• Aktualności

            • BOOKCROSSING z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

            •  

              W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – święta obchodzonego co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena - nasza szkolna biblioteka wraz z Chatą Małolata oraz Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Działoszyn przeprowadziła akcję BOOKCROSSINGU.  Polegała ona na nieodpłatnej wymianie książek. Każdy mógł przynieść własną książkę, udostępnić ją, aby trafiła w ręce kolejnego czytelnika, w zamian zabierał inną "uwolnioną" lekturkę.
              Książki podróżowały dziś z rąk do rąk, mamy nadzieję, że będą zachwycały swoimi historiami. Niech na co dzień  stają się źródłem inspiracji i niezapomnianych przeżyć!

               

            • Konkurs "O laur Bielskiego"

            • Dzisiaj w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie uczennica klasy 8b Nikola Korkus uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu XXII Powiatowego Konkursu Literackiego "O laur Bielskiego". Na konkurs zgłosiła pracę na niełatwy temat - "Żyjemy tak jak śnimy - samotnie". Brawo za podjęcie wyzwania!

            • Aleksander Fredro w wydaniu klasy IVB

            • W ostatnich dniach uczniowie klasy IV b prezentowali młodszym kolegom i koleżankom z klas I, II oraz przedszkola twórczość Aleksandra Fredry. Do znanych wierszy "Paweł i Gaweł" oraz "Małpa w kąpieli" przygotowali zabawne inscenizacje. Dbałość o rekwizyty i umiejętności aktorskie sprawiły, że całość okazał się atrakcyjna dla najmłodszych widzów. Podczas spotkania dzieci poznał także ciekawostki o autorze, patronie roku 2023 oraz kolorowały obrazki związane z jego twórczością - staną się one ozdobą szkolnego kącika czytelniczego.

            • Integracyjne śniadanie wielkanocne

            • Z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu w naszej szkole odbyło się spotkanie z podopiecznymi DPS Niżankowice. Goście obejrzeli spektakl pt. „Bóg dał nam ręce” oraz uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których wraz z wolontariuszami wykonywali metodą decoupage pisanki. Poza tym mieli okazję przyjrzeć się eksperymentom z jakiem, przygotowanym przez naszych uczniów. Momentem najprzyjemniejszym i jednoczącym obie społeczności okazało się wielkanocne śniadanie, które przygotowali uczniowie, ich rodzice oraz opiekunowie wolontariatu. Spotkanie przyniosło wszystkim wiele radości, było też lekcją tolerancji i akceptacji. Dało dużo nadziei na nadchodzące święta. ..

            • W RACISZYNIE PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY NA SPORTOWO

            • Z okazji nadejścia wiosny  nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla uczniów zawody w ringo. W rywalizacji sportowej wzięły udział dwuosobowe drużyny z poszczególnych klas.  Zawody dostarczyły wielu emocji.

            • Światowy Dzień Zespołu Downa

            •  #LotsOfSocks

              #WorldDownSyndromeDay

              Wspierając to wydarzenie uczniowie

              i nauczyciele naszej szkoły założyli skarpetki nie do pary, jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami

              z Zespołem Downa.

              Pamiętajmy: że każdy z nas jest inny, a przez to wyjątkowy! Odbyły się również lekcje tolerancji w klasach młodszych prowadzonych przez pedagoga.

              W czasie zajęć rozmawialiśmy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji , uczniowie wykonali kolorowe prace - skarpetki oraz świetnie bawili się grając w skarpetkowe gry planszowe.

            • Droga Krzyżowa

            • W piątek 24 marca uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice w kościele parafialnym w Kolonii Lisowice poprowadzili DROGĘ KRZYŻOWĄ. Na początku zaprezentowali pantomimę pt. "Bóg dał nam ręce", potem przeprowadzili wiernych przez rozważania kolejnych stacji. W pełen refleksji wielkopostny klimat wprowadzały wszystkich pieśni wykonywane przez nasz szkolny chór.

