• Aktualności

            • Konkurs "Lingua Latina"

            • Konkurs "Lingua Latina" - laureaci:

              I miejsce - Szymon Zawadzki, kl. 8b

              II miejsce - Bartosz Kabała, kl.5

              III miejsce - Marysia Maciołek, kl. 6b

              Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

              Konkurs, będący jednym z etapów prowadzonej w naszej szkole innowacji, odbył się 26 kwietnia i wzięło w nim udział aż 19 uczniów z klas 4-8. Uczestnicy mieli wykazać się wiedzą dotyczącą łacińskich zwrotów oraz popularnych sentencji.

              Konkursowi przyświecało hasło:

              "Non scholae, sed vitae discimus"

              "Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia".

            • Szkolny Konkurs Mitologiczny

            • Szkolny Konkurs Mitologiczny rozstrzygnięty!

              Laureatami konkursu zostali:

              Witek Węglewski z klasy VIb- I miejsce

              Tosia Wiecha z klasy V- II miejsce

              Emilka Szewczyk z klasy V- III miejsce

              Konkurs odbył się 25 kwietnia i miał formę pisemnego testu. Adresowany był do uczniów klasy V i VI, którzy interesują się mitologią i chcą sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie.

              Uczestnicy zaprezentowali swą wiedzę z zakresu mitologii, wykazali się znajomością mitów greckich oraz „Odysei” Homera.

              Materiał konkursowy obejmował teksty z mitologii znajdujące się w podręczniku, a także zagadnienia zawarte w „Mitologii” Jana Parandowskiego.

            • Sukces na festiwalu Sancta Maria!

            • Niezmiernie miło nam poinformować, że uczennica klasy VIII a Magdalena Maciołek znalazła się w ekskluzywnym gronie laureatów prestiżowego konkursu Sancta Maria. Udział w nim brało 484 reprezentantów z różnych stron Polski i z zagranicy. Na Galę Finałową zaproszono 12 najlepszych wykonawców, wśród nich znalazła się Magdalena Maciołek. Serdecznie zachęcamy wszystkich na ten uroczysty koncert, który odbędzie się 7 czerwca o godz. 17.00 w Auli Papieskiej na Jasnej Górze. Wtedy nasza uczennica wykona utwór "Niepokalana", odbierze dyplom i nagrodę. Serdecznie gratulujemy!

            • Powiatowy konkurs czytelniczy

            • 12 maja uczennice naszej szkoły: Kamila Prudlak (kl. IVb), Zuzanna Wojtczak (kl. VIIIb), Lena Drab (kl. VIIIb) wzięły udział w powiatowym konkursie czytelniczym z cyklu "Czytam, wiem, znam"  -  Aleksander Fredro utwory wybrane. W Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie, która jest organizatorem tego wydarzenia, zmagały się z testem dotyczącym znajomości wskazanych w regulaminie tekstów. W rywalizacji udział wzięło 32 uczniów z terenu naszego powiatu. Na wyniki konkursu czekamy do czerwca. Trzymamy kciuki!

            • Gminny Konkurs Pięknego Czytania

            • W Tygodniu Bibliotek, który jest ogólnopolską akcją promocji czytelnictwa i bibliotek, nasza szkoła przy współpracy z Biblioteką Publiczną MiG Działoszyn zorganizowała Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Patronat nad wydarzeniem objął pan Rafał Drab, Burmistrz MiG Działoszyn. W zmaganiach czytelniczych udział wzięli uczniowie ze szkół w Działoszynie, Raciszynie i Szczytach. Każdy z nich prezentował wylosowany utwór Aleksandra Fredry i Wisławy Szymborskiej. Oceny prezentujących się dokonało jury w składzie: p. Bożena Hałaczkiewicz - kierownik Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Pajęcznie, p. Julita Bociąga - dyrektor Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Działoszynie oraz p. Marta Kucharska - inicjatorka Chaty Małolata i Książki za Uśmiech. Najwyższe uznanie  zyskały:

              Magdalena Maciołek (Raciszyn)  - I miejsce

              Martyna Mrowiec (Działoszyn) - II miejsce

              Maria Bociąga (Raciszyn) - III miejsce

              Serdecznie gratulujemy!

            • Sukcesy z matematyki

            • Uczniowie naszej szkoły 16 maja zaprezentowali swoje umiejętności matematyczne podczas Gminnych Potyczek Matematycznych pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyn.
              Organizatorem i gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa w Szczytach. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w dniu jego przeprowadzenia.
              I tak: III miejsce w kategorii klas IV zdobył Krzysztof Szewczyk, II miejsce w kategorii klas V Paulina Strugacz a w kategorii klas VI
              – I miejsce Filip Smolarek , który zakwalifikował się do Międzypowiatowego Konkursu ,, Potyczki Matematyczne " w Łasku
              Była to doskonała forma sprawdzenia własnych umiejętności, a także dobra zabawa. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
              Uczniowie uczestnicząc w tym konkursie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z dziedziny matematyki w zdrowej rywalizacji z kolegami i koleżankami z całej gminy.
              Gratulujemy wspaniałych wyników!
            • 232 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            • Z okazji obchodów 232 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się turniej wiedzy o wydarzeniach z 1791r. Reprezentacje klas walczyły o tytuł Wzorowego Patrioty. Wśród młodszych drużyn najlepsi okazali się uczniowie klasy III, wśród starszych zwyciężył zespół z IV b. Gratulujemy wiedzy!

