Aktualności
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
PODCASTY - projekt
W ramach uczestnictwa w akcji Instytutu Edukacji Pozytywnej SZKOŁA POZYTYWNEGO MYŚLENIA w szkole realizowany był projekt na temat wpływu pasji i zainteresowań na zdrowie psychiczne Celem tego projektu jest wsparcie uczniów i uczennic w odkrywaniu ich zainteresowań i pasji, zrozumieniu znaczenia zdrowia psychicznego, a jednocześnie wspólna eksploracja świata nowych mediów.
Efektem realizacji projektu są przygotowane przez uczniów podcasty, które udostępniamy do wysłuchania koleżankom i kolegom ze szkoły. Projekt rozwija umiejętności komunikacyjne, związane z samoprezentacją i kompetencją jasnego prezentowania swoich przemyśleń. Jest to ważna kompetencja również w kontekście umiejętności komunikacyjnych w sytuacjach konfliktowych.
Projekt historyczny z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego
- 10
Uczniowie klasy VII zaprezentowali dziś efekty swojej pracy nad projektem „Styczeń wolności”. Jego celem było przypomnienie informacji o powstaniu styczniowym i jego długofalowym znaczeniu zarówno politycznym, jak i społecznym oraz kulturowym. W 160 rocznicę wydarzeń z 1863r. młodzież przypomniała, że to właśnie wtedy mieszkańcy Królestwa Polskiego zwrócili się ku ideom pracy organicznej, zwiększenia dostępu do oświaty, upatrując szans na przetrwanie polskości w rozwoju gospodarczym i umysłowym ludności.
Podkreślili, że w okresie powstania styczniowego po raz pierwszy w dziejach walk wyzwoleńczych narodu polskiego liczny udział wzięły kobiety. Zaprezentowali dwie scenki - "Branka" i "Powstaniec". Zwrócili uwagę na utwory muzyczne i literackie z okresu powstania i lat następnych. Pokazali, że historia powstania nie jest jedynie reliktem zamierzchłych czasów, ale stanowi wciąż inspirację dla artystów.
Światowy Dzień Autyzmu
- 19
BOOKCROSSING z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
- 12
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – święta obchodzonego co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena - nasza szkolna biblioteka wraz z Chatą Małolata oraz Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Działoszyn przeprowadziła akcję BOOKCROSSINGU. Polegała ona na nieodpłatnej wymianie książek. Każdy mógł przynieść własną książkę, udostępnić ją, aby trafiła w ręce kolejnego czytelnika, w zamian zabierał inną "uwolnioną" lekturkę.
Książki podróżowały dziś z rąk do rąk, mamy nadzieję, że będą zachwycały swoimi historiami. Niech na co dzień stają się źródłem inspiracji i niezapomnianych przeżyć!
Konkurs "O laur Bielskiego"
Dzisiaj w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie uczennica klasy 8b Nikola Korkus uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu XXII Powiatowego Konkursu Literackiego "O laur Bielskiego". Na konkurs zgłosiła pracę na niełatwy temat - "Żyjemy tak jak śnimy - samotnie". Brawo za podjęcie wyzwania!
Aleksander Fredro w wydaniu klasy IVB
- 9
W ostatnich dniach uczniowie klasy IV b prezentowali młodszym kolegom i koleżankom z klas I, II oraz przedszkola twórczość Aleksandra Fredry. Do znanych wierszy "Paweł i Gaweł" oraz "Małpa w kąpieli" przygotowali zabawne inscenizacje. Dbałość o rekwizyty i umiejętności aktorskie sprawiły, że całość okazał się atrakcyjna dla najmłodszych widzów. Podczas spotkania dzieci poznał także ciekawostki o autorze, patronie roku 2023 oraz kolorowały obrazki związane z jego twórczością - staną się one ozdobą szkolnego kącika czytelniczego.
Integracyjne śniadanie wielkanocne
- 11
Z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu w naszej szkole odbyło się spotkanie z podopiecznymi DPS Niżankowice. Goście obejrzeli spektakl pt. „Bóg dał nam ręce” oraz uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których wraz z wolontariuszami wykonywali metodą decoupage pisanki. Poza tym mieli okazję przyjrzeć się eksperymentom z jakiem, przygotowanym przez naszych uczniów. Momentem najprzyjemniejszym i jednoczącym obie społeczności okazało się wielkanocne śniadanie, które przygotowali uczniowie, ich rodzice oraz opiekunowie wolontariatu. Spotkanie przyniosło wszystkim wiele radości, było też lekcją tolerancji i akceptacji. Dało dużo nadziei na nadchodzące święta. ..
W RACISZYNIE PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY NA SPORTOWO
- 4
Z okazji nadejścia wiosny nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla uczniów zawody w ringo. W rywalizacji sportowej wzięły udział dwuosobowe drużyny z poszczególnych klas. Zawody dostarczyły wielu emocji.
Światowy Dzień Zespołu Downa
- 4
Wspierając to wydarzenie uczniowie
i nauczyciele naszej szkoły założyli skarpetki nie do pary, jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami
z Zespołem Downa.
Pamiętajmy: że każdy z nas jest inny, a przez to wyjątkowy! Odbyły się również lekcje tolerancji w klasach młodszych prowadzonych przez pedagoga.
W czasie zajęć rozmawialiśmy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji , uczniowie wykonali kolorowe prace - skarpetki oraz świetnie bawili się grając w skarpetkowe gry planszowe.
Droga Krzyżowa
- 2
W piątek 24 marca uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice w kościele parafialnym w Kolonii Lisowice poprowadzili DROGĘ KRZYŻOWĄ. Na początku zaprezentowali pantomimę pt. "Bóg dał nam ręce", potem przeprowadzili wiernych przez rozważania kolejnych stacji. W pełen refleksji wielkopostny klimat wprowadzały wszystkich pieśni wykonywane przez nasz szkolny chór.
Nowość ksiązkowa w bibliotece
Po wizycie przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Łodzi w naszej szkole biblioteczne zbiory wzbogaciły się o cenną pozycję książkową dotyczącą POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Za prezent bardzo dziękujemy, a naszych czytelników zapraszamy do studiowania tej i innych książek o tematyce historycznej, których na naszych regałach nie brakuje:)
Spektakl "Sposób na szkołę"
W dniu 20 marca 2023 roku uczniowie klas 4-5 udali się do Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Działoszynie na spektakl teatralny pt. "Sposób na szkołę", który był adaptacją powieści Edmunda Niziurskiego "Sposób na Alcybiadesa". Temat przedstawienia - z życia wzięty - jak się nie zamęczać nauką, a pozornie mieć wiedzę :). Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa zachwycił widzów humorem, ciekawą oprawą muzyczną i udaną grą aktorską.
"Crocodile tears"- historyjka według uczniów klasy II B
Uczniowie klasy II B kolejny raz przedstawili swoją wersję historyjki z książki. Tym razem pt. "Crocodile tears". Zapraszamy do oglądania.
https://www.youtube.com/watch?v=E9v74nEgMFo
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
- 13
W celu pogłębienia wiedzy historycznej o Żołnierzach Wyklętych i ich działalności, uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowy spektakl. Występem uczcili pamięć bohaterów, którzy z bronią w ręku wystąpili przeciw komunizmowi, drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. W sposób ciekawy i przejmujący udało im się pokazać losy tych, o których historia przez wiele lat milczała. Naszą uroczystość uświetnił swoją obecnością Sędzia Sądu Rejonowego w Wieluniu, Przewodniczący VIII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z siedzibą w Pajęcznie - pan Łukasz Krakowski.
2
Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Powiatu Pajęczańskiego
- 1
28 lutego odbył się konkurs j. angielskiego dla uczniów klas ósmych z powiatu pajęczańskiego pod patronatem Burmistrza MiG Działoszyn, p. Rafała Draba oraz Starosty Pajęczańskiego, p. Zbigniewa Gajęckiego. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów, którzy mieli wykazać się znajomością struktur gramatyczno - leksykalnych oraz wiedzą o krajach anglojęzycznych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8b- Sebastian Ranoszek i Adam Pułka. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.
I miejsce - Michał Kuchciak – SP w Białej
II miejsce – Oliwia Łączna - SP w Działoszynie
III miejsce – Zofia Chwal – SP w Makowiskach
Konkurs został zorganizowany przez naszą szkołą we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Działoszynie.
NOC BEZ TELEFONÓW ale pełna atrakcji.
- 5
Noc spędzona w gmachu szkoły pokazała placówkę zupełnie z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami, ale także miejsca, gdzie można zorganizować niezwykłe zajęcia, świetnie się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując z uczniami z innych klas. Uczniowie brali udział w ciekawych zabawach sportowych prowadzonych przez p. Kasię Radziejewską, następnie wspólnie z rodzicami przygotowali smaczą kolację i przystąpili do następnego wyzwania, jakim były podchody. Zadania umieszczone w całej szkole przyniosły uczniom wiele radości, nauczyły współracy. W atmosferze akceptacji i życzliwości sprawdziliśmy naszą niezawodną pamięć, absolutny słuch i ogólną sprawność fizyczną. Przejście wieczorem po szkolnych korytarzach w domowych kapciach i pidżamach, pomoże traktować szkołę jak drugi dom.
Jedno jest pewne, wszystkim się podobało i chcieliby powtórzyć w przyszłym roku.
Dni Bezpiecznego Internetu
#DBI Tegoroczne działania podejmowane w ramach Dni Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem Przedszkolak i bezpieczny Internet przez pedagoga szkolnego.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci z Internetem, uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci oraz wprowadzenie w świat technologii komunikacyjno – informacyjnej.
Dzieci mogły też zapoznać się z aplikacją Quiver, która pozwala nie tylko na rozwijanie umiejętności manualnych, ale także sprawia, że kolorowanie i „ożywianie” obrazków staje się zabawne oraz odrobinę magiczne. Aplikacja pozwala uwolnić duszę artysty, a interakcja z ich obrazkiem przy pomocy smartfonu nauczyciela, sprawia im ogromną frajdę.
Pączki dla Marysi
- 2
Akcja "Pomagamy Marysi" zakończyła się sukcesem. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasza lokalna społeczność to ludzie o wielkich sercach. Pączki rozeszły się w ekspresowym tempie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pieczenie i zakupili słodkości. Łapka w górę dla naszych wolontariuszy za koordynowanie akcji
Warsztaty z pszczelarstwa
- 5
Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak pozyskuje się miód pszczeli…? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dzieci z klas I-III otrzymały w czasie trwania warsztatów pszczelarskich. Zajęcia te to wyjątkowa okazja, by w warunkach sali lekcyjnej poczuć klimat prawdziwej pasieki. Pani Ewa Bociąga przedstawiła dzieciom etapy produkcji miodu, a także jakie są jego rodzaje. Podczas zajęć dzieci miały możliwość ubrania się w ochronny strój pszczelarza, zapoznały się z narzędziami, jakimi posługują się pszczelarze, jak wygląda praca w pasiece. W ramach zajęć odbyła się degustacja różnych rodzajów miodów. Dzięki temu mali amatorzy łakoci dowiedzieli się, jakie są różnice i podobieństwa między jego poszczególnymi wariantami.Takie warsztaty to prawdziwa gratka dla każdego małego smakosza.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie