• Aktualności

            • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

            • 5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

              Aby trochę odczarować niepełnosprawność  warto przełamać pewne stereotypy z nią związane i dlatego zachęcamy  do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez uczniów klasy V a , gościnnie występują uczniowie klasy VII a, za co  im bardzo dziękujemy.

              Święta te obchodzone są w całej Europie i mają na celu uświadamiać społeczeństwo o potrzebach niepełnosprawnych osób i trudnościach, z jakimi muszą się mierzyć we współczesnym świecie. Ich celem jest również wyeliminowanie dyskryminacji wobec osób niepełnosprawnych, zarówno w życiu zawodowym jak            i codziennym.

              Tak samo jak my kochają , bawią się, płaczą, cierpią i nieustannie pokonują swoje słabości.

              Chcą pracować, rozwijać się, czuć się potrzebni i wartościowi.

               Jednakże w życiu codziennym jest im znacznie trudniej to osiągnąć.

              Potrzebują pomocy, wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia.

              Pamiętajmy, że żadna niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji.

              Każdy z nas ma prawo żyć:

              •             godnie,

              •             być akceptowanym,

              •             szanowanym,

              •             być kochanym,

              •             być wolnym,

              •             mieć przyjaciół.

               

            • Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”

            • Dziś odwiedziliśmy Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, który podczas podróży po polskich drogach zatrzymał się w Działoszynie. Obejrzeliśmy multimedialną wystawę eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP. Było naprawdę interesująco, polecamy:)

            • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            • Z okazji narodowego święta w naszej szkole zaprezentowana została tematyczna inscenizacja, którą mogli także obejrzeć uczestnicy gminnych obchodów uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku postanowiliśmy odtworzyć dwa słynne obrazy Jana Matejki - "Upadek Polski", przedstawiający protest Tadeusza Reytana przeciwko I rozbiorowi Polski na Sejmie Rozbiorowym oraz obraz pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” . Uczestnicy „Żywych Obrazów” ubrani byli w przygotowane specjalnie na tę okazję kostiumy z epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

            • Dbamy o naszą planetę!

            • Jak co roku wiosną w ramach obchodów Dnia Ziemi organizowanych jest w naszej szkole szereg akcji, których celem jest promowanie postaw proekologicznych: przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi. Uczniowie mają świadomość, jak kruchy jest ekosystem naszej planety i dlatego chętnie włączają się w różnego rodzaju działania mające na celu walkę z zanieczyszczaniem i zaśmiecaniem Ziemi.

              Dzień Ziemi to także doskonała okazja do budowania świadomości ekologicznej w lokalnym środowisku. Uczniowie klas VI i VII a z dużym zaangażowaniem przystąpili do sprzątania terenów wokół szkoły i pobliskiego lasu, prezentując właściwą postawę w tej ważnej dla ludzi sprawie.

            • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

            • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

              Z tej okazji w szkole filialnej w Kolonii Lisowice odbyło się spotkanie, podczas którego rodzice, nauczyciele i przyjaciele szkoły czytali najmłodszym. Rozmawiano  o korzyściach płynących z czytania oraz rozstrzygnięto szkolny konkurs na najciekawszy plakat promujący książki i czytanie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy niezwykłych przygód z książką!

            • Dziecięcy telefon zaufania

            • Od 2020 r. działa darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212 oraz specjalny czat internetowy czat.brpd.gov.pl, gdzie dzieci i młodzież mogą porozmawiać o swoich problemach, doświadczanych trudnościach, a także wspólnie ze specjalistami zastanowić się nad rozwiązaniami i sposobami radzenia sobie z kryzysem.

            • Dzień Ziemi

            • Dzień Ziemi to najważniejsze święto ekologiczne, zatem w naszej szkole nie mogło zabraknąć uczczenia tego dnia. Celem obchodów Dnia Ziemi jest promowanie postaw ekologicznych, uświadomienie jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Nasi uczniowie złożyli życzenia naszej planecie, wykonali laurkę, a następnie podarowali jej prezent - wyszli zebrać porzucone śmieci w naszej okolicy. Dzieci zauważyły jak bardzo jest zanieczyszczona nasza Ziemia. A może Ty wybierzesz się z swoim dzieckiem na wiosenny spacer i sprzątniesz kawałek swojej okolicy? Jeśli każdy z nas uprzątnie chociaż wokół swojego domu z pewnością szybko zauważmy różnicę.  

