• Magdalena Piotrowska

          • AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA BIBLIOTEKI

          • ROK SZKOLNY 2016/17

            Biblioteka Pedagogiczna w Pajęcznie z wizytą
            w Szkole Podstawowej w Raciszynie i w Szkole Filialnej w Kolonii Lisowice!

            W odpowiedzi na kolejne w ty roku szkolnym zaproszenie nauczyciela bibliotekarza p. Magdaleny Piotrowskiej, która jest członkiem sieci współpracy i samokształcenia „Aktywny bibliotekarz – aktywna biblioteka” i Dyrekcji Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisowice, w dniu 01.03.2017 r. panie z Biblioteki Pedagogicznej w Pajęcznie przeprowadziły lekcje o pisarzach – autorach lektur szkolnych. Dla klas IV „a” i IV „b” SP w Raciszynie lekcje biblioteczne o życiu i twórczości bajkopisarza Jana Brzechwy. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o życiu autora „Akademii Pana Kleksa”, przypomnieli sobie wiersze o „Kaczce dziwaczce”, „Samochwale”, „Skarżypycie”, rapowali „Na wyspach Bergamutach”, a uczniowie klasy IV „a” dodatkowo odgadywali zagadki związane z postaciami występującymi w utworach poety. Natomiast dla uczniów klasy III „a” SP w Raciszynie i uczniów kl. II i III Szkoły Filialnej w Kolonii Lisowice lekcje poświęcone Alinie i Czesławowi Centkiewiczom, podczas których uczniowie dowiedzieli się o ich życiu i twórczości, a także wzbogacili swoją wiedzę o Białym Lądzie.

             

            Nasi uczniowie wśród laureatów Gminnego Konkursu Czytelniczego "Pożeracze Książek"

            2 marca 2017 r. nasza szkolna biblioteka zorganizowała kolejną edycję Gminnego Konkursu Czytelniczego „Pożeracze książek” dla uczniów klas IV-VI. Każda ze szkół z terenu naszej gminy mogła zgłosić do udziału w rozgrywkach maksymalnie 3 osoby. Tym razem uczestnicy musieli wykazać się doskonałą znajomością powieści Marii Kruger „Ucho, dynia 125!” oraz „Godzina pąsowej róży”. Zmierzyli się z zdaniami w dwóch różnych testach dotyczących treści wskazanych utworów. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy V – Julia Kołtek oraz klasy IVb – Joanna Świtała i Tatiana Zjawiony. Laureatami zostali:

            I miejsce – Nadia Bator SP nr 2 w Działoszynie

            II miejsce – Joanna Świtała SP w Raciszynie

            III miejsce – Julia Kołtek SP w Raciszynie i Mateusz Rus – SP nr 1 w Działoszynie.

                                                       Gratulujemy!

             

             

            Sukcesy w Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Zabiorę na bezludną wyspę"!

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Zabiorę na bezludną wyspę”. Organizatorem konkursu była Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Pajęcznie i sieć współpracy i samokształcenia „Aktywny bibliotekarz-aktywna biblioteka”. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej z terenu oddziaływania Biblioteki Pedagogicznej w Pajęcznie.  Cele konkursu to:  promocja czytelnictwa-  rozwijanie pasji i zainteresowań czytelniczych-  doskonalenie umiejętności w zakresie wykorzystywania różnych technik plastycznych-  rozwijanie twórczej inwencji i wyobraźni.  Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, wraz z uzasadnieniem wyboru, będącej portretem lub przedstawieniem w inny sposób bohatera literackiego (ze świata ludzi lub przyrody ożywionej albo nieożywionej - rzeczy, przedmiotów), którego uczestnik konkursu chciałby zabrać z sobą na bezludną wyspę. rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 13 stycznia 2017r. w Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie. Wśród laureatów znalazło się 3 uczniów naszej szkoły. Wszyscy na najwyższych miejscach podium:

            Kinga Białek – I miejsce,
            Marcel Ostrycharz – II miejsce,
            Hubert Jarząb – III miejsce. GRATULUJEMY!