            • Nowość ksiązkowa w bibliotece

            • Po wizycie przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Łodzi w naszej szkole biblioteczne zbiory wzbogaciły się o cenną pozycję książkową dotyczącą POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Za prezent bardzo dziękujemy, a naszych czytelników zapraszamy do studiowania tej i innych książek o tematyce historycznej, których na naszych regałach nie brakuje:)

            • Spektakl "Sposób na szkołę"

            • W dniu 20 marca 2023 roku uczniowie klas 4-5 udali się do Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Działoszynie na spektakl teatralny pt. "Sposób na szkołę", który był adaptacją powieści Edmunda Niziurskiego "Sposób na Alcybiadesa". Temat przedstawienia - z życia wzięty - jak się nie zamęczać nauką, a pozornie mieć wiedzę :). Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa zachwycił widzów humorem, ciekawą oprawą muzyczną i udaną grą aktorską.

            • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

            • W celu pogłębienia wiedzy historycznej o Żołnierzach Wyklętych i ich działalności, uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowy spektakl. Występem uczcili pamięć bohaterów, którzy z bronią w ręku wystąpili przeciw komunizmowi, drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. W sposób ciekawy i przejmujący udało im się pokazać losy tych, o których historia przez wiele lat milczała. Naszą uroczystość uświetnił swoją obecnością Sędzia Sądu Rejonowego w Wieluniu, Przewodniczący VIII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z siedzibą w Pajęcznie - pan Łukasz Krakowski.

            • Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Powiatu Pajęczańskiego

            • 28 lutego odbył się konkurs j. angielskiego dla uczniów klas ósmych z powiatu pajęczańskiego pod patronatem Burmistrza MiG Działoszyn, p. Rafała Draba oraz Starosty Pajęczańskiego, p. Zbigniewa Gajęckiego. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów, którzy mieli wykazać się znajomością struktur gramatyczno - leksykalnych oraz wiedzą o krajach anglojęzycznych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8b- Sebastian Ranoszek i Adam Pułka. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.  

              I miejsce - Michał Kuchciak – SP w Białej 

              II miejsce – Oliwia Łączna - SP w Działoszynie 

              III miejsce – Zofia Chwal – SP w Makowiskach 

              Konkurs został zorganizowany przez naszą szkołą we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Działoszynie. 

            • NOC BEZ TELEFONÓW ale pełna atrakcji.

            • Noc spędzona w gmachu szkoły pokazała placówkę zupełnie z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami, ale także miejsca, gdzie można zorganizować niezwykłe zajęcia, świetnie się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując z uczniami z innych klas. Uczniowie brali udział w ciekawych zabawach sportowych prowadzonych przez p. Kasię Radziejewską, następnie wspólnie z rodzicami przygotowali smaczą kolację i przystąpili do następnego wyzwania, jakim były podchody. Zadania umieszczone w całej szkole przyniosły uczniom wiele radości, nauczyły współracy.               W atmosferze  akceptacji i życzliwości sprawdziliśmy naszą niezawodną pamięć, absolutny słuch i ogólną sprawność fizyczną. Przejście wieczorem po szkolnych korytarzach w domowych kapciach i pidżamach, pomoże traktować szkołę jak drugi dom. 

              Jedno jest pewne, wszystkim się podobało i chcieliby powtórzyć w przyszłym roku.

               

               

            • Dni Bezpiecznego Internetu

            • #DBI Tegoroczne działania podejmowane w ramach Dni Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem Przedszkolak i bezpieczny Internet przez pedagoga szkolnego.

              Celem zajęć było zapoznanie dzieci z Internetem, uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci oraz wprowadzenie w świat technologii komunikacyjno – informacyjnej.

              Dzieci mogły też zapoznać się z aplikacją Quiver, która pozwala nie tylko na rozwijanie umiejętności manualnych, ale także sprawia, że kolorowanie i „ożywianie” obrazków staje się zabawne oraz odrobinę magiczne. Aplikacja pozwala uwolnić duszę artysty, a interakcja z ich obrazkiem przy pomocy smartfonu nauczyciela, sprawia im ogromną frajdę.

