• Magdalena Piotrowska

          • PROJEKTY I AKCJE PROMUJĄCE CZYTANIE

          • Znalezione obrazy dla zapytania cpcd

             

            Nasza biblioteka od lat uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Jej celem jest propagowanie czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jednocześnie przypomina o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła. Programem objęci zostali uczniowie klas I-III w Raciszynie i na Kolonii oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Z założeniami akcji zapoznajemy  także rodziców pierwszoklasistów, podczas zajęć otwartych i pasowania w bibliotece szkolnej.

            Znalezione obrazy dla zapytania poczytajmy

             

             

            Projekt edukacyjny ,, PoczytajMy”

            W ramach projektu Uczniowie klasy IV  przy wsparciu nauczycieli – p. M. Piotrowskiej i U. Smolarek stworzyli klub czytelniczy i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkola w Raciszynie. Przedszkolakom czytają i nauczyciele i uczniowie, ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze wszyscy razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

             Celem programu jest kształtowanie nawyku czytania książek i promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. 

             Bierzemy udział w tym przedsięwizięciu ponieważ:

            • Wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.
            • Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.
            • Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi.       
            • Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.
            • Umożliwia dzieciom i młodzieży lepsze poznanie okolicy, w której żyją na co dzień.

             

            Znalezione obrazy dla zapytania narodowe czytanie
                Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.

             

            Przedstawiciele naszej szkoły w tym roku szkolnym w Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki z/s w Działoszynie uczestniczyli w czytaniu „Quo vadis”.

             

             

             

               ZACZYTANA SZKOŁA

             

            Bierzemy udział w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół, pod nazwą

            Zaczytana Szkoła

            Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

            Aby otrzymać certyfikaty „Zaczytana Szkoła” musimy zrealizować następujące zadania:

            1. Przeprowadzenie szkolnego konkursu/ olimpiady/ rozgrywek międzyklasowych ze znajomości lektur pod nazwą „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
            2. Przeprowadzenie debaty wśród uczniów „Książka naszym przyjacielem”. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
            3. Zorganizowanie wspólnie z biblioteką innowacyjnej imprezy szkolnej (angażującej lokalną społeczność), której celem będzie rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
            4. „Moje zakończenie” – konkurs literacki na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia wybranej książki/opowiadania. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu oraz prac pisemnych uczniów do jury konkursu poprzez stronę internetową.
            5. Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Zaczytana szkoła”. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
            6. Zorganizowanie przez Bibliotekarzy szkolnego dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, filmików, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
            7. Zorganizowanie konkursu dla uczniów, na napisanie recenzji ulubionej książki. Ocena na podstawie sprawozdania oraz wyników konkursu i wybranych recenzji przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
            8. Zapoznanie uczniów z zawodem bibliotekarza, drukarza, pisarza i księgarza. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
            9. Udział w dowolnej ogólnopolskiej kampanii na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

             

            Znalezione obrazy dla zapytania odjazdowy bibliotekarz

             

            Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Akcja promuje CZYTANIE!!!

            Organizatorem Rajdu Rowerowego „Odjazdowy bibliotekarz” na terenie naszej gminy co roku jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Działoszyn oraz Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Raciszynie. W minionym roku szkolnym trasa rajdu prowadziła przez Raciszyn, Zalesiaki, Lelity, Cementownię, Grądy aż do Biblioteki  Publicznej MiG Działoszyn, która stanowiła metę  rajdu. Właśnie tam odbyły się konkursy promujące bibliotekę i książki. Wśród nich znalazły się takie jak czytanie na czas fragmentów „Potopu”, rysowanie karykatur znanych polskich pisarzy, rozpoznawanie tytułów bajek i lektur, projektowanie reklamy rajdu. Ponadto podczas happeningu rozstrzygnięto Wielki Maraton Czytania Sienkiewicza. Uczniowie szkoły w Raciszynie przez cały rok szkolny czytali  wyznaczone utwory i rozwiązywali związane z nimi testy. O zwycięstwie, które przypadło Nikoli Koniecznej z kl. VI, zdecydowała najwyższa suma punktów.  I wicemistrzem Maratonu została Weronika Kiedos z kl. IV, kolejne miejsca przypadły Karolinie Drabik, Marii Łakomej i Natalii Dziadak.   Za udział w rajdzie po raz kolejny przyznano nagrody specjalne, mi.in. dla najmłodszego uczestnika - 6- letni Adaś Ostrycharz, najstarszego uczestnika - pani Sylwia Kołtek, najbardziej wyrywnego uczestnika rajdu – Julia Wawrzyniak, największego gapę rajdu  - pani Agnieszka Godszling, największego marudę rajdu – pani Edyta Ostrycharz.  Zwieńczeniem imprezy było ognisko, na którym pieczono kiełbaski ufundowane przez państwa Lidię i Kazimierza Środów.  Wśród sponsorów znaleźli się także Nadwarciański Bank Spółdzielczy oraz Kraina Wielkiego Łuku Warty. Dzięki nim każdy uczestnik rajdu powrócił do domu z nagrodą i uśmiechem na twarzy. Nad bezpieczeństwem przejazdu czuwali policjanci z Komisariatu w Działoszynie.Znalezione obrazy dla zapytania noc w bibliotece

             

            „Noc w bibliotece” to kolejna akcja promującą czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. W jej organizację włączyli się uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły. Czas spędzony od godziny 18 do 8 rano w szkole to doskonała okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego zaprezentowania zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej biblioteki oraz poszerzenia grona czytelników. W ramach akcji dzieci m.in. uczestniczą w warsztatach kulinarnych, podchodach - „Biblioteczny labirynt”, zaprezentują oryginalne stylizacje podczas sesji zdjęciowej, kręcą pamiątkowy film,  poznają wciągające  historie z dreszczykiem.

            „Książki na 5”

            W bibliotece szkolnej ruszyła nowa szkolna akcja promująca czytanie i zachęcająca do sięgnięcia po książki spoza kanonu lektur. Bibliotekarz wraz z nauczycielem języka polskiego opracowali zasady udziału uczniów klas IV-VI w akcji “Książki na 5”. Ustalono, że w bibliotece szkolnej przygotowany zostanie zbiór lektur dodatkowych, spośród którego chętne dzieci będą wybierać książki warte, ich zdaniem, przeczytania. Każdy, kto przeczyta co najmniej 2 pozycje i wykona wyznaczone przez nauczyciela zadanie sprawdzające znajomość lektur, otrzyma cząstkową ocenę bardzo dobrą z j. polskiego.