             

            Pasowanie na czytelnika

            Jak co roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. W poczet braci czytelniczej przyjęci zostali uczniowie klas I w Raciszynie . W imprezie udział wzięli, oprócz uczniów, rodzice pierwszoklasistów, zaproszeni goście z biblioteki publicznej oraz nauczyciele naszej szkoły. Po obejrzeniu specjalnie na tę uroczystość przygotowanego przedstawienia „Kotka Milusia” oraz po wykonaniu zadań pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników przez panią dyrektor szkoły. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki oraz książeczki. Imprezę zakończono słodkim poczęstunkiem.

             

            Z wizytą w przedszkolu Bajka w Działoszynie!

            W ramach współpracy między placówkami  i w odpowiedzi na zaproszenie p. Katarzyny Konarskiej z przedszkola Bajka bibliotekarz naszej szkoły odwiedził przedszkolaków z Działoszyna, by promować w środowisku szkołę, bibliotekę i jej nowatorskie rozwiązania. Tym razem w poszczególnych grupach - Krasnale, Zuchy, Trampolinki- zaprezentowano bajkę o Kotce Milusi z wykorzystaniem przenośnego teatrzyku kamishibai. Dzieci wysłuchały historii o niesfornej kotce, a potem wykonały maski myszek i kotków. Czytanie górą!

             

             

            "Szopki Bożego Narodzenia” - spotkanie autorskie
            w Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie

            W dniu 14.12.2016 r. bibliotekarka naszej szkoły gościła Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie, by poprzez czytanie bajek ze swej autorskiej książki promować szkołę i działalność szkolnej biblioteki. P. Piotrowska czytała fragmenty wydanej w ubiegłym roku pozycji „Szopki Bożego Narodzenia”. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pajęcznie tj. kl. 0 B pod opieką P. Renaty Bujak, klasa 0 A pod opieką P. Doroty Bednarskiej i klasa I pod opieką P. Ireny Chałaczkiewicz. Dzieci dowiedziały się o tradycji i symbolice Świąt Bożego Narodzenia, same chętnie wypowiadały się nt. świątecznych zwyczajów. Wysłuchały opowiadań zawartych w prezentowanej książce.

            Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało symboliczną wiązkę sianka do położenia pod obrus na wigilijnym stole.

             

            Szlachetna paczka

            W dniach 10-11 grudnia 2016 r. świętowaliśmy finał Szlachetnej Paczki. W tym roku po raz kolejny nasza biblioteka włączyła się w realizację tej akcji. Darczyńcy – uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły przygotowywali paczkę dla jednej z wielu znajdujących się w bazie projektu rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. SZLACHETNA PACZKA ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. Społeczność naszej szkoły dla rodziny z terenu gminy zebrała 13 paczek żywności, odzieży i środków czystości. Bazą dla przynoszonych darów, tradycyjnie już, była szkolna biblioteka. Zaangażowanie w „paczkę” było bardzo duże. Jeszcze większa radość rodziny, o której poinformowali nas po zakończeniu projektu i przekazaniu darów wolontariusze.

             

