• Aktualności

            • Niedziela Palmowa w Kolonii Lisowice

            • Niedziela Palmowa jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jak podaje Pismo Święte, Jezus przybył do Jerozolimy razem z Apostołami. Wspominając to wydarzenie sprzed 2 tysięcy lat, nauczyciele wraz z uczniami Szkoły Filialnej również wykonali palmę i wzięli udział w procesji.

            • Czytanie w przedszkolu

            • W ramach współpracy z Publicznym Przedszkolem w Szczytach nasza szkolna biblioteka przeprowadziła tam zajęcia oparte na opowiadaniu "Co za wstyd!" z serii opowieści Sempe i Goscinnego. Dzieci poznały historię Mikołąjka i jego nowych butów. Potem wykonywały pracę plastyczną i przymierzały różne rodzaje obuwia. Podczas gry MEMORY próbowały zapamiętać  jakie buty nosi baletnica, alpinista, eskimos itp.

              To była bardzo przyjemna przygoda z czytaniem ...

            • Międzynarodowy Dzień Kisążki dla Dzieci

            • Czytanie dziecku jest niezwykle ważne dla jego rozwoju. Książka u małego czytelnika wzbudza naturalną chęć zdobywania wiedzy o otaczającym świecie, uczy skupienia i koncentracji, usprawnia pamięć, umiejętności słuchania drugiej osoby, pomaga znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, rozwija wyobraźnię i empatię, a co najważniejsze - wspólna lektura wzmacnia nasze relacje. Stąd z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zaprosiliśmy do wspólnego czytania najmłodszym panią dyrektor  szkoły Michalinę Strykowską, Naczelnik Wydziału Oświaty p. Monikę Jabłońską, przedstawicieli rady rodziców z p. Anną Ostrycharz na czele, p. Justynę Panek z zaprzyjaźnionej biblioteki gminnej, nauczycieli oraz dziennikarkę Radia ZW. Czytaniu towarzyszyła niezwykła wystawa prac uczniów klas I-III, które wcześniej wykonali w ramach projektu czytelniczego. Przygotowane przez nich lapbooki zachwycały estetyką oraz zawartością merytoryczną. Spotkanie uświetniła p. Marta Kucharska, która opowiedziała dzieciom o swojej inicjatywie „Książka za uśmiech”. Przekazane przez nią informacje rozpaliły w młodych czytelnikach ogromny zapał do książek.  

               

            • Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych Powiatu Pajęczańskiego

            • 6 kwietnia 2022 r. odbyła się już XII edycja konkursu zorganizowanego przez naszą szkołę we współpracy ze Szkołą Podstawową w Działoszynie. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z 8 szkół powiatu pajęczańskiego. W pierwszej części ósmoklasiści musieli się wykazać znajomością słownictwa i gramatyki języka angielskiego. Drugi etap sprawdzał wiedzę o krajach anglojęzycznych.

              Wszyscy uczniowie godnie reprezentowali swoje szkoły, a atrakcyjne nagrody ufundowane przez Fundację Inicjatywa oraz Starostwo Powiatowe w Pajęcznie zdobyli:

               

              I miejsce- Małgorzata Warsztocka ze Szkoły Podstawowej w Działoszynie

              II miejsce- Maja Wójcik ze Szkoły Podstawowej w Trębaczewie

              III miejsce- Piotr Hałaczkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pajęcznie

               

              Wszystkim nagrodzonym i biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie swoich podopiecznych.

               

            • Uzależnienia kradną życie!

            • Pod takim hasłem uczniowie klas V uczestniczyli w spotkaniu z policjantem w  ramach realizacji działań zawartych w Programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły.

              Podczas prelekcji zostały poruszone zagadnienia dotyczące uzależnień. Znaczną uwagę  funkcjonariusz poświecił na zagrożenia płynące z gier komputerowych nieodpowiednich do wieku dziecka. Niestety wiele powszechnie dostępnych gier zawiera treści zdecydowanie nieprzeznaczone dla dzieci: sceny pokazujące przemoc,  zachowania przestępcze czy używanie narkotyków.

              Przesycone przemocą gry prowadzą do wzrostu poziomu agresji u najmłodszych graczy i  utraty wrażliwości na realną przemoc wobec innych ludzi. Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, sposobem na spędzenie czasu wolnego. Tak więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych to coraz ważniejsze zagadnienie wychowawcze,  co do którego powinni być zgodni rodzice i szkoła.

              Mamy nadzieję, że przeprowadzone działanie pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką.

            • Zawód, który na pewno nie jest nudny !

            • Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole ciekawe, inspirujące zajęcia z dziennikarką Radia ZW panią Aliną Frejusz. Dziennikarka poruszyła kwestie wymagań dla kandydatów na stanowiska reporterskie, trudności, z którymi spotykają dziennikarze w życiu codziennym, Istotną część spotkania poświęcono  fake newsom - czyli fałszywym informacjom. Jak je rozpoznać? Jak się przed nimi bronić? Praca dziennikarza jest dynamiczna, ale zarazem bardzo ciekawa .  Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i zadawali wiele pytań.