            • Planujemy i wyznaczamy cele?

            •  

              W ramach #szkolymysleniapozytywnego został zrealizowany kwietniowy projekt poświęcamy wyznaczaniu celów.  Podczas zajęć  uczniowie mieli okazję zastanowić się nad tym, jakie konkretne działania przybliżą ich do osiągnięcia celu oraz w jakiej kolejności muszą je wykonać. Patrząc na osoby, które osiągnęły w życiu wielki sukces można zauważyć, że ich droga wcale nie była usłana różami, ale tak jak każdy musieli mierzyć się z trudnościami i porażkami. Czy to spowodowało, że się poddali? Nie, wprost przeciwnie – jeszcze ciężej pracowali, a każdą porażkę traktowali jak lekcję na przyszłość, ponieważ wiedzieli, że tylko ta droga doprowadzi ich do upragnionego celu.

              Uczniowie klasy VI podzielili się  na grupy  i tworzyli mapę dotarcia do końca roku szkolnego.  Zaznaczając  na niej cele, które chcą osiągnąć (jako punkty pośrednie i docelowe) oraz sposoby, jak chcą to zrobić . Do wyznaczania życiowych celów  posłużyła nam metoda SMART. Nazwa metody to akronim pięciu angielskich słów (w zależności od źródła słowa mogą nieco różnić się między sobą): simple (prosty) lub specific (konkretny), measurable (mierzalny), atractive (atrakcyjny) lub achievable (osiągalny), relevant (istotny), resourced (określony w zasobach) lub realistic (realny) oraz timed (terminowy) lub time-bound (określony w czasie).

              Kiedy uczniowie wiedzą, jak mogą osiągnąć swoje cele, budują wewnętrzną motywację. Efekty sprawdzimy na koniec roku. Powodzenia w realizacji planów!!!

            • Drodzy Rodzice

            • W kwietniu br. opublikowany został raport z badania dotyczącego stanu psychicznego dzieci i młodzieży. Wnioski z raportu są dramatyczne – prawie połowa uczniów ma skrajnie niską samoocenę, stres dnia codziennego przerasta ponad 80 proc. badanych, co trzecie dziecko nie ma chęci do życia, a 8,8 proc. dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą.

              W szkole zapewniamy uczniom opiekę specjalistów, natomiast przed nami majówka, w związku z czym pragniemy uczulić Państwa na sygnały wysyłane przez dzieci. Prosimy o zapewnienie dzieciom możliwości rozmowy
              z dorosłymi.

              Poniżej znajduje się lista możliwych sygnałów niepokojących, w przypadku JAKICHKOLWIEK wątpliwości prosimy niezwłocznie kontaktować się z psychologiem. (psycholog szkolny: patrycjakrysiak9@gmail.com, poradnia psychologiczno-pedagogiczna w Działoszynie: tel. 43 84 10 883, poradnia WOLMED Pajęczno : tel. 691 92 92 92 / 44 63 37 899)

              • dziecko nie je wcale lub je znacznie więcej niż zazwyczaj,
              • dziecko ma trudności z zasypianiem, nie śpi wcale lub śpi zdecydowanie więcej niż zazwyczaj,
              • w domu znikają leki oraz ostre przedmioty,
              • dziecko się samookalecza,
              • dziecko izoluje się od rówieśników,
              • dziecko ma szybkie zmiany nastroju (od śmiechu do płaczu),
              • dziecko zakrywa ciało nawet przy wysokich temperaturach,
              • dziecko często zamyka się w pokoju,
              • dziecko unika szkoły,
              • pogorszyły się oceny dziecka,
              • dziecko straciło zainteresowania,
              • dziecko zażywa używki (papierosy, alkohol, narkotyki),
              • dziecko ma częste bóle somatyczne (bóle ciała bez wyraźnej przyczyny),
              • WSZYSTKIE NAGŁE ZMIANY.

                Psycholog szkolny pełni dyżur w czwartek 4 maja w godzinach 8.00-
                11.30.
                W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
            • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Niezapomniane pojazdy PRL-u"

            • W Ranczo Zagata nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Niezapomniane pojazdy PRL-u". Uczniowie naszej szkoły i dzieci z przedszkola wzięły w nim udział. Mimo dużej liczby prac nasi uczniowie zdobyli w nim czołowe miejsca.