            Wieczór poetycki

            1 grudnia dzięki inicjatywie i zaangażowaniu naszej biblioteki oraz współpracy z BibliotekĄ Publiczną MiG Działoszyn miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie VIII Edycji Konkursu Poetyckiego "W słowach utopieni". Do konkursu, który swym zasięgiem obejmował powiat pajęczański zgłoszono 34 wiersze oraz 4 opowiadania. Najwięcej zgłoszeń, tradycyjnie przypadło w I kategorii wiekowej - do 12 lat. W tegorocznej edycji uczestnicy zmierzyli się z tematyką marynistyczną nawiązującą do słów H. Sienkiewicza zaczerpniętych z noweli pt. Latarnik: "Jestem jak statek...". Jury w składzie: Adam Piotrowski - poeta, dyrektor naszej Biblioteki, Marta Kucharska - poetka, członkini Regionalnego Klubu Literackiego "Drzewo Poznania", Małgorzata Wolna - polonistka oraz bibliotekarz w Zespole Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Działoszynie, wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
            I kategoria - do 12 lat
            I miejsce - Szymon Dąbrówka (Działoszyn)
            II miejsce - Zuzanna Węglewska (Kolonia Lisowice)
            III miejsce - Julia Różańska (Działoszyn)
            wyróżnienie - Weronika Drab (Lisowice), Julia Dyrek (Działoszyn), Kinga Białek (Kolonia Lisowice)
            II kategoria - 13 - 18 lat
            I miejsce - Kamila Szmigiel (Działoszyn)
            II miejsce - Julia Gołębiowska (Wiewiec)
            III miejsce - Mikołaj Obalski (Trębaczew), Wioletta Drabik (Draby)
            wyróżnienie - Katarzyna Pędziwiatr (Strzelce Wielkie)
            III kategoria - powyżej 18 lat
            wyróżnienie - Ilona Cybulska (Działoszyn)

             

             

            Święto Niepodległości

            Przy zaangażowaniu i współpracy biblioteki szkolnej uczniowie naszej szkoły przygotowali obchody Święta Niepodległości. Dzieci z klas IV- VI zaprezentowały dla społeczności szkolnej „Szabla”.  Jego celem było kształcenie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych oraz kształtowanie właściwego zachowania podczas uroczystości. Uczniowie w ciekawej formie ukazali doniosły moment odzyskania niepodległości, zobrazowali polskie dążeń  i ofiary poniesione dla odzyskania niepodległości.

             

             

            O Irenie Jurgielewiczowej i Henryku Sienkiewiczu w Szkole Podstawowej w Raciszynie!

            W dniu 26.10.2016r. w SP w Raciszynie panie z Biblioteki Pedagogicznej w Pajęcznie przeprowadziły zajęcia biblioteczne z cyklu lekcji prezentujących postaci autorów książek dla dzieci i młodzieży. Klasa V uczestniczyła w lekcji nt. „Henryk Sienkiewicz”, a kl. VI – „ Irena Jurgielewiczowa”. Uczniowie poznali różne fakty z życia pisarzy, zostali zapoznani z twórczością i problematyką podejmowaną w ich utworach. Zwracając uczniom uwagę na bogaty dorobek twórczy Henryka Sienkiewicza i Ireny Jurgielewiczowej, zachęcono ich do czytania różnych książek, nie tylko tych z kanonu lektur szkolnych.

            Zakończeniem lekcji w każdej klasie było wykonanie przez uczniów błyskawicznej książeczki tematycznej pt. „Dlaczego warto czytać ?”.  

             

             

             

            Udział w Narodowym Czytaniu - rok szkolny rozpoczęty czytająco!


            3 września w ramach prezydenckiego projektu „Narodowe Czytanie” przedstawiciele naszej szkoły w Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki z/s w Działoszynie uczestniczyli w głośnym czytaniu „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

            My cieszymy się, że włączając się w projekt rozpoczęliśmy ten rok szkolny czytająco!

             

            ROK SZKOLNY 2015/16

            Cała Polska Czyta Dzieciom

             

                  Biblioteka szkolna ciągle uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. 

            Jej celem jest propagowanie czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jednocześnie przypomina o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła. Programem objęci zostali uczniowie klas I-III w Raciszynie i na Kolonii oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Z założeniami akcji zapoznani zostali także rodzice pierwszoklasistów, podczas pasowania w bibliotece szkolnej.

             

            W ramach projektu młodzi ludzie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych oraz poznania swojej okolicy

            Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

            Dlaczego warto się wziąć udział w programie?

            • Wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.
            • Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.
            • Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi.       
            • Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.
            • Umożliwia dzieciom i młodzieży lepsze poznanie okolicy, w której żyją na co dzień.