               

               

               

               

            • Praca w policji - jak spełnić wymagania? - zajęcia w ramach doradztwa zawodowego.

            • O tym jak wygląda policyjna służba i jakie kryteria należy spełnić by zostać policjantem dowiedzieli się uczniowie klasy VII i VIII podczas spotkania z policjantem panem asp. szt. Zbigniewem Kleszczyńskim.

              Funkcjonariusz wyjaśnił młodzieży na czym polega służba w Policji, opowiadał o swoich codziennych obowiązkach i doświadczeniach zawodowych, dzięki czemu uczniowie mogli bliżej poznać zawód policjanta.

              W trakcie prezentacji uzyskali wiele cennych informacji o zasadach rekrutacji do policji, wymaganiach zdrowotnych i zadaniach, z którymi muszą się zmierzyć, wybierając pracę w tak trudnej branży. Policjantem jest zarówno pracownik liniowy, czyli ten, który ma bezpośrednio do czynienia z przestępcami, jak i technik analityk czy specjalista informatyk. Wszystkich łączy działanie o podobnym charakterze - zapobieganie i walka z przestępczością oraz ochrona tzw. porządku publicznego. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia i wyczerpujące informacje!

              Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze, a sami uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością.

            • Spotkanie z kosmetyczką

            • W ramach doradztwa zawodowego naszą szkolę odwiedziła pani Sylwia Krzak- kosmetyczka, mama Lilianki . Pani Sylwia zapoznała dzieci ze specyfiką wykonywanego przez siebie zawodu. Dzieci dowiedziały się, że kosmetyczka to osoba pracująca w gabinecie kosmetycznym, mająca uprawnienia do wykonywania zawodu. Atutem tego zawodu jest znajomość preparatów kosmetycznych, ich składu, zastosowania i działania. Do kompetencji kosmetyczki należy wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej. Pani Sylwia uświadomiła dzieciom jak należy dbać o higienę skóry już od najmłodszych lat by była piękna i zdrowa. Uwagę skupiła na diecie, która ma wpływ na zdrowie nie tylko skóry ale całego organizmu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały przekazywanych wiadomości, po czym zadawały pytania. Nasz gość pokazał dzieciom przybory, które wykorzystuje w codziennej pracy: pędzle do makijażu, palety, cienie do powiek, pilniki, szczoteczki, maskary, lakiery do paznokci oraz kremy . W ramach spotkania odbył się pokaz zabiegu upiększającego na pani z przedszkola.. Spotkanie z kosmetyczką dostarczyło wiele radości i zaangażowania ze strony dzieci, Cieszymy się, że mogliśmy bliżej poznać ten zawód.

            • Projekt "Lokomotywą po wiedzę"

            • W piątek 1 kwietnia 20 uczniów klas VII wyruszyło w niezwykłą podróż „Lokomotywą po wiedzę”.

                         ,,Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion” to projekt ekologiczno-artystyczny realizowany przez Łódzki Dom Kultury, który zaprosił do udziału w nim 32 placówki kultury z terenu województwa łódzkiego. Wszystkie działania merytoryczne projektu ukierunkowane są na stworzeniu Pokazu Mody Ekologicznej ECO FASHION. Grupa naszych uczniów jest już po pierwszych warsztatach, w trakcie których wykorzystywane były materiały z recyklingu i upcyklingu. Pod okiem profesjonalistów udało im się stworzyć niezwykłe projekty strojów . Następnym punktem wizyty w Łodzi było Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie obejrzeli niezwykle ciekawą wystawę „Miasto-moda-maszyna”. Szczególną uwagę zwróciły ekspozycje domów mody Telimena, Nestor, Moda Polska, Hoffland . Uczniowie mogli zobaczyć jak firmowe marki i metki egzystują na równych prawach ze strojami przerabianymi i szytymi w domach.

                      Projekt „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jego partnerami są : Akademia Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi, Akademickie Centrum Desingu, Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej oraz 32 instytucje kultury województwa łódzkiego.

              Przed naszymi uczniami jeszcze wiele ciekawych przystanków podczas tej niezwykłej podróży „Lokomotywą”.

            • Sukcesy w konkursie historycznym

            • Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły – Julia Kogut i Hanna Świtała z klasy 8b zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej” organizowanego i przeprowadzanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

              Serdecznie gratulujemy!

            • Dzień Wiedzy nt. Autyzmu w Kolonii Lisowice

            • W naszej szkole również obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, chcemy uświadamiać wszystkich uczniów, jak ważna jest tolerancja, akceptacja, zrozumienie.. Poznanie potrzeb kolegi i jego odmienności może stać się początkiem wspaniałej relacji. Wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, uważność to wartości nieocenione. Z tej okazji w murach naszej szkoły została przeprowadzona przez panią pedagog piękna lekcja, za co serdecznie dziękujemy.

            • Autyzm - zrozum...