            • "Żonkile" - udział w akcji społeczno - edukacyjnej

            • Po raz kolejny wzięliśmy udział w nietypowej lekcji historii włączając się w akcję upamiętniającą wydarzenia z 19 kwietnia 1943r. Na terenie szkoły przeprowadziliśmy zajęcia o tematyce związanej z powstaniem w getcie warszawskim, a klasa III wybrała się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Działoszyn na specjalnie dla nich przygotowane warsztaty.

              Ponieważ tegoroczna akcja "Żonkile" odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie, organizatorzy zaproponowali, by kampanii towarzyszyło hasło "miłość" oraz by była formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie i wszelkiej agresji. Stąd uczniowie naszej szkoły wręczyli symboliczne żółte kwiaty napotkanym przechodniom. Pamiętajmy, ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!

            • "Książka za uśmiech" w Kolonii Lisowice

            • W poniedziałek naszą placówkę odwiedziła Pani Marta Kucharska- wielka miłośniczka książek. Opowiedziała dzieciom o akcji „Książka za uśmiech”. Polega ona na tym, że pomysłodawczyni zbiera stare, zapomniane, niechciane książki, odnawia je i oddaje za uśmiech tym, którzy chcą je czytać. Podczas ich przeglądania i odkurzania natrafiła na prawdziwe skarby, na przykład stare pieniądze, listy miłosne sprzed ponad 200 lat, kartki okolicznościowe, zakładki do książek, czy plasterek kiełbasy. Książki zawierają w sobie ogromną liczbę skarbów. Pani Marta pokazała dzieciom najmniejszą książeczkę i największą księgę oraz książkę dla niewidomych. Dziękujemy pani Marcie za przyjazd i przeprowadzenie pięknej i bardzo ciekawej lekcji .

            • Projekt "Wielkanoc z dwujęzycznym przedszkolakiem"

            • Przez ostatnie 2 tygodnie w naszym przedszkolu był realizowany projekt „Wielkanoc po angielsku z dwujęzycznym przedszkolakiem”. Dzieci poznały słownictwo związane ze świętami, nauczyły się piosenek, słuchały bajki  oraz obejrzały kilka ciekawych filmików z nowymi bohaterami. Nie zabrakło również prac plastycznych, gier i zabaw. Wszystkim życzymy Wesołych Świąt. Happy Easter:)

              kodowanie

              piosenka "Three Easter eggs"

            • Wielkanocne przygotowania

            • W ostatnim dniu przed świętami klasa 2a wzięła udział w eksperymentach, których głównym bohaterem było jajko. Poznali jego symbolikę oraz właściwości. Stworzyli wielkanocne dekoracje z wydmuszek, które były pretekstem do rozmowy na temat przemyślanych zakupów świątecznych. Do tego zachęcił nas projekt "Nie marnuj chwil - Z ziemi do stołu" dotyczący zrównoważonego spożycia żywności. Celem projektu jest uświadomienie jak poprawnie przechowywać żywność, aby jej nie marnować, gotować zdrowo i dobrze. Dzięki naszym zajęciom firma Whirlpool przekaże darowiznę dla Fundacji Banku Żywności.

            • Pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim

            • Pierwsze miejsce w XIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Poezja i proza twórców brytyjskich” zdobyła nasza uczennica klasy 7a- Magdalena Maciołek, której serdecznie gratulujemy sukcesu. Konkurs odbył się 12 kwietnia i został zorganizowany przez Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie w Działoszynie. Jury jednogłośnie zadecydowało o przyznaniu pierwszego miejsca Magdzie, która zaprezentowała niezwykły talent recytatorski oraz aktorski.

              Udział w konkursie wzięła również utalentowana Julia Kogut- uczennica klasy 8b. Dziewczyny już nie pierwszy raz zadziwiły nas swoimi umiejętnościami i po raz kolejny godnie reprezentowały naszą szkołę.