            Czytając dzieciom nasi uczniowie zaspokoili potrzebę akceptacji społecznej oraz zyskali uznanie od swoich słuchaczy. Okazało się , że głośne czytanie uważnemu słuchaczowi może być przyjemnością również dla czytającego. To, co do tej pory często było udręką, stało się przyjemnością. Poczucie sukcesu dodało uczniom wiary w siebie, a niektórzy odkryli w sobie talent pedagogiczny i aktorski.

             

             

            Udział w gminnych obchodach  Święta Niepodległości

                Uczniowie naszej szkoły przygotowali 11 listopada 2015r. gminne obchody Święta Niepodległości. Dzieci z klas IV- VI zaprezentowały dla społeczności lokalnej w MGDK w Działoszynie spektakl „Mamy gen wolności”.  Jego celem było kształcenie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych oraz kształtowanie właściwego zachowania podczas uroczystości. Uczniowie w ciekawej formie pantomimicznej ukazali doniosły moment odzyskania niepodległości, zobrazowali polskie dążeń  i ofiary poniesione dla odzyskania niepodległości.

             

             

            Udział w gminnych obchodach  Dnia Papieskiego

                9 października 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych obchodach Dnia Papieskiego. Tegoroczne hasło brzmiało „Rodzina Bogiem silna”. Z tej okazji uczniowie klasy IV przedstawili pantomimę „Droga życia”. Przedstawienie wyróżniało się oryginalnością formy oraz bogactwem treści.

             

             

            Udział w Powiatowym Konkursie „Miejsca pamięci II wojny światowej na terenie powiatu pajęczańskiego”.

                  Konkurs „Miejsca pamięci II wojny światowej” został ogłoszony przez Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystki z/s w Działoszynie.  Patronat honorowy objął starosta Pajęczański. Zadaniem konkursowym było wykonanie fotografii ukazującej miejsce związane z wydarzeniami II wojny światowej na terenie powiatu pajęczańskiego, np. miejsce bitwy, mogiła, miejsce zbrodni niemieckiego okupanta itp. lub miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej znajdujących się na terenie naszego powiatu, np. symbole bohaterskiej walki narodu polskiego, miejsce pamięci ofiar II wojny światowej, itp. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i kształcenie wrażliwości artystycznej; rozwijanie zainteresowań i uzdolnień w dziedzinie fotografii; wzmacnianie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży; sporządzenie dokumentacji fotograficznej miejsc pamięci narodowej w powiecie pajęczańskim. Konkurs organizowany był  w trzech kategoriach: szkoły podstawowe kl. 4-6, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Naszą szkołę reprezentowała duża grupa uczniów klasy VI. Wykonali oni fotografie w Raciszynie, Działoszynie oraz w lasach Parku krajobrazowego. Wszystkie przedstawiały miejsca pamięci II wojny.

             

             

            Wieczór poetycki

                 Wieczór poetycki w naszej szkole jest imprezą cykliczną.  W tym roku wspólnie z pracownikami Biblioteki Publicznej MiG Działoszyn przygotowaliśmy spotkanie, które nawiązywało do hasła „Sztuka wypływa z serca”. Uczniowie naszej szkoły – Sylwia Hofman i Kamil Mordal poprowadzili całe spotkanie, a ich koledzy i koleżanki z klas IV-VI interpretowali wiersze lokalnych twórców. Specjalnie na wieczorek udekorowano czytelnię naszej biblioteki, zadbano także o oprawę muzyczną, którą zapewniły zaprzyjaźnione artystki – D. Brożyna i M. Dubińska. Na wieczorek przybyło wielu gości z placówek samorządowych oraz kulturalno – oświatowych.