            • Pączki dla Marysi

            • Akcja "Pomagamy Marysi" zakończyła się sukcesem. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasza lokalna społeczność to ludzie o wielkich sercach. Pączki rozeszły się w ekspresowym tempie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pieczenie i zakupili słodkości. Łapka w górę dla naszych wolontariuszy za koordynowanie akcji

            • Warsztaty z pszczelarstwa

            • Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy o nie dbać,  jak pozyskuje się miód pszczeli…? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dzieci z klas I-III otrzymały w czasie trwania warsztatów pszczelarskich. Zajęcia te to wyjątkowa okazja, by w warunkach sali lekcyjnej poczuć klimat prawdziwej pasieki. Pani Ewa Bociąga przedstawiła dzieciom etapy produkcji miodu, a także jakie są jego rodzaje. Podczas zajęć dzieci miały możliwość ubrania się w ochronny strój pszczelarza, zapoznały się z narzędziami, jakimi posługują się pszczelarze, jak wygląda praca w pasiece. W ramach zajęć odbyła się degustacja różnych rodzajów miodów. Dzięki temu mali amatorzy łakoci dowiedzieli się, jakie są różnice i podobieństwa między jego poszczególnymi wariantami.Takie warsztaty to prawdziwa gratka dla każdego małego smakosza.

            • Szkolny Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych

            • Nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoja wiedzę z zakresu znajomości symboli narodowych, geografii, ustroju politycznego, świąt narodowych i religijnych, historii, jedzenia i kultury współczesnej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

              Przedstawiamy zwycięzców:

              Kategoria klas 4-5:

               I miejsce Bartosz Kabała, kl.5

              II miejsce Antonina Wiecha, kl.5

              III miejsce Kamila Prudlak, kl.4b

              Kategoria klas 6-8:

              I miejsce Zuzanna Wojtczak, kl.8b

              II miejsce Szymon Bociąga, kl.6a

              III miejsce Dawid Cieśla, kl.8b oraz Weronika Wojtczak, kl.6b

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokich wyników, zaangażowania w swój osobisty rozwój oraz chęci poszerzania wiedzy dotyczącej języka angielskiego.

            • Mniej znaczy więcej

            • We współpracy z pedagogiem szkolnym klasa 3a miała okazję uczestniczyć w ciekawym projekcie Szkoła  Myślenia Pozytywnego. Została przeprowadzona lekcja nt. planowania budżetu. Podczas lekcji były kształtowane kompetencje kluczowe w zakresie przedsiębiorczości. Okazało się też, że nie wszystko można kupić za pieniądze.

            • Gminny Konkurs z jęzka angielskiego EASY ENGLISH

            • 16 lutego 2023r. uczniowie klasy V: Antonina Wiecha, Jacek Janas, Paulina Strugacz oraz Bartosz Kabała wzięli udział w gminnym konkursie z języka angielskiego pt. "Easy English" w Szkole Podstawowej Trębaczewie. Pytania obejmowały zakres gramatyki jak i słownictwa poznanego do 5 klasy włącznie. III miejsce zajęła nasza uczennica Paulina Strugacz. Wszystkim serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych wielkich sukcesów:)serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych wielkich sukcesów:)

            • Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Kleszczowie

            • W tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Kleszczowie naszą szkołę reprezentowały uczenniceMagdalena Maciołek z klasy 8a i Laura Pawlik z klasy 6bTematem przewodnim konkursu była - Piosenka Filmowa. Dziewczyny zaśpiewały piosenki z filmu “Spectre” oraz “Great Gatsby. Jury oceniało walory głosowe, poprawność językową, dykcję, interpretację, muzykalność, poczucie rytmu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. 

               Magdalenie Maciołek udało się zachwycić publiczność wykonaną piosenką, dzięki czemu zdobyła III miejsce! Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom wzięcia udziału w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.