            • Kolejna lekcja z Kenią

            • Na dzisiejszej lekcji mieliśmy okazję poznać ciekawe fakty na temat afrykańskich plemion. Dowiedzieliśmy się również, jakie są tradycjonalne dania afrykańskie oraz jak w Kenii obchodzi się Wielkanoc. Jak zwykle ciekawą prezentację i gry dydaktyczne w języku angielskim przedstawiła kenijska nauczycielka, której serdecznie dziękujemy. Współpracujemy ze szkołą podstawową w Nairobi w ramach projektu Good morning, Earth.

            • Z wizytą w Zespole Szkół w Działoszynie.

            • 11 kwietnia Zespół Szkół w Działoszynie otworzył swe podwoje dla uczniów klas ósmych stojących obecnie przed wyborem kolejnego etapu kształcenia.

              Program spotkania był  bogaty. Mogliśmy  przede wszystkim spotkać się z nauczycielami tej szkoły zwiedzaliśmy  placówkę oraz uczestniczyliśmy w ciekawych, wybranych przez siebie zajęciach.

            • Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy pana Rafała Draba

            • Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy pana Rafała Draba

              11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Działoszynie rozegrane zostały eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

              W eliminacjach wzięły udział szkoły podstawowe z terenu gminy Działoszyn.

              Uczniowie w ramach turnieju mieli do rozwiązania test z tematyki ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa a następnie pokonywali rowerem tor przeszkód.

              Nasza starsza drużyna w składzie: Julian Koterba, Mikołaj Łakomy i Dawid Ślusarek zajęła I miejsce

              Młodsi koledzy w składzie: Filip Smolarek, Adam Ostrycharz i Adam Majewski tylko jednym punktem przegrali zdobywając II miejsce.

              Spośród wszystkich uczestników turnieju, najlepszym zawodnikiem okazał się Julian Koterba, któremu przyznano pierwsze indywidualne miejsce turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

              Gratulujemy!!!

            • Projekt edukacyny "Skrzydlaci jeźdźcy - polska husaria"

            • Uczniowie klasy VI pokazali efekty pracy nad projektem "Skrzydlaci jeźdźcy - polska husaria". Zaprezentowali swoje umiejętności przed panią dyrektor, wychowawcą, rodzicami oraz młodszymi uczniami. Wyświetlili wcześniej zmontowany film, w którym ukazali husarię w literaturze, malarstwie, filmie, muzyce a nawet w grach komputerowych. Po projekcji zapoznali zebranych z wykonanymi wcześniej pracami: makietą skrzydeł, kopii oraz wystawą prac plastycznych. Pokaz zakończył quiz, w którym udział wzięli zaproszeni goście. Podczas tej lekcji historii szóstoklasiści zaimponowali bogatą wiedzą oraz zdolnościami organizacyjnymi.

            • "W cudownym świecie z Wami..."

            • W dniach 01.03. - 02.04.2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno - społecznym pod hasłem "W cudownym świecie z Wami - Niebieskimi Motylami". Projekt miał na celu poszerzenie świadomośći społecznej wśród dzieci na temat autyzmu. Jest to ważny proces w kształtowaniu pokoleń młodych, tolerancyjnych osób. Nasi uczniowie z chęcią i ogromnym zaangażowaniem przystąpili do działania. Zadania w ramach projektu: przeczytanie i omówienie opowiadania pt. "Czarodziejka" przybliżającej zagadnienia dotyczące spektrum autyzmu, przygotowanie gazetki przedstawiającej najważniejsze informacje dotyczące trudności z jakimi zmagają się osoby z autyzmem, wykonanie pracy plastycznej przestawiającej błękitnego motyla (został wysłany do szkoły w Niegowie, wystawę z prac z całej Polski możemy obejrzeć pod linkiem: https://www.facebook.com/groups/1047536459127931/permalink/1077044592843784/ ), będącego przewodnim motywem projektu. Podsumowaniem projektu był apel "Autyzm - wiem, rozumiem...", zrobienie "niebieskiego" zdjęcia i spacer, podczas którego były rozdawane przechodniom ulotki z krótkimi informacjami czym jest autyzm.