Aktualności
Dni Bezpiecznego Internetu
- W tegorocznych obchodach DBI głównym wydarzeniem w naszej szkole była rozgrywka (zatytułowana na cześć popularnego programu rozrywkowego) RaciszynExpress. Odbyła się we wtorek 7 lutego w budynku naszej szkoły. Przygotowania do tego dnia rozpoczęliśmy dużo wcześniej od zapoznania uczniów z zasadami gry. Do rozgrywki zgłosiło się 7 trzyosobowych grup uczniów z klasy piątej i szóstej. Wyjątkowo tego dnia, za pozwoleniem rady pedagogicznej, uczniowie biorący udział w zabawie mogli bez ograniczeń, a zgodnie z zasadami i regułami obowiązującymi w szkole, korzystać z urządzeń mobilnych. Na każdej przerwie śródlekcyjnej za pomocą aplikacji skanowali wywieszone na gazetce szkolnej lub wyświetlone na tablicy interaktywnej kody QR, pod którymi ukryły się różnorodne zadania z zakresu wiedzy ogólnej oraz bezpiecznej obsługi komputera i Internetu. Uczniowie mogli wykazać się nie tylko wiedzą, ale przede wszystkim umiejętnościami wyszukiwania informacji w Internecie. Zwycięzcą będzie grupa, która bezbłędnie rozwiąże wszystkie zadania i quizy oraz w najszybszym czasie odeśle odpowiedzi na podany adres mailowy. Główne cele tego przedsięwzięcia to: rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, umiejętność wykorzystywania zasobów Internetu do nauki i zabawy, przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz rozsądnego używania urządzeń mobilnych.Dni Bezpiecznego Internetu w naszej szkole to również cykl lekcji poświęconych rozsądnemu i odpowiedzialnemu korzystaniu z Internetu oraz konkurs dla czwartoklasistów na plakat promujący Bezpieczny Internet.
RaciszynExpress
Jutro w naszej szkole odbędzie się w ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu akcja RaciszynExpress.
Do rozgrywek zgłosiło się siedem grup.
Proszę pamiętać, że z urządzeń mobilnych mogą korzystać tylko uczniowie, którzy zapisali się do zabawy.
Przypominam rówież, że nie używamy urządzeń podczas zajęć, ani w żaden sposób, który łamałby regulaminy naszej szkoły.
Pamiętajcie o naładowaniu baterii!
TAK TO ON JEST KRÓLEM - Jasełka w Przedszkolu
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas - dni świętej radości. Wspominamy wówczas noc, kiedy to Pan Jezus przyszedł na świat w ubogiej stajence. Z tej okazji nasze przedszkolaki wystawiły dla swoich najbliższych przepiękne jasełka pt. "Tak! To On jest Królem", które wprowadziły nas wszystkich w cudowną atmosferę tamtej świętej nocy...
Akcje realizowane w przedszkolu w roku 2016/2017 - I półrocze
Koordynatorzy akcji: Sylwia Nowicka, Urszula Smolarek, Magdalena Piotrowska
Nasze przedszkole jest jednym z 5000 placówek, które biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh.
Program ten stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce, poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, by poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica.
W Polsce, próchnica u dzieci jest problemem społecznym; 60% trzylatków i aż 85,4% sześciolatków cierpi na tę chorobę.
Uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.
W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczą w ciekawych zajęciach prowadzonych przez nauczycielki. Podczas zajęć dzieci uczą się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiadują się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznają budowę zęba. We wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii – pastusie Lili, Bili, Milki, Szczotkuś oraz Robaczek-próchniaczek.
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” –
ogólnopolski program edukacji ekologicznej, który wprowadza dzieci w piękny świat natury oraz uczy ochrony przyrody. Organizatorem Programu jest firma Tymbark i marka Kubuś.
Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie projektów ekologicznych, np. organizowanie przyrodniczych wycieczek, kącików przyrody, konkursów plastycznych i wielu innych ekologicznych działań.
Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku do przyrody i ekologicznych zachowań.
Projekt edukacyjny ,, PoczytajMy”
W ramach projektu Uczniowie klasy IV przy wsparciu nauczycieli stworzyli klub czytelniczy i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!
Naszym partnerem w realizacji projektu jest Przedszkole w Przygotowane i prowadzone przez nas dwugodzinne spotkania z przedszkolakami odbyły się 2 razy w semestrze. Celem programu jest kształtowanie nawyku czytania książek i promocja czytelnictwa wśród młodych ludzi.
PIECZEMY PIERNIKI Z RODZICAMI
JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do zaprezentowania swoich prac podczas świątecznego kiermaszu, który odbył się 18 grudnia 2016 r. w hali sportowej przy Gimnazjum w Działoszynie. Zaprezentowaliśmy na nim prace naszych uczniów: aniołki z masy solnej i gipsu, kartki świąteczne oraz własnoręcznie pieczone pierniczki.