             

             

             

            Pasowanie na czytelnika

                18 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. W poczet braci czytelniczej przyjęci zostali uczniowie klas I w Raciszynie i Kolonii Lisowice. W imprezie udział wzięli, oprócz uczniów, rodzice pierwszoklasistów, zaproszeni goście z biblioteki publicznej oraz nauczyciele naszej szkoły. Po obejrzeniu specjalnie na tę uroczystość przygotowanego przedstawienia „Szewczyk Dratewka” oraz po wykonaniu zadań pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników przez panią dyrektor szkoły. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe ordery oraz książeczki. Imprezę zakończono słodkim poczęstunkiem.

             

             

             

            Udział w Międzypowiatowym Konkursie
            „Zapomniana sztuka pięknego pisania”

                Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu. Rok 2015 decyzją Sejmu Rzeczypospolitej był Rokiem Jana Długosza. Zorganizowany z okazji przypadającej w tym roku sześćsetnej rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego

            historyka, kronikarza, dyplomaty, dostojnika kościelnego i społecznika konkurs stał się okazją do przypomnienia życia i działalności autora „Roczników, czyli Kronik Sławnego Królestwa Polskiego” oraz znaczenia jego prac dla rodzimej kultury.

            Ponadto Celem konkursu było:

            -rozpowszechnianie sztuki kaligrafii wśród uczniów

            -rozwijanie umiejętności pięknego pisania piórem

            -rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego

            -uwrażliwiania na piękno pisma odręcznego

            -uczczenie obchodów Roku Jana Długosza

            Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Przedsięwzięcie miało zasięg międzypowiatowy. Przedmiotem konkursu było wykaligrafowanie jednego z zaproponowanych przez organizatora fragmentów „Jana Długosza Roczników czyli Kronik sławnego Królestwa Polskiego”

            Prace musiały być wykonane wiecznym piórem,  wymogiem było, by pierwsza litera tekstu, tzw. inicjał, wykonana była ozdobnie.

            Nasi uczniowie nie zajęli nagradzanych miejsc, ale otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

             

             

            Konkurs „W słowach utopieni”

                 Konkurs poetycki został już po raz koleiny zorganizowany przez naszą szkołę oraz bibliotekę publiczną MiG Działoszyn. Regulaminy do szkół i placówek kulturalno-oświatowych z terenu naszego powiatu. Oddźwięk jak co roku był zaskakująco duży. Ponad 40 twórców zgłosiło swoje wiersze i utwory prozatorskie realizujące tegoroczny temat przewodnik ,,Sztuka wypływa z serca.” Wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica naszej szkoły Karolina Drabik – zajęła ona II miejsce w swojej kategorii wiekowej.

             

             

             

             

             

            Szkolny konkursu „Moja wakacyjna przygoda z książką”

                We wrześniu ogłoszony został regulamin szkolnego konkursu „Moja wakacyjna przygoda z książką”. Skierowany był do uczniów klas I-III i miał na celu propagowanie książki jako alternatywy spędzania czasu wolnego. Jego głównym celem było uświadomienie dzieciom, że czytanie, to niezwykła przygoda. Uczniowie chętnie wykonali prace plastyczne ilustrując zadny temat. Laureatami konkursu zostali : I m. Natalia Chober kl.3 , IIm. Lena Chyra kl.1, IIIm. Kornelia Korkus kl.2, Maksymilian Skwarzec kl.2 . Uczniowie zostali nagrodzeni książkami.

             

             

             

            Obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI

            23 kwietnia w naszej szkolnej bibliotece zorganizowane zostały obchody Światowego Dnia Książki. Zwyczaj świętowania 23 kwietnia wywodzi się aż z Katalonni, a w 1926 roku UNESCOI oficjalnie ustanowiło ten dzień Światowym Dniem Książki. W tym roku naszej szkole udział w obchodach wzięli uczniowie klas I-III. Podczas czasu spędzonego w bibliotece poznali elementy budowy ksiązki i ich funkcje, rozwiązywali zagadki i rebusy czytelnicze, na podstawie rekwizytów odgadywali tytułu znanych baśni i bajek. Najmłods uczniowie wykonali plakaty związane z książką. Wszyscy uczestnicy obchodów zostali obdarowani drobnymi upominkami.

