• Zasady oceniania

• Wiedza o społeczeństwie

PZO – przedmiotowe zasady oceniania – Wiedza o społeczeństwie

Ocenianiu podlegają następujące formy pracy ucznia:

sprawdziany/prace klasowe, kartkówki, wypowiedzi ustne, wypowiedzi pisemne, praca na lekcji [np. karty pracy, prace plastyczne], praca w grupach, praca domowa, projekt uczniowski, prowadzenie zeszytu.

Sprawdzian – ma na celu sprawdzenie stopnia opanowania materiału z zakresu części lub całego działu programowego. Sprawdzian zawsze jest poprzedzony powtórzeniem, zapowiedziany na tydzień przed wyznaczonym terminem i zapisany w dzienniku. Obowiązkiem ucznia jest przystąpienie do sprawdzianu. Czas przewidziany na przystąpienie do napisania zaległej pracy wynosi dwa tygodnie od powrotu ucznia do szkoły lub ustalany jest indywidualnie z nauczycielem. Przy przeliczeniu punktów na ocenę obowiązuje skala:

0%-29% niedostateczny

30-49% dopuszczający

50 %-74% dostateczny

75%- 89% dobry

90 %-99 % bardzo dobry

100 % celujący

Nauczyciel jest zobowiązany do oddania sprawdzonych i ocenionych sprawdzianów i kartkówek najpóźniej tydzień po ich przeprowadzeniu..

Kartkówka - to rodzaj pracy pisemnej sprawdzającej stopień przyswojenia materiału z ostatnich trzech lekcji lub ostatniej jednostki lekcyjnej. Stosuje się ją w zależności od potrzeb nauczyciela, bez konieczności wcześniejszej powtórki i zapowiedzi. Czas przewidziany na przystąpienie do napisania zaległej pracy wynosi dwa tygodnie od powrotu ucznia.

Zadania domowe. Obowiązkiem ucznia jest systematyczne odrabianie prac domowych. Zadając pracę domową nauczyciel określa wymagania formalne związane z jej wykonaniem. Uczeń ma obowiązek przestrzegać terminu i sposobu wykonywania pracy domowej. Elementy brane pod uwagę przy ocenie pracy domowej: - właściwa treść zadania - wykonanie i estetyka .

Projekt uczniowski: uczniowie pracując w grupach opracowują projekt. Przy ocenie projektu brane są pod uwagę następujące elementy: zawartość merytoryczna projektu , kreatywność , estetyka pracy, sposób prezentacji projektu , umiejętność współpracy w grupie.

Odpowiedź ustna - nauczyciel ma prawo do sprawdzenia wiedzy ucznia w formie ustnej z trzech ostatnich jednostek lekcyjnych. Przy odpowiedzi ustnej, ocenianiu podlegają poziom merytoryczny, poprawne stosowanie terminów i nazw z zakresu przedmiotu oraz kultura wypowiedzi. Wystawiając ocenę za wypowiedź ustną nauczyciel dokonuje jej uzasadnienia.

Specyfika przedmiotu sprawia, że premiowane są umiejętności argumentowania własnego zdania przez uczniów. Ocenie nie podlegają ich poglądy.

W trakcie sprawdzianów/prac klasowych, kartkówek i pozostałych aktywności uczeń zobowiązany jest przestrzegania zasad uczciwości.

Ogólne kryteria ocen:

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

·         posiadł wiedzę i umiejętności w 100 proc. objęte programem nauczania WOS-u

·        otrzymuje oceny celujące z prac klasowych/sprawdzianów,

·        zajmuje premiowane miejsca w konkursach przedmiotowych czy kwalifikując się do finałów na szczeblu regionalnym, wojewódzkim albo krajowym ,

·      wykonuje zadane w trakcie roku szkolnego prace dodatkowe/projekty oraz systematycznie przygotowuje prasówki z wydarzeń ze świata lub kraju .

·       biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub                   praktycznych, proponuje rozwiązania nietypowe,

b. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

·       opanował niemal pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,

·       sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne

i praktyczne,

·       potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.

c. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

·       opanował wiedzę i umiejętności w zakresie pozwalającym na rozumienie większości relacji między elementami wiedzy,

·       poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.

d. Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

·       opanował podstawowe treści programowe w zakresie umożliwiającym postępy w dalszym uczeniu,

·       rozwiązuje typowe zadania o średnim stopniu trudności, czasem przy pomocy nauczyciela.

e. Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

·       w ograniczonym stopniu opanował podstawowe wiadomości i umiejętności, a braki nie przekreślają  możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu.

f. Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

·       nie opanował niezbędnego minimum podstawowych wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania,

·       ma braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiające kontynuowanie dalszej nauki, nie potrafi, nawet naprowadzony przez nauczyciela, wykonać ćwiczeń

·       nie wykazuje zainteresowania przedmiotem.

Powyższe zasady mogą ulec zmianie i mogą zostać dopisane nowe punkty.

W sprawach nieuregulowanych niniejszym dokumentem mają zastosowanie przepisy WZO.

Uczeń ma prawo do poprawy ocen ze sprawdzianów pisemnych w terminie 2 tygodni od otrzymania tego stopnia.

Co drugą lekcję uczniowie są zobowiązani ustnie przygotować prasówki z wydarzeń ze świata lub kraju .

Każdemu uczniowi przysługuje prawo do zgłoszenia dwóch nieprzygotowań [np.] w ciągu półrocza- nie przygotowany do zajęć- oznacza brak podręcznika, zadania bądź zeszytu lub niezdolny odpowiedzieć na pytania z ostatnich 3 lekcji

Opracowała:

Judyta Kabała