Podczas kiermaszu mieliśmy możliwość sprzedaży naszych prac. Wyroby uczniów naszej szkoły cieszyły się dużym powodzeniem. Stoiskiem opiekowały się uczennice klasy IVB i VI-tej, a opiekunkami były panie Anna Bęben, Michalina Strykowska, Joanna Puchała i Agata Chybińska. Celem akcji było pielęgnowanie tradycji świątecznych, zaprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym oraz promowanie efektów twórczości uczniowskiej w środowisku pozaszkolnym.
Wymiana Pocztówkowa - akcja w przedszkolu pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyn
W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek czy listów powoli odchodzi w niepamięć. Łatwiej i taniej napisać maila, SMS, porozmawiać na czacie albo wysłać wiadomość na portalu społecznościowym. Często zapominamy o tym jak wiele daje pisanie listów, które nie tylko ćwiczy wyobraźnię i cierpliwość ale także rozwija kreatywność. Listy są także czymś trwałym ,mogącym stać się wspaniałą pamiątką na długie lata. Bywa i tak , że każdy list niesie ze sobą jakąś historię, każdy ma duszę. Czytanie ich jest magicznym momentem dla odbiorców. Jest to też odskocznia od zbyt prostych form dzisiejszego komunikowania się i może dać wiele radości dzieciom czy dorosłym. Ważne jest też promowanie własnego regionu i przedszkola oraz poznawanie innych miejscowości, kultury i tradycji ich mieszkańców. Okazją do wysłania pocztówki nie muszą być tylko święta.
Dlatego też przedszkolaki pod kierunkiem p.Sylwi Nowickiej, Urszuli Smolarek i Magdaleny Piotrowskiej przyłączyły się do wymiany pocztówkowej. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że jest to bardzo ciekawa forma komunikowania się z innymi osobami, aby w późniejszym czasie również one podtrzymywały tą tradycję.
Podziękowanie - Szlachetna Paczka
Z wizytą w Domu Chleba Powszedniego „BETEL” - akcja pierniczki
Po raz kolejny nasza szkolna grupa wolontariuszy włączyła się w akcję pieczenia pierników. Pięknie zapakowane ciasteczka pojechały do Domu Chleba Powszedniego ,Betel". Spotkanie wolontariuszy z podopiecznymi to prawdziwa lekcja życia.
Tak, tak… osoby z niepełnosprawnością uczą nas zdrowego patrzenia na świat. Dzięki Podopiecznym, zrozumieliśmy, że nie ma ludzi lepszych i gorszych – wszyscy jesteśmy tak samo piękni, ważni i wartościowi. Człowiek to człowiek i nie ważne czy jest biedny czy bogaty, wykształcony czy nie, zdrowy czy chory; osoby z niepełnosprawnością przyjmują każdego takim jakim jest. Co więcej, Podopieczni w relacjach są bezinteresowni, może nawet nieco naiwni, ale pokazują jak przyjmować drugiego człowieka bez szukania w nim problemów, aluzji czy ukrytych intencji. Dodając do tego radość, pogodę ducha i zachwyt nad drobiazgami odnosimy wrażenie, że jest to właściwe, zdrowe spojrzenie na świat i drugiego człowieka. Osoby z niepełnosprawnością żyją na swój sposób w pełni. Są wartościowe, z wieloma zaletami, które warto naśladować. Nauka płynąca z obcowania z nimi zmienia nasze życie ogromnie.Na pewno tam wrócimy.
Wieczorek poetycki ,,W słowach utopieni"
1 grudnia w Filii Bibliotecznej w Raciszynie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VIII Edycji Konkursu Poetyckiego "W słowach utopieni". Do konkursu, który swym zasięgiem obejmował powiat pajęczański zgłoszono 34 wiersze oraz 4 opowiadania. Najwięcej zgłoszeń, tradycyjnie przypadło w I kategorii wiekowej - do 12 lat. W tegorocznej edycji uczestnicy zmierzyli się z tematyką marynistyczną nawiązującą do słów H. Sienkiewicza zaczerpniętych z noweli pt. Latarnik: "Jestem jak statek...". Jury w składzie: Adam Piotrowski - poeta, dyrektor naszej Biblioteki, Marta Kucharska - poetka, członkini Regionalnego Klubu Literackiego "Drzewo Poznania", Małgorzata Wolna - polonistka oraz bibliotekarz w Zespole Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Działoszynie, wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
I kategoria - do 12 lat
I miejsce - Szymon Dąbrówka (Działoszyn)
II miejsce - Zuzanna Węglewska (Kolonia Lisowice)
III miejsce - Julia Różańska (Działoszyn)
wyróżnienie - Weronika Drab (Lisowice), Julia Dyrek (Działoszyn), Kinga Białek (Kolonia Lisowice)
II kategoria - 13 - 18 lat
I miejsce - Kamila Szmigiel (Działoszyn)
II miejsce - Julia Gołębiowska (Wiewiec)
III miejsce - Mikołaj Obalski (Trębaczew), Wioletta Drabik (Draby)
wyróżnienie - Katarzyna Pędziwiatr (Strzelce Wielkie)
III kategoria - powyżej 18 lat
wyróżnienie - Ilona Cybulska (Działoszyn)
Szlachetna Paczka - Finał
Nasi aktywni wolontariusze pod kierunkiem p. Piotra Majewskiego, p.Urszuli Smolarek i p.Magdaleny Piotrowskiej pakują prezenty, które jeszcze w weekend trafią do rodzin.Dzięki szlachetności i pomocy darczyńców udało się nam przygotować paczki.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października 2016 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, składając życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi oraz emerytom zaproszonym do szkoły z okazji Święta. Przywitała również gości z UMiG w Działoszynie.