             

                

             

                  

             

             

            WYCIECZKA do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Działoszyn

            18 marca uczniowie klasy IVb uczestniczyli w wycieczce do biblioteki publicznej w Działoszynie. Mieli okazję zapoznać się ze zbiorami gminnej książnicy oraz zasadami jej funkcjonowania. Uczniowie uczestrniczyli także w spcjalnie dla nich przygotowanych przez panią Terese Kuklę zajęciach poświęconych historii książki i pisma.

             

                     

            Gminny Konkurs Czytelniczy
            "POŻERACZE KSIĄŻEK"


            15 grudnia w naszej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy, w którym udział wzięli uczniowie wszystkich szkół podstawowych z tereny gminy Działoszyn. Uczestnicy musieli wykazać się prefekcyjną znajomością lektur "Ten obcy" i "Inna?" autorstwa Ireny Jurgielewiczowej. Niełatwy test rozwiązywało 14 śmiałków. Najlepszymi czytelniczkami okazały się  uczennice ze szkoły w Szczytach - P. Paradowska zajęła pierwsze miejsce, a M. Bukowiec drugie. Na trzeciej pozycji znalazła się reprezentantka naszej szkoły- M. Hofman z kl. VIa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.


            PASOWANIE

             

            13 listopada 2009r. uczniowie klasy I zostali uroczyści przyjęci w poczet braci czytelniczej. Po oficjalnym przywitaniu w progach szkolnej książnicy pierwszoklasiści poznali zasady i cel jej funkcjonowania, poczym złożyli uroczystą przysięgę:

            My uczniowie pierwszej klasy

            Tobie, Książko, przyrzekamy,

            Że szanować Cię będziemy,

            Krzywdy zrobić Ci nie damy.

            Specjalnie na tę okazję klasa IVb przygotowała dla młodszych kolegów i koleżanek występ – inscenizację na podstawie „Królewny Śnieżki” i „Kopciuszka”.  Nowi czytelnicy rozwiązywali  zagadki dotyczące bajek, rozpoznawali rekwizyty związane z książkami i podawali ich tytuły. Najważniejszym punktem uroczystości było samo pasowanie na czytelnika. Z tej okazji Pani Dyrektor wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy i książeczki.

             


























                                                                          REMONTY
                                                                                


            Podczas ostatnich wakacji w bibliotece szkolnej wykonano remont. Odnowione zostało pomieszczenie, w którym miesci się czytelnia i Multimedialne Centrum Informacji.  Rok szkolny 2009/2010 rozpoczęliśmy w nowych, estetycznych wnętrzach.







            W naszej bibliotece można obejrzeć cykliczne wystawy i gazetki. Dotąd zostały przygotowane m. in.:

            - kącik patrona szkoły – Marii Konopnickiej,

            - wystawka książek  i gazetkę poświęconą misiom  - bohaterom bajek i baśni,

            - wystawka książek Warto przeczytać,

            - wystawka Wiosno, ach to ty,

            - wystawka Książka na jesienne wieczory,

            - wystawka i gazetka poświęcone Juliuszowi Słowackiemu W Roku Słowackiego,

            - gazetka Czytanie krzepi,

            - gazetka Zalety książki,

            - gazetka Książka-najlepszy prezent pod choinkę,

            - gazetka Wierszem łatwiej i weselej,

            - gazetka Elementy budowy książki,

            - gazetka i wystawka książek z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Ani z Zielonego Wzgórza,

            - gazetka i wystawka Wróżki i czarownice – bohaterki naszych książek,

             - wystawki prac wykonanych prze uczniów w bibliotece lub podczas lekcji bibliotecznych,

            - gazetka z okazji Dni Książki,

            - gazetka z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych,

            - gazetka poświęcona ks. Janowi Twardowskiemu,

            - gazetka poświęcona Janowi Pawłowi II,

            - gazetka poświęcona Wisławie Szymborskiej,

            - gazetka W krainie baśni Andersena.