• Magdalena Piotrowska

PRZY

ZESPOLE SZKOLNO - PRZEDSZKOLNYM
            W RACISZYNIE

Dzięki współracy naszej placówki z Biblioteką Publiczna Mi G działoszyn od stycznia 2016 roku w naszj szkolnej bibliotece działa DKK dla dzieci i młodzieży. Celem działalności naszego klubu, tak jak wszystkich innych działających na terenie całej Polski, jest aktywizacja czytelników polegająca na wspólnej dyskusji na temat wybranych książek, recenzowaniu ich, omawianiu. Projekt oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem Klubów jest także ożywianie środowisk skupiających wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne, a organizatorzy zapewniają ciekawą lekturę i miłą atmosferę. Osoby należący do DKK raz w miesiącu otrzymują egzemplarz tego samego utworu do przeczytania.

W roku szkolnym 2016/17 w szkolnym DKK działają uczniowie klas IV i V. Działania naszej biblioteki wspiera p. Agnieszka Godszling z Biblioteki Publicznej MiG Działoszyn.

Do tej pory udało nam sie przeczytać i przedyskutować książki Marii Kruger "Ucho dynia sto dzwdzieścia pięć" oraz "Godzina pąsowej róży". Rozmawialiśmy także o cyklu książek "Nela mała reporterka" oraz serii zatytułowanej "Magiczne drzewo". Na najbliższyn spotkaniu w marcu omówimy mity autorstwa Grzegorza Kasdepke.

Spotkanie z pisarką

W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, 4 kwietnia 2016 odbyło się spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk, autorką książek, na co dzień od blisko 30 lat mieszkającą w Australii. Elżbieta Bednarczyk znana jest głównie z utworów dla dzieci takich jak: „Kłótnie w tornistrze”; „Zimowa przygoda królika”; „Figlarne myszki” czy “Chciwy niedźwiadek”. W swoim dorobku posiada także prozę dla dorosłych: ,,Odrodzenie duszy" czy ,,Dar życia”.
            Uczestnikami spotkania były przedszkolaki oraz uczniowie klas I-VI Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Raciszynie. Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie, a drugie w Filialnej Szkole Podstawowej w Kolonii Lisowice.
            Spotkania rozpoczęły się od przeczytania przez autorkę swoich bajek, podczas których dzieci kumkały naśladując żabki. Rozmawiając z dziećmi Pani Elżbieta przekazała im wiele cennych wartości, aby szanować swoich kolegów, nauczycieli i każdego napotkanego w swoim życiu człowieka. Autorka nakłaniała, aby czytać dużo książek, które wzbogacają i poszerzają wiedzę o świecie.
            Pani Elżbieta opowiadała również o życiu w Australii, o swoich przygodach ze zwierzętami zamieszkującymi ten kontynent, a swoje opowieści wzbogaciła prezentacją multimedialną. Mówiła również o tym, jak wygląda szkoła w Australii i jak mieszkańcy spędzają wolny czas. Na zakończenie spotkania autorka zaprezentowała taniec cygański.

Utwory omówione w ramach spotań DKK w roku szkolnym 2015/16 (od stycznia do czerwca 2016):

- "Ikar" Jarosława Iwaszkiewicza,

- "Matka" H. Ch. Andersena,

- fragment powieści "Chcę żyć" M. Arold,

- "Hobbit" J.R.R. Tolkiena.