              Przedszkole

              Zosia Bęben - wyróżnienie.

              Szkoła:

              Nikola Bęben - I miejsce,

              Nikola Jaros - III miejsce.

              Wyróżnienia - Martyna Jaros i Norbert Bęben.

              Wszyscy uczestnicy dostali bardzo ciekawe nagrody. Ranczu Zagata bardzo dziękujemy, a uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            • Akcja "Żonkile" - Łączy nas pamięć!

            • 80 lat temu 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej.Symbolem pamięci o tych wydarzeniach stały się żonkile, kwiaty które ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, przez lata składał   pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Aby pielęgnować pamięć o wydarzeniach z 1943 roku uczennice z klasy VIII b rozdawały w szkole papierowe kwiaty, Uczniowie podczas lekcji historii poznawali bliżej wydarzeń sprzed 80 lat, oglądając tematyczne filmy i prezentacje. Łączy nas pamięć! 

            • Realizacja rządowego programu - „Aktywna tablica”.

            • W roku szkolnym 2022/2023 nasza placówka przystąpiła do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020– 2024 –„Aktywna tablica”.

                          Naszymi nadrzędnymi celami było doposażenie nauczycieli w kompleksowe i nowoczesne środki nauczania technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz rozwijanie kompetencji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i nauczycieli w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych na zajęciach lekcyjnych.

              Nauczyciele wzięli udział w technicznych szkoleniach z funkcji i obsługi zakupionych urządzeń

              i oprogramowania.

              Utworzona została Międzyszkolna Sieć Współpracy Nauczycieli Stosujących TIK. Podczas spotkań dyskutowano na temat organizacji pracy w ramach programu rządowego, wykorzystania narzędzi i programów – ich mocnych  i słabych stron, rozwiązywano problemy, przedstawiano propozycje materiałów samokształceniowych, wymieniano się ciekawymi stronami internetowymi przydatnymi w codziennej pracy z uczniem, udzielano porad, wskazówek oraz wymieniano się scenariuszami zajęć otwartych. Dzielono się dobrymi praktykami, rozwiązaniami i doświadczeniem z innymi placówkami, które przystąpiły do programu.

              Przeprowadzone zostały 4 lekcje otwarte, na których wykorzystywano zakupione pomoce dydaktyczne w postaci programów oraz sprzętów technologii informacyjno-komunikacyjnej.

              Narzędzia TIK stosowano co najmniej 5 godzin w każdym tygodniu nauki na zajęciach.

              Wyznaczono koordynatora do koordynowania działań w zakresie stosowania TIK  w szkole oraz stworzono nauczycielski zespół samokształceniowy w celu rozpowszechniania TIK na zajęciach lekcyjnych.

            • PODCASTY - projekt

            • W ramach uczestnictwa w akcji Instytutu Edukacji Pozytywnej SZKOŁA POZYTYWNEGO MYŚLENIA w szkole realizowany był projekt na temat wpływu pasji i zainteresowań na zdrowie psychiczne Celem tego projektu jest wsparcie uczniów i uczennic w odkrywaniu ich zainteresowań i pasji, zrozumieniu znaczenia zdrowia psychicznego, a jednocześnie wspólna eksploracja świata nowych mediów.

              Efektem realizacji projektu są przygotowane przez uczniów podcasty, które udostępniamy do wysłuchania koleżankom i kolegom ze szkoły. Projekt rozwija umiejętności komunikacyjne, związane z samoprezentacją i kompetencją jasnego prezentowania swoich przemyśleń. Jest to ważna kompetencja również w kontekście umiejętności komunikacyjnych w sytuacjach konfliktowych.

            • Projekt historyczny z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego

            • Uczniowie klasy VII zaprezentowali dziś efekty swojej pracy nad projektem „Styczeń wolności”. Jego celem było  przypomnienie informacji o powstaniu styczniowym i jego długofalowym znaczeniu zarówno politycznym, jak i społecznym oraz kulturowym. W 160 rocznicę wydarzeń z 1863r. młodzież przypomniała, że to właśnie wtedy mieszkańcy Królestwa Polskiego zwrócili się ku ideom pracy organicznej, zwiększenia dostępu do oświaty, upatrując szans na przetrwanie polskości w rozwoju gospodarczym i umysłowym ludności.

              Podkreślili, że w okresie powstania styczniowego po raz pierwszy w dziejach walk wyzwoleńczych narodu polskiego liczny udział wzięły kobiety. Zaprezentowali dwie scenki - "Branka" i "Powstaniec". Zwrócili uwagę na utwory muzyczne i literackie z okresu powstania i lat następnych. Pokazali, że historia powstania nie jest jedynie reliktem zamierzchłych czasów, ale stanowi wciąż inspirację dla artystów.