            • W piątek klasa 2 a odbyła lekcję świadomości autyzmu. Uczniowie z prezentacji dowiedzieli się czym jest autyzm. Poprzez zmysł dotyku dzieci musiały rozpoznać różne przedmioty ukryte w balonach i dopasować do ilustracji. Następnie spacerowali po ścieżce sensorycznej. Kolejnym zmysłem, który został wystawiony na próbę był wzrok. Na obrazkach uczniowie odszukiwali ukrytych zwierząt i twarzy. Nie było to proste zadanie, ale nasze dzieci znakomicie sobie z nim poradziły :)

            • Dzień Świadomości Autyzmu

            • Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Świadomści Autyzmu, który przypada na dzień 2 kwietnia, nasze uczennice ze szkolnego chóru ( klasa 4a oraz 2a ) przygotowały piosenkę i teledysk na temat tolerancji. Autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym osoba nim dotknięta oczekuje od innych zrozumienia i akceptacji, a przede wszystkim wiedzy na temat autyzmu. W tym dniu właśnie cały świat stara się uświadamiać innych i dzielić się wiedzą na temat tej przypadłości. Jeśli wiemy cokolwiek na jej temat, możemy pomóc https://youtu.be/ZHJbqNcmrzg

            • "Dzień bez plecaka" w Kolonii Lisowice

            • Akcja “Dzień bez plecaka” ogłoszona przez Samorząd Uczniowski obudziła w uczniach w Szkole Filialnej niespotykane pokłady kreatywności. Zobaczcie, w czym przynieśli dzisiaj książki, zeszyty i przybory do pisania W Dzień Bez Plecaka nasi uczniowie mogli więc dać upust swojej fantazji. Ich pomysły były rzeczywiście zaskakujące, a niektóre wręcz szalone. Dziękujemy pani Ani oraz Samorządowi Uczniowskiemu za wspaniały pomysł.

               

            • TURNIEJ MASZYN WIATROWYCH

            • 28 marca 2022 uczeń naszej szkoły Szymon Dróżdż brał udział w eliminacjach regionalnych PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych. Eliminacje odbyły się w Katowicach w Zespole Szkół Nr 2 im. J. Iwaszkiewicza.

              Organizatorzy turnieju: Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna i Fundacja PGE

              W Turnieju w Katowicach brało udział 21 drużyn ze szkół podstawowych i 28 ze szkół średnich. Nasz uczeń reprezentujący drużynę pod nazwą „WIND SHIELD”
              w klasyfikacji generalnej szkół podstawowych zajął V miejsce.

              Szymon jest uczniem klasy VIII A, wykazuje się ponadprzeciętnymi zdolnościami, w najściślejszym kręgu jego szerokich zainteresowań jest informatyka. Jest ambitnym, pracowitym i pełnym pasji młodym człowiekiem.

              Szymonowi życzymy wielu kolejnych sukcesów.


              Czym jest Turniej Maszyn?

              PGE Turnieje Maszyn Wodnych i Wiatrowych kierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Zadaniem uczestników jest zbudowanie turbiny przetwarzającej energię wiatru lub wody na energię mechaniczną zgodnie z wytycznymi podanymi w regulaminie. Testy zbudowanych maszyn odbywają się przy użyciu unikatowych stanowisk pomiarowych, zapewniających wysoką dokładność pomiaru parametrów turbin. Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy technicznej związanej z odnawialnymi źródłami energii oraz inspirowanie uczniów do majsterkowania w warsztatach.

               

              Wyniki – PGE Turniej Maszyn Wiatrowych

               

            • Grać czy nie !

            • Polecamy rodzicom infografikę o pozytywnych i negatywnych stronach korzystania z gier cyfrowych przygotowaną przez Fundację Dbam o Mój Zasięg w ramach projektu GRANIE NA EKRANIE

            • Emocjonująca rozgrywka!

            • Pierwszego dnia wiosny na naszej hali odbył się niecodzienny mecz siatkówki między drużyną Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Raciszynie, w skład której wchodzili nauczyciele i uczniowie, a reprezentacją Fundacji Inicjatywa z Raciszyna z panią prezes Malwiną Wodzyńską oraz prezesem WKG Rafałem Pożyczką na czele. Spotkanie okazało się wyjątkowo emocjonujące, a kibice entuzjastycznie dopingowali każdej ze stron. Zawodnicy obu zespołów dali z siebie wszystko. Po zaciętej, wyczerpującej i wyrównanej walce zwyciężyła drużyna naszej szkoły. Na boisku panowała zdrowa rywalizacja i gra fair play. Dyrektor pani Michalina Strykowska wręczyła na ręce pani prezes z Fundacji Inicjatywa podziękowanie za cenne wsparcie i wyposażenie w sprzęt, który wzbogacił bazę sportową naszej szkoły. Po sportowej rywalizacji przyszedł czas na pokrzepienie sił przy kawie i cieście, co okazało się doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń na temat gry oraz zaplanowania meczu rewanżowego.