Pedagog szkolny

Działania pedagoga szkolnego

Rok szkolny 2017/2018

 

1. Udział w Narodowym Czytaniu Wesela w Publicznej Bibliotece w Działoszynie.

Ogólnopolska akcja organizowana przez prezydenta RP ma służyć promocji czytelnictwa i budzi coraz większe zainteresowanie wśród całego społeczeństwa.  Dramat został przeczytany z podziałem na role. Każdy z czytających wcielając się w wybraną postać „Wesela” wprowadził zgromadzonych w klimat wydarzenia opartego na faktach – wesela poety i dramaturga z chłopką z podkrakowskich Bronowic. Wspólne czytanie okazało się miłą atrakcją spędzania czasu wolnego a to dzięki zaangażowaniu zaproszonych gości i naszych pracowników. Na koniec spotkania każdy mógł podstemplować swój egzemplarz „Wesela” specjalną, okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta.

 

2. Owce w sieci - zajecia dla klas I-III

Celem zajęć jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii.  Cykl kreskówek dla najmłodszych internautów stał się okazją do nauki, pokazał ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle.

Kreskówki odwołują się do klasycznej opowieści o walce dobra ze złem. Występują w nich postacie archetypowe: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce i barany oraz złe wilki. Kreskówki odwołują się do motywów ludowych – akcja rozgrywa się w szałasie na hali, bohaterowie przytaczają tradycyjne porzekadła, posługują się gwarą. Opowieści odzwierciedlają jednak współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń.

3. Bicie rekordu

Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji! Bez Was to by się nie udało!  - SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU  

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji, angażując z powodzeniem tak wiele instytucji.  Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujacych życie przez najmłodszych i najstarszych.

W tym roku wspierały nas takie instytucje jak:

Urząd Miasta i Gminy Działoszyn

Rada Rodziców

OSP w Raciszynie

OSP w Działoszynie

NBS w Działoszynie

Komisariat Policji w Działoszynie

MGOPS w Działoszynie

 Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ,,Zdrowie"

Biblioteka Publiczna w Działoszynie

 RCRKiT w Działoszynie MGDK w Działoszynie

Komenda Powiatowa Policji w Pajęcznie

WKG Raciszyn

Specjalny Ośrodek SZkolno Wychpwawczy w Działoszynie

Zespoł Szkół im. M. Skłodowskiej w Działoszynie

4. Akademia Bezpiecznego Puchatka

Chcąc pomóc maluchom uniknąć różnego rodzaju zagrożeń, jak co roku pedagog szkolny realizuje dla klas I program ogólnopolski "Akademia Bezpiecznego Puchatka".

Celem Puchatkowego programu jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole czy w czasie zabawy.  Tematyka poszerzona była o treści rozwijające efektywne zapamiętywanie, trening koncentracji oraz rozwijanie kreatywności Podsumowaniem, utrwaleniem i sprawdzianem wiedzy zdobytej podczas zajęć będzie udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie.

5.Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa w Raciszynie miała kolejną odsłonę.

Uczniowie klas pierwszych i drugich rywalizowali ze sobą w Turnieju Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie 

Nasi uczniowie wykazali się świetną znajomością wiedzy o bezpieczeństwie – na wszystkie pytania testu odpowiedzieli poprawnie. O końcowej klasyfikacji decydowały więc wyniki z części sprawnościowej i tak na podium stanęli :

1 miejsce Lena Kotynia i Franek Ostrycharz

2 miejsce Filip Smolarek i Adam Ostrycharz

3 miejsce Adam Majewski i Szymon Bociąga

Wszystkim dziękujemy za świetną zabawę i gratulujemy sukcesu.

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

Konkurs Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie - wrzesień

 

30 września w  naszej szkole odbył się I etap  Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie dla uczniów klas drugich.

Konkurs ten przeprowadzany jest w ramach programu prewencyjnego ,,Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”.

Celem tego konkursu było:

 • popularyzowanie zasad poszanowania i przestrzegania przepisów prawa,
 • utrwalenie wiadomości z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i profilaktyki wiktymologicznej,
 • kreowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie.

Do I etapu przystąpili  uczniowie klas drugich.

W I etapie konkursu uczniowie napisali test wiadomości z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i profilaktyki wiktymologicznej opracowany przez p. Magdalenę Piotrowską oraz pokonywali sprawnościowy tor przeszkód przygotowany przez p. Urszulę Smolarek.

Zwycięzcami zostali:

 • Oskar Kowalski
 • Lena Chyra

którzy będą reprezentować szkołę w II etapie- na szczeblu powiatowym.

Największa na świecie lekcja w resuscytacji krążeniowo-oddechowej - październik

Uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście przyłączyli się w poniedziałek do próby pobicia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji.

Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować".

Dzień bicia rekordu nie jest przypadkowy, bowiem dzień wcześniej - 16 października - obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że   akcja cieszy się  ogromnym zaangażowaniem. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych. 

Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele takich  instytucji jak:

 • Urząd Miasta i Gminy Działoszyn
 • Rada Rodziców
 • OSP w Raciszynie
 • OSP w Działoszynie
 • NBS w Działoszynie
 • Komisariat Policji w Działoszynie
 • MGOPS w Działoszynie
 • Koło Łowieckie Sarna
 • Nadleśnictwo Wieluń
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej  ,,Zdrowie"
 • Biblioteka Publiczna w Działoszynie
 • Hala Sportowa w Działoszynie
 • RCRKiT w Działoszynie
 • MGDK w Działoszynie

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział .

Pierwsze inauguracyjne spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariusza

 Wiadomość o rozpoczęciu działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu przyciągnęła prawdziwe tłumy zainteresowanych na spotkanie organizacyjne.

Opiekunowie SKW pani Urszula Smolarek i Pani Magdalena Piotrowska przy wsparciu Pani dyrektor Zdzisławy Różańskiej zapoznały uczniów z ideą wolontariatu.                      

Przedstawiły również cele przyświecające pracy wolontariusza m.in.

 • Rozwój postaw empatycznych w relacjach społecznych.
 • Kształtowanie umiejętności pracy zespołowej.
 • Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.
 • Prowadzenie akcji  na rzecz osób potrzebujących, instytucji i organizacji społecznych.
 • Wypracowanie systemu włączania młodzieży do bezinteresownych działań, wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły oraz środowisk oczekujących pomocy.
 • Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

 

 

W szkolnym wolontariacie działają głównie uczniowie klas piątych i szóstych, chociaż i młodsi coraz bardziej interesują się bezinteresowną pomocą potrzebującym

Uczniowie dowiedzieli się o harmonogramie pracy na najbliższe miesiące oraz planowanych akcjach.

Śniadanie daje moc - listopad

Dzień Śniadanie daje moc przypada 8 listopada 2016 roku i jak co roku uczniowie z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji.

Przygotowania zaczęły się kilka dni wcześniej.

Uczniowie klas  III jako główni organizatorzy akcji wykonali zaproszenia dla rodziców oraz przedszkolaków pod kierunkiem p. Urszuli Smolarek i p. Magdaleny Piotrowskiej.We wtorek wszyscy zainteresowani zgromadzili się w szkolnej stołówce.             Na początku wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Zdzisława Różańska, następnie pedagog szkolny przedstawił prezentację pt. ,,Wiem po co jem’’ uświadamiając dzieciom i rodzicom rolę śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia.Najmłodsi domownicy będąc cały czas w ruchu potrzebują solidnego zastrzyku energii. Jeśli nie zjedzą nic wartościowego rano, sięgną po niezdrowe jedzenie, które odbije się nie tylko na wadze, ale i na wynikach w nauce. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

Następnie dzieci wspólnie z rodzicami wykonali piękne, kolorowe, bajeczne kanapki, na których były myszki, rybki, gwiazdki, serca, kwiatuszki, misie,  ośmiorniczki, grzybki itp. Było przy tym wiele zabawy i śmiechu, a wspólny posiłek smakował wszystkim, zwłaszcza przedszkolakom.

Dzieci pamiętały też o tym, że trzeba umyć ręce, warzywa i owoce przed jedzeniem.

 Aby było „smacznie, zdrowo i kolorowo”, uczniowie przebrali się za różne owoce i warzywa. Omawiali, jakie witaminy i minerały się w nich kryją, podawali przepyszne przepisy kulinarne oraz hasła promujące ich spożywanie.

 

 

Tydzień Tolerancji i Życzliwości - listopad

Od 21 do 25 listopada w naszej szkole obchodzimy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Chcemy, aby ten tydzień uświadomił wszystkim ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, szacunku, życzliwości, koleżeństwa         i bezinteresownej pomocy.                                                                                                  

W poniedziałek, pani dyrektor oraz szkolni wolontariusze, przedstawili harmonogram działań na cały tydzień. Ogłoszono konkurs na hasło promujące tolerancję oraz zaproszono uczniów na debatę poświęconą wielokulturowości  przy udziale Samorządu Szkolnego, Rzecznika Praw Ucznia oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu.. Na czwartek zaplanowano happening ulicami Raciszyna. Społeczność szkolna chce pokazać, że „inny” nie oznacza „gorszy”, że ludzie różniący się od reszty są ludźmi wrażliwymi, mądrymi i wartościowymi, a niezrozumienie i brak akceptacji prowadzą do ich separacji i odrzucenia a także  jak ważna w codziennym życiu jest tolerancja. Tolerancja tego co inne, odbiegające od powszechnie przyjętych norm. Zarówno ta wynikająca z odmiennego zachowania danej osoby, jak też będąca wynikiem choroby czy niepełnosprawności fizycznej. 

Koordynatorzy akcji: Magdalena Piotrowska, Urszula Smolarek i Anna Bęben

Wszyscy jesteśmy Aniołami - akcja

W naszej szkole ruszyła akcja Wszyscy jesteśmy Aniołami, która ma na celu pomoc dzieciom w Afryce. Chcemy pokazać że świat jest bardzo mały a Ci którzy mieszkają obok nas nie są dla nas obojętni. Wszyscy jesteśmy aniołami potrzebujemy tylko skrzydeł aby nauczyć się latać.

Koordynatorzy akcji: Magdalena Piotrowska, Urszula Smolarek

Szlachetna paczka - grudzień

Dziękujemy za wielkie serce i zapraszamy wszystkich do pomocy!!! To ludzie pomagają, nie rzeczy. Twoje prezenty to promień nadziei i impuls do zmiany dla rodzin w potrzebie. SZLACHETNA PACZKA to system pomnażania dobra.To dobro już działa i pomnaża się w tych, którzy przyłączyli się do projektu i wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu.

W tym roku szkoła po raz drugi włączyła się w Projekt Szlachetna Paczka. W sobotę 19 listopada otwarta została baza rodzin Szlachetnej Paczki i już tego samego dnia została wybrana rodzina, której szkoła chce przygotować paczę. Startujemy pełni zapału. Przygotowane zostało ogłoszenie o akcji i rozklejone w strategicznych miejscach w szkole oraz zamieszczone na stronie internetowej. Zrobiono też listę potrzebnych rzeczy, by darczyńcy mogli zadeklarować swój konkretny wkład w akcję. 

 

 

Wizyta w Domu Chleba Powszedniego BETEL

Po raz kolejny nasza szkolna grupa wolontariuszy włączyła się w akcję pieczenia pierników. Pięknie zapakowane ciasteczka pojechały do Domu Chleba Powszedniego ,Betel". Spotkanie wolontariuszy  z podopiecznymi to prawdziwa lekcja życia. 

Tak, tak… osoby z niepełnosprawnością  uczą nas zdrowego patrzenia na świat. Dzięki Podopiecznym, zrozumieliśmy, że nie ma ludzi lepszych i gorszych – wszyscy jesteśmy tak samo piękni, ważni i wartościowi. Człowiek to człowiek i nie ważne czy jest biedny czy bogaty, wykształcony czy nie, zdrowy czy chory; osoby z niepełnosprawnością przyjmują każdego takim jakim jest. Co więcej, Podopieczni w relacjach są bezinteresowni, może nawet nieco naiwni, ale pokazują jak przyjmować drugiego człowieka bez szukania w nim problemów, aluzji czy ukrytych intencji. Dodając do tego radość, pogodę ducha i zachwyt nad drobiazgami odnosimy wrażenie, że jest to właściwe, zdrowe spojrzenie na świat i drugiego człowieka. Osoby z niepełnosprawnością  żyją na swój sposób w pełni. Są wartościowe, z wieloma zaletami, które warto naśladować. Nauka płynąca z obcowania z nimi zmienia nasze życie ogromnie.Na pewno tam wrócimy.

 

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisowice
  ul. Działoszyńska 65, 98-355 Działoszyn
 • 0-43 84 13 211

Galeria zdjęć