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów klas IV-VI. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, chcąc w ten sposób wyrazić swą wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie. Dziękowali za dar nauki, wspaniałe przewodnictwo na drodze zdobywania wiedzy. Nauczyciele mieli też okazję obejrzeć zabawny spektakl kabaretowy przygotowany przez uczennice z klas szóstych.
Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły, wręczyli kwiaty. Uwieńczeniem spotkania był poczęstunek przy kawie przygotowany przez rodziców.
Nad przygotowaniem części artystycznej czuwali nauczyciele:J. Puchała, M. Strykowska, A.Chybińska i R. Marczak.
PIERNICZKI GOTOWE...
8 grudnia 2016 roku uczniowie klasy VI wraz ze swoimi rodzicami pod kierunkiem nauczycielek: Joanny Puchały, Agaty Chybińskiej, Michaliny Strykowskiej brali udział w akcji „Pieczenia pierniczków”. Akcja ta na stałe wpisała się w kalendarz szkolny. Jej główne cele to: aktywne spędzanie wolnego czasu, pielęgnowanie tradycji świątecznych oraz angażowanie rodziców w życie szkoły.
ZAPROSZENIE
Mikołaj z wizytą u pierwszoklasistów
Ewaluacja zewnętrzna
Szanowni Państwo
W najbliższym czasie w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisowice Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie pojawi się zespół wizytatorów ds. ewaluacji, który przez kilka dni będzie się przyglądać naszej placówce. Efektem ich pracy będzie raport, opisujący różne aspekty funkcjonowania szkoły. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyrażenia swoich opinii na potrzeby tego raportu.
Zapraszamy chętnych Rodziców w dniu 09.12.2016r. do pobrania w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie ankiety w formie papierowej, zawierającej pytania na temat tego, jak postrzegają Państwo naszą szkołę. Ankieta jest w pełni anonimowa.
Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą szkolną społeczność.
5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Szlachetna Paczka
Koordynatorzy akcji: Magdalena Piotrowska, Urszula Smolarek, Piotr Majewski
Dziękujemy za wielkie serce i zapraszamy wszystkich do pomocy!!! To ludzie pomagają, nie rzeczy. Twoje prezenty to promień nadziei i impuls do zmiany dla rodzin w potrzebie. SZLACHETNA PACZKA to system pomnażania dobra.To dobro już działa i pomnaża się w tych, którzy przyłączyli się do projektu i wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu.
W tym roku szkoła po raz drugi włączyła się w Projekt Szlachetna Paczka. W sobotę 19 listopada otwarta została baza rodzin Szlachetnej Paczki i już tego samego dnia została wybrana rodzina, której szkoła chce przygotować paczę. Startujemy pełni zapału. Przygotowane zostało ogłoszenie o akcji i rozklejone w strategicznych miejscach w szkole oraz zamieszczone na stronie internetowej. Zrobiono też listę potrzebnych rzeczy, by darczyńcy mogli zadeklarować swój konkretny wkład w akcję.
Wszyscy Jesteśmy Aniołami
W naszej szkole ruszyła akcja Wszyscy jesteśmy Aniołami, która ma na celu pomoc dzieciom w Afryce. Chcemy pokazać że świat jest bardzo mały a Ci którzy mieszkają obok nas nie są dla nas obojętni. Wszyscy jesteśmy aniołami potrzebujemy tylko skrzydeł aby nauczyć się latać.
Koordynatorzy akcji: Magdalena Piotrowska, Urszula Smolarek
Tydzień Tolerancji i Życzliwości
Od 21 do 25 listopada w naszej szkole obchodzimy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Chcemy, aby ten tydzień uświadomił wszystkim ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, szacunku, życzliwości, koleżeństwa i bezinteresownej pomocy.
W poniedziałek, pani dyrektor oraz szkolni wolontariusze, przedstawili harmonogram działań na cały tydzień. Ogłoszono konkurs na hasło promujące tolerancję oraz zaproszono uczniów na debatę poświęconą wielokulturowości przy udziale Samorządu Szkolnego, Rzecznika Praw Ucznia oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu.. Na czwartek zaplanowano happening ulicami Raciszyna. Społeczność szkolna chce pokazać, że „inny” nie oznacza „gorszy”, że ludzie różniący się od reszty są ludźmi wrażliwymi, mądrymi i wartościowymi, a niezrozumienie i brak akceptacji prowadzą do ich separacji i odrzucenia a także jak ważna w codziennym życiu jest tolerancja. Tolerancja tego co inne, odbiegające od powszechnie przyjętych norm. Zarówno ta wynikająca z odmiennego zachowania danej osoby, jak też będąca wynikiem choroby czy niepełnosprawności fizycznej.
Koordynatorzy akcji: Magdalena Piotrowska, Urszula Smolarek i Anna Bęben
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie