki.
Czwartek, 22 września o godzinie 17stej.
Brzoza z okazji Jubileuszu Szkoły
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zaproponowali Pani Dyrektor kolejny pomysł uczczenia jubileuszu szkoły. 13 kwietnia (nie jesteśmy przesądni) na pamiątkę pięćdziesięciolecia placówki posadziliśmy na terenie szkolnego ogródka dydaktycznego Jubileuszową Brzozę. Praktyka zdobyta w lesie podczas ostatniej akcji była bardzo przydatna. Mamy nadzieję,że drzewko będzie zdrowe i przez kolejnych pięćdziesiąt lat cieszyć będzie nasze oczy...
Międzynarodowy Dzień Lasu
Uczniowie klasy szóstej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisowice rozpoczęli obchody jubileuszu 50lecia szkoły akcją sadzenia lasu. Przedsięwzięcie to zostało zainicjowane przez Nadleśnictwo Wieluń, które zaprosiło naszą szkołę do projektu sadzenia drzew w ramach Międzynarodowego Dnia Lasu. Wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwa zdecydowaliśmy, aby połączyć te dwa ważne wydarzenia i tak 6 kwietnia spotkaliśmy się na terenie lasu w okolicach miejscowości Lisowice by sadzić drzewa.
W sadzeniu drzew pomagały panie: nauczycielka przyrody Anna Bęben i wychowawczyni klasy szóstej Michalina Strykowska.
PTAKI WOKÓŁ NAS _ rozstrzygnięcie konkursu
Gratulacje dla uczennic klasy szóstej Kingi Matjaszczyk, Dominiki Sokalskiej i Sylwii Hofman, za zajęcie wysokich miejsc w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Uczennicom pomagała nauczycielka przyrody pani Anna Bęben.
Szczegółowe informacje i fotorelacja na stronie RADIA